Преглеждането на списъци със съставки за грижа за кожата може да бъде невероятно объркващо, ако не сте сигурни какво търсите. Без да се консултирате с експерт, може да се колебаете дали да добавите нов продукт към рутината си – страхувайки се, че няма да работи за вас или дори по-лошо, ще раздразни кожата.
За да ви помогнем да се ориентирате в сложния пазар за красота, сметнахме за най-добре да опишем подробно най-популярните съставки за грижа за кожата, за които сте мислили – консултирайки се с петима дерматолози за това как да ги включите в рутината си и какво си струва да купите.
„Какви съставки ще добавите към вашата рутина зависи от нуждите на вашата кожа и какви цели се опитвате да постигнете“, обяснява д-р Кори Л. Хартман, сертифициран дерматолог и основател на Skin Wellness Dermatology в Бирмингам, Алабама. Докато много от нас са нетърпеливи да изпробват възможно най-много продукти, той смята себе си за минималист, когато става въпрос за грижа за кожата, защото включването на твърде много различни продукти може да бъде излишно или контрапродуктивно. Подчертавайки необходимостта от последователност във вашата рутина, за да видите резултати, той съветва клиентите да „намерят нещата, които ще ви отведат до целите, които се опитвате да постигнете, и да се придържате към тях“. По принцип, около три седмици, за да започнете навика.
Но дори и за тези, които прегръщат простотата, Хартман казва, че рутината на всеки трябва да се състои от това, което той нарича „светата троица“ на грижата за кожата: слънцезащитен крем, антиоксидант и ретинол. Освен това базираният в Ню Йорк дерматолог д-р Шерийн Идрис описва, че ефикасността на даден продукт надхвърля просто представената съставка – става дума за пълната картина на продукта. Тя казва да обмислите формулировката и как дадена съставка се доставя в споменатата формула, когато избирате продукти, както и как тя може да допълни вашия режим.
И така, продължавайте да четете, за да научите повече за най-популярните съставки за грижа за кожата от А до Я.
AHAs
Хартман обяснява, че алфа-хидрокси киселините, или накратко AHA, „насърчават ексфолирането и имат свойства против стареене“, което ги прави „основни в лекарствата за акне“ или внимателно допълнение към триото му от нужди. Тази категория ексфолианти включва млечна, гликолова и бадемова киселина, но той предупреждава да ги въвеждате бавно в рутината си, за да засилите ексфолирането. По отношение на употребата, Идрис препоръчва да ги включвате през нощта след почистване и преди серуми и овлажнители, тъй като те могат да ви направят чувствителни към слънцето – така че не забравяйте да ги следвате със слънцезащитни продукти през деня. Базираният в Ню Йорк дерматолог д-р Морган Рабах също отбелязва, че AHA могат да помогнат и за „изсветляване на пигментацията“.
Прочети повече за AHA/BHA киселините тук и за разликата между тях.
Алое вера
Отворете растение от алое вера и ще откриете съставка с успокояващи кожата свойства, така че може да забележите, че е включена в продукти, насочени към стресирана кожа. Хартман отбелязва, че е добре да се помогне и при слънчево изгаряне.
*Малък брой хора имат алергична реакция към алое, което може да бъде опасно. Потърсете медицинска помощ, ако се развие обрив, стягане в гърлото, затруднено дишане или болка в гърдите.
Антиоксиданти
Кои са антиоксидантите, които Хартман смята за необходими за всяка рутинна грижа за кожата? Според сертифицирания дерматолог д-р Елиз Лав, терминът „описва група от съставки, които неутрализират щетите от свободните радикали, причинени от излагане на слънце, замърсяване, тютюнопушене и други ежедневни срещи. Витамин С и витамин Е са най-популярните антиоксиданти, но има много, много повече.” Помислете за ферулова киселина, витамин А, ресвератрол и ниацинамид. По принцип те помагат да поддържате клетките на кожата си здрави.
Арганово масло
Известно е, че маслата за лице осигуряват не само прилив на хидратация, но и оклузивна бариера, която задържа влагата. При аргановото масло Хартман отбелязва, че съставката е некомедогенна, което означава, че няма да запуши порите.
Азелаинова киселина
„Азелаиновата киселина е съединение, което прави от всичко по малко“, казва Лав. „Помага за подобряване на зачервяването, чувствителността, пъпките и пигментацията. Страхотен е за розацея и кожа, склонна към акне. И за разлика от името, Идрис отбелязва, че това не е ексфолираща киселина – за разлика от AHA и BHA – и може да се използва както сутрин, така и вечер.
Бакучиол
Бакучиолът е алтернатива на ретиноал, извлечена от растения, която е „[добра] за хора, които не могат да понасят ретинол, ако са с много чувствителна кожа или просто са против по-силни формули“, обяснява Хартман. Подобно на своя аналог, това работи за намаляване на фините линии, подобряване на еластичността на кожата и намаляване на появата на пори.
Прочети още: Какво представлява Бакучиол? Ползи, странични ефекти, как да го използвате и много други
Бензоил пероксид
„Бензоил пероксидът е една от най-ефективните съставки за лечение на червени, възпалителни пъпки. Освен това помага за намаляване на омазняването на кожата,” казва Лав. „Може да е дразнещо, така че е най-добре да се придържате към формули, които са около 2,5% за лицето. Проучванията показват, че те работят, както и по-високи проценти, но с по-малко дразнене. Това също е чудесна съставка за използване във форма за измиване на тялото. Вероятно ще го видите сред леченията за кожа, борещи се с акне.
BHA
Бета-хидрокси киселините, или BHA, са близнаците на AHA, но когато мислите за това, помислете за салициловата киселина. „BHA са горещи в момента заради способността си да ексфолират повърхностно. Това води до подобряване на белите точки, черните точки, тъмните петна и цялостната текстура на кожата“, казва Лав. BHA могат да бъдат дразнещи за тези с чувствителна кожа. Идрис отбелязва как те са оптимални за тези с мазна или акнеична кожа. Имайте предвид обаче, че това не е безопасно за бременност.
Прочети повече за AHA/BHA киселините тук и за разликата между тях.
Кофеин
Кофеинът е добър не само за енергия в сутрешното ви кафе или чай, но и за зоната около очите. Според Рабах, това е забележимо в “кремовете за под очите за намаляване на тъмните кръгове и подпухналостта около очите.” Освен това козметичният дерматолог д-р Мишел Грийн казва, че може да се намери и в други продукти за лице и тяло. „В кремовете и ексфолиантите за тяло кофеинът може да подобри целулита. Кофеинът разширява кръвоносните съдове под епидермиса, което подобрява притока на кръв и намалява появата на целулит. Известно е, че в кремовете за лице кофеинът намалява зачервяването, възпалението и с течение на времето намалява появата на слънчеви петна, фини линии и бръчки.
Серамиди
„Серамидите са важен естествен компонент за кожната бариера“, казва Лав. „Ежедневният сблъсък със силен вятър, сапуни и гореща вода – премахва керамидите от кожата и отслабва кожната бариера. Грижата за кожата, която включва керамиди, помага за възстановяване на кожната бариера. Хартман обяснява, че керамидите са „най-важният овлажняващ агент, който можете да имате в състава на овлажнител“, наричайки го „хорана, който държи клетките на кожата заедно“.
Прочети още: Серамиди 101: Подробно ръководство
Глицерин
„Глицеринът е овлажнител, което означава, че задържа вода в кожата“, казва Лав. Тя допълва, че „се използва в хидратиращи серуми и овлажнители“. Всъщност глицеринът е личен фаворит на Идрис – тя го нарича предпочитания си овлажнител. Тя казва, че това е подценена съставка и всички типове кожа могат да се възползват от нея.
Гликолова киселина
„Гликоловата киселина е най-силната от AHA, тъй като има най-малък молекулен размер, което означава, че прониква по-дълбоко. Гликоловата киселина е чудесна, ако имате кожа, склонна към акне, поради способността ѝ да намалява излишното производство на себум и да отпушва порите“, обяснява Грийн. „Друго предимство от използването на гликолова киселина е способността ѝ да помага за избледняване и намаляване на хиперпигментацията, причинена от акне. Най-добре е да използвате продукти, съдържащи гликолова киселина преди лягане. Тя е безопасна по време на бременност, така че е добър заместител на ретинола по това време.
Масло от гроздови семки
Според Грийн, “маслото от гроздови семки е пълно с антиоксиданти като витамин Е, А и С.” Тя казва, че „използването на масло от гроздови семки може да подобри текстурата, тонуса и еластичността на кожата. Всеки тип кожа може да се възползва от маслата за лице. Може също така да изчисти възпаленото акне, да внесе влага в матовата, дехидратирана кожа, да изравни тена на кожата и да намали появата на фини линии и бръчки.
Зелен чай
Зеленият чай „е мощна съставка против стареене, която е в състояние да се бори с признаците на стареене“, казва Грийн – полезна за лечение на акне и отпушване на порите, „защото осигурява мощен антибактериален агент за кожата. Използването на локални екстракти от зелен чай също може да помогне за неутрализирането на свободните радикали, както и да осигури хидратация на кожата ви и просто да подобри начина, по който кожата ви запазва влагата си.
Хиалуронова киселина
Тези, които търсят тласък на хидратацията, трябва да имат хиалуронова киселина под ръка, тъй като Рабах казва, че това е „овлажнител, който работи, за да задържи водата в кожата, за да изпълни кожата и да я хидратира“. Per Green: „Редовното използване на хиалуронова киселина ще ви помогне да поддържате кожата си хидратирана и дори може да ви помогне да изглеждате по-млади, като изпълни и изглади външния вид на фините линии и бръчки.“
Прочети още: Пътеводител във вселената на Хиалуроновата киселина: За здраве и красота
Масло от жожоба
Маслото от жожоба е друго некомедогенно масло, което няма да запуши порите, когато се използва върху лицето или тялото. „Маслото от жожоба е много леко и се разтваря бързо, което го прави идеалното масло-носител за повечето козметични продукти“, казва Грийн. „Страхотен е за употреба върху чувствителна кожа и има прилики с човешкия себум. Съдържа седем киселини като палмитолеинова киселина, известна със своите свойства против стареене при намаляване на появата на преждевременно стареене.
Коджикова киселина
„Обичам коджикова киселина“, казва Идрис. „Коджиковата киселина не е ексфолираща киселина въпреки името. Това е естествен страничен продукт от гъбички, който има способността да блокира пътя на меланина, така че е наистина полезен за лечение на проблеми с хиперпигментация или мелазма.
Млечна киселина
Млечната киселина е друга AHA киселина и според Лав “тя нежно ексфолира горния слой на кожата и задържа вода в кожата.” Освен това Грийн обяснява, че тя е супресор на меланина, тъй като инхибира ензима, отговорен за производството на меланин. „Тъй като намалява производството на меланин, трябва да носите слънцезащитни продукти и защитно облекло, за да предпазите третираните зони от увреждане от слънцето. Млечната киселина е хидратираща, което я прави чудесен избор за чувствителна или суха кожа. Най-добре е да използвате продукти, които я съдържат преди лягане.”
Оклузиви
„Оклузивите предотвратяват трансепидермалната загуба на вода, позволявайки на кожата да задържи влагата си“, казва Лав. Обърнете се към тях, когато искате да успокоите кожата и да уловите хидратацията.
Пептиди
Според Грийн пептидите „са протеини, които стимулират растежа на нови клетки и улесняват клетъчния обмен, докато спите. Пептидите също така стимулират производството на колаген, който е протеин, отговорен за стегнатостта и еластичността на кожата.
Прочетете още: Пептидите в грижата за кожата
Вазелин
Идрис нарича петролното желе „един от най-добрите оклузиви за възстановяване на увредена кожна бариера“. Тя обича да го използва всеки ден, особено под очите като буфер, ако нанася ретинол и смята, че кожата ѝ е твърде чувствителна – освен това не е комедогенен. „Козметичният вазелин е изключително рафиниран и не е нещо, от което трябва да се страхувате.“
Ретинол
„Ретинолът е форма на витамин А, която се среща естествено в кожата. Обикновено се използва в продукти за грижа за кожата без рецепта, най-често е в концентрации от около 0,05 до 2 процента“, казва Грийн, който обяснява, че когато се прилага локално, „е клинично доказано, че подобрява бръчките, проблемите с обезцветяването и съживява кожата.” Още повече, че нашите експерти споделят, че това е най-проучваната съставка за борба със стареенето.
Рабах отбелязва, че това е нейната препоръчваната съставка, наричайки я „мощна“, тъй като „изравнява текстурата и тонуса на кожата, намалява размера на порите, увеличава синтеза на колаген, което води до намаляване на фините линии и бръчки; намалява запушените пори и акнето, помага за белезите, намалява раковите заболявания на кожата, когато се използва като химически пилинг.
Идрис също е фен – препоръчва ви да започнете бавно, когато използвате, за да сте сигурни, че кожата ви не е твърде чувствителна за формулата. О, и най-добре е да го използвате преди лягане.
Прочетете още: Ретиноиди – пълно ръководство
Шипково масло
„Шипковото масло е пълно с антиоксиданти като витамин Е, А и С, омега и линоленова киселина – всички основни компоненти на бариерната функция на кожата и градивния елемент за възстановяването на колагена“, обяснява Грийн за тази подхранваща съставка. Според Хартман, маслото също е добро за заздравяване на рани и възстановяване на клетките.
Салицилова киселина
Според Хартман, салициловата киселина е единственият BHA, който е особено подходящ за кожа, склонна към акне. „Помага за изсушаване на акнето, премахва мъртвата кожа и мазнината и дори [помага] за пигментацията“, обяснява Рабах. Ако обаче планирате да използвате почистващ препарат със салицилова киселина, Идрис подчертава необходимостта да оставите почистващия препарат да престои върху лицето ви за около минута – за да сте сигурни, че има време да третира кожата ефективно.
Прочети още: Салицилова киселина – ползи, странични ефекти и употреба
Сквалан
„Скваланът се абсорбира лесно в кожата, без да оставя остатъци“, казва Грийн. „Скваланът подобрява еластичността на кожата и задържането на влага, както и предпазва кожата от увреждане от слънцето. В допълнение, скваланът може да предотврати старчески петна, хиперпигментация и може също да подобри текстурата и тонуса на кожата. Тя продължава, че „скваланът е много често срещан овлажнител в грижата за кожата, защото е антиоксидант, не дразни, не предизвиква алергии и не е комедогенен. Скваланът е подходящ и за всички типове кожа, включително суха, чувствителна, мазна, както и кожа, склонна към акне.”
Прочетете още: Какво е сквалан?
Титанов оксид
Знаете ли, че има различни съставки, които захранват вашите слънцезащитни продукти? Хартман предпочита титанов оксид, защото няма да причини страховития бял отлив. Може да забележите, че много слънцезащитни продукти са формулирани както с титанов, така и с цинков оксид. Според Рабах „цинкът помага да се блокира навлизането на слънчевата светлина в клетките на кожата, за да се предпази от рак на кожата и пигментация.“
Витамин В3/ниацинамид
„Ниацинамидът, известен също като витамин B3, може да се използва за избледняване на старчески петна, както и за изсветляване на обезцветяването на кожата“, казва Грийн. „Ниацинамидът е ефективен при хиперпигментация, защото намалява броя на меланина, прехвърлен към клетките, произвеждащи пигмент (меланоцити) към клетките в епидермиса (кератиноцитите) с повече от половината. Не спира производството на меланин, но намалява количеството, което се прехвърля в кожата. Освен това е изключително стабилен и не се влияе от топлина или светлина.“ Ако искате да започнете да използвате ниацинамид, Идрис препоръчва да го добавяте сутрин и вечер след измиване на лицето и преди овлажнител – изберете продукти с формула между 3-5%.
Въпреки че ниацинамидът получи много шум през последните години, Хартман не вярва, че е необходимост – особено ако се надявате да рационализирате режима си за красота.
Витамин Ц
Вероятно сте чули любимите си ентусиасти за красота да говорят за любовта си към витамин С, но очевидно си струва да го добавите към рутината си. Хартман го нарича „златен стандарт сред антиоксидантите“. Накратко, той „намалява оксидативния стрес и нормализира производството на пигмент, което води до по-равномерен тен на кожата“, според Лав. Тя допълва, че „има много активни форми на витамин С. Най-мощната форма е l-аскорбиновата киселина, която трудно се стабилизира и може да раздразни чувствителната кожа.“ Не забравяйте да се консултирате с експерт и да направите тест на място, за да сте сигурни, че избраният от вас продукт с витамин С няма да раздразни кожата ви.
Прочетете още: Всичко, което искаш за знаеш за Витамин C в продукти за грижа за кожата
Витамин Е
„Витамин Е е антиоксидант на маслена основа, който също поддържа кожната бариера и насърчава хидратацията на кожата“, обяснява Лав. Освен това Грийн казва: „Известно е също така, че насърчава заздравяването на кожата, клетъчния обмен и увеличава производството на колаген, което ви дава сияйна и по-гладка кожа. В допълнение, витамин Е е известен със способността си да подобрява текстурата на кожата [и] да предпазва кожата от стресовите фактори на околната среда.
Цинков оксид
Рабах нарича цинковия оксид „мощна съставка [присъстваща] във физически слънцезащитни кремове“. Според Лав, съставката е „най-широкият блокер на ултравиолетовата светлина“, въпреки че формулата има тенденция да бъде гъста и „не е козметично приятна, но има нови формулировки, които предизвикват този стереотип“. Поради тази причина някои експерти смятат, че това е по-добро от титановия оксид и е изследвано като цяло по-ефективно.
Ако имате колебания кой продукт е подходящ за вас, може да изпратите своето запитване към мен ТУК или да пишете в групата ГРИЖА ЗА ЕСТЕСТВЕНАТА КРАСОТА и ще ви помогна.
Източник:
https://www.vogue.com/article/skin-care-ingredients-a-to-z-guide
Pingback: BeautyTalks #12: The English Master Стилиана Ралева - Забъркай се!