Автор: Паулина Гегова – Карамфилова
Билковите продукти са се превърнали в предмет от глобално значение както от медицинска, така и от икономическа гледна точка. Билковата козметика, известна още като натурална козметика, е продукт за почистване и разкрасяване на кожата. Основното предимство при използването на билкова козметика е, че тя е с чисти формули и няма странични ефекти върху човешкия организъм. Вместо това обогатява тялото с хранителни вещества и други полезни минерали. Красотата на кожата и косата зависи от здравословното състояние, навиците, рутинната работа, климатичните условия и поддръжката. Поради прекомерно излагане на топлина кожата се дехидратира през лятото, което образува бръчки, лунички, пигментация и слънчеви изгаряния. Екстремната зима, от своя страна, причинява увреждания под формата на напукване, порязвания, мацерация и инфекции. Кожните заболявания са често срещани сред всички възрастови групи и могат да се дължат на излагане на микроби, химически агенти, биологични токсини, присъстващи в околната среда, а също и до известна степен поради недохранване или затлъстяване.
Още от древността билките и подправките са използвани за поддържане и подобряване на човешката красота, тъй като имат много полезни свойства, като слънцезащитни, против стареене, овлажняващи, антиоксидантни, антицелулитни и антимикробни ефекти. В сравнение със синтетичните козметични продукти, билковите продукти са меки, биоразградими и имат нисък профил на токсичност. За подобряване на тези свойства се правят изследвания в разработването на по-нови подходи, които биха могли да подобрят както естетическата привлекателност, така и ефективността на даден козметичен продукт. В това отношение изследваните и обсъждани подходи включват липозоми, фитозоми, трансферозоми, наноемулсии, наночастици, микроемулсии, нанокристали и кубозоми.

Най-използваните измивни продукти са сапунът, шампоанът и гелът за лице. Сапунът е твърд продукт, произведен от масло чрез осапунване – процес, който изисква сода каустик или поташ (калиев карбонат). Благодарение на содата каустик, която може да се извлече от обикновената сол, производството на евтин сапун е неограничено. Шампоаните са продукти, насочени към почистване на косата и скалпа. Гелът за лице образува пяна (пенител), който измива насъбралата се през деня мръсотия, но често има изсушаващ ефект.
Индустрията за лична хигиена в момента е по-концентрирана върху билковата козметика, тъй като в днешно време това е бързо развиващ се сегмент с огромен обхват на многократно разширяване през следващите години. Билковите съставки са без вредно въздействие както за организма, така и за околната среда, благоприятстват за кожните заболявания, като допълнителна терапия, и предизвикват по-малко странични ефекти от синтетичните. Често формулите им са изградени така, че да не причиняват реакции на свръхчувствителност и раздразнение на очите. Освен това те са с балансирано pH. Доказано е, че pH-то на билковия измиващ гел, сапун и шампоан е важно за подобряването на качествата на косата, минимизирането на дразненето на очите и стабилизирането на екологичния баланс на скалпа. Леката киселинност предотвратява подуването и насърчава стягането на люспите, като предизвиква блясък.
Сред най-ценните растителни източници на масла за билковата козметика са амла, шикакай, индийско орехче, нийм, алое вера, куркума.

Амлата е плодът на малко листно дърво, високо ценен както заради високото си съдържание на витамин С, така и заради ценното масло, което се извлича от семената и пулпа му. Маслото се използва за лечение на проблеми с косата и скалпа, както и при очни синдроми, косопад, детски заболявания и други.
Шикакай е малко храстовидно дърво, което расте в топлите и сухи равнини. Векове наред хората, които са имали достъп до това дърво, са използвали неговите подобни на шушулки плодове, за да почистват косата си. Смята се за превъзходно почистващо средство, което прави косата лъскава, насърчава растежа, предотвратява пърхота, унищожава въшките и е много ефективен за премахване на мазнини и мръсотия от скалпа.
Пудрата от индийско орехче предлага алтернативен начин за естествено почистване на косата, лицето и тялото без натриев лаурет сулфат или натриев лаурил сулфат. Тя е също така чудесен ексфолиант за лице и тяло.
Маслото от индийско орехче пък бива наричано от козметичните специалисти „козметичен хирург“ заради стягащия му и лифтинг ефект. Етеричното масло от индийско орехче е силно, затова не се препоръчва да се нанася директно върху кожата. Вместо това то се добавя към кремове, емулсии, шампоани и серуми.
Ниймът е чудодейно растение, което се използва в медицината от над 4500 години. То е ефективно при кожни инфекции, обриви и пъпки. Повишава имунитета, използва се против затлъстяване, за пречистване на кръвта, за красива и здрава кожа. Има антибактериални и антивирусни свойства, премахва чревни паразити, спомага при малария, хемороиди, проблеми с косата и орални заболявания.
Алое вера е смес от антибиотик, стягащо коагулиращо средство, инхибитор на болката и стимулатор на растежа (наричан още хормон на раната), чиято функция е да ускорява заздравяването на наранени повърхности. Прилага се външно и вътрешно. През годините се използва за облекчаване на физическата болка и заздравяване на хемороиди, при слънчево изгаряне, одраскване и прочистване на тялото или кожата. Спомага за растежа на нова тъкан и забавя развитието на рак на кожата, причинен от слънцето.
Куркумата се предлага както в изсушен вариант, така и като пресни коренища на растението. Използва се като антисептик, отхрачващо средство или подправка в кулинарията. Богата е на антиоксиданти. Изследвания показват благоприятно развитие от употребата на куркума при лечение на артрит, чернодробни заболявания, Алцхаймер и депресия.
Като цяло растителните продукти осигуряват различни витамини, антиоксиданти, етерични масла, хидроколоиди, протеини, терпеноиди и други биоактивни молекули. Те са хипоалергенни и са тествани и доказани от дерматолози като безопасни за употреба по всяко време и навсякъде.
Източници:
– Formulation and Evaluation of Herbal Soap, Shampoo and Face Wash Gel / Natural Products Research Laboratory, Thapathali, Nepal

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.