Автор на статията: Паулина Гегова
Знаете ли, че рисуването върху тяло, пещери и идолни пластики датира още от праисторията като първобитен вариант на писменост? В Стария Завет татуировките са заклеймени, тъй като се използват за култ към мъртвите на езическите народи. През вековете почти всички народности приемат татуирането като основна част от бита си – шумери, маи, древни египтяни, индийци, китайци, племената от Тибет и Монголия, викинги, индианци, илири, келти и други. Мотивите обозначават влиянието на природните елементи върху племето, отличават сана или родословното дърво на някоя фамилия, възхваляват божества или митични създания, а други са за предпазване от зли сили и благоденствие.
Знаете ли също, че именно те са първоизточникът на българската шевица? Според легендите древните тракийки рисували фигури по телата си за Дионисиевите празници. По-нататък във времето, при обединяването на „славянските племена“ с прабългарите, се обединяват и културните ценности и знаци, което включва и тъкачеството, което с времето води до създаването на шевицата.
В наши дни поне 50% от младите се татуират. Разговаряме с пловдивския тату майстор Wonder Teddy за това как да се грижим правилно за татуировките си и как да ги поддържаме във времето.
– Нека започнем първо с третирането на прясна татуировка. И преди сме си говорили, че е желателно хората да избягват мазането с продукти на базата на вазелина.
Да, така е! Вазелинът и производните на него мазила могат и се използват предимно по време на процеса по татуиране. Друг е въпросът, че тази напреднала индустрия вече предлага различни „веган“ тату бътъри (мазила), които предоставят много повече възможности от използваното просто на вазелин.
След направата на татуировката, не е желателно наранената кожа да се третира и лекува с вазелин или продукти на тази основа поради една проста причина – прекомерна хидратация. Тя води до промяна на цветния пигмент, избеляване/изсветляване, а най-често до т. нар. „подкожно разливане“. Както споменах, тази силно развита индустрия предлага множество кремове за лечение на нови татуировки. Голяма част от тях са на базата на съставката пантенол. Желателно е да се вслушате в препоръките на вашия тату артист, ако той е истински професионалист. Все по често се наблюдават хора, практикуващи занаята, които нямат никакво понятие от лечение на нараняването, което причиняват на кожата.
Желателно е през първия ден, след направата на татуировката, да не се използват абсолютно никакви душ гелове и/или сапуни. Добре е тя да се почиства с бебешки мокри кърпи без съдържание на алкохол. След това, по схема според татуировката, кожата се третира до девет дни, в зависимост от степента на нараняване и големината на засегнатата зона.
– Оттам нататък какво следва? Какви са основните правила, които трябва да се прилагат за поддържане на татуировката и нейните пигменти?
Не е препоръчително прясната татуировка да попада в хлорна, гореща минерална, морска или океанска вода. Това е позволено минимум след десетия ден от направата ѝ. Желателно е татуировки на повече от три месеца ежедневно да се изтъркват с гъба по време на баня, която да премахне натрупания слой мъртви клетки от епидермиса. Не се притеснявайте – няма да се изтъркат! Точно обратното – това гарантира, че татусите ще изглеждат свежи за дълъг период от време.
Знаем, че слънцето не е благоприятно за кожата и причинява необратими кожни проблеми – бенки, дермални петна, белези от изгаряне, рак. Аз съветвам всички, които се излагат продължително на слънце, със и без татуировки, да използват слънцезащитна козметика с 50-ти фактор. Подобна превенция е необходима заради промяната на химическия състав на клетката, третирана с дермопигмент, оттам и по-ниското ниво на произведен меланин, а с напредване на възрастта и колаген. Разбира се съществува специално разработена козметика за защита на татуировки от негативното въздействие на ултравиолетовите лъчи върху кожата.
– Каква козметика е препоръчително да се използва и какво е действието ѝ?
Всеки уважаващ професията творец би трябвало да се погрижи за вашата татуировка преди, по време и след татуирането. Когато аз приключа работата си, като комплимент подарявам крем за лечение на новата татуировка на реномирана френска компания, с която работя повече от десетилетие. Ако след направата на татуировка Ви изпратят до аптеката за мазило, то трябва да сте наясно, че не сте попаднали на точния човек и вероятността скоро да се разочаровате от това, за което сте платили, е огромна.
– А има ли натурални масла, които препоръчваш да се използват на здрава и дългогодишна татуировка, с цел подхранване?
Сигурно има много качествени козметики за тяло, но аз не съм наясно с тях, както и с постоянната поява на нови. Все пак, има крем мляко за стари татуировки също на базата на пантенол. Истината е, че ако ежедневно миете татуировката си, както обясних, и не прекалявате с мазането на какви ли не продукти по нея, няма да се нуждаете от други спомагателни неща, въобразявайки си, че те ще накарат една зле направена татуировка да изглежда по-добре!
– Когато татуировката е на място, което обезкосмяваме, коя е най-щадящата и съхраняваща целостта на пигментите процедура?
Никога и в никакъв случай не препоръчвам самобръсначка. Всеки, който предлага лазерна епилация, също би следвало да обясни за вредата от лазера върху татуирана кожа. Фотоепилацията е със сходно негативно действие както лазерната епилация. Кола маската е по-слабо препоръчителна поради рязкото отнемане на повърхностния слой на епидермиса, което често води до поява на рани. После и подкожни (обърнати косъмчета), до което води също и употребата на епилатор.
За мен най-правилно е космите по татуировката да се подстригват с тример, който буквално стриже косъма и не обуславя усилен растеж и деление на косъма, както при ползването на самобръсначка. За щастие, съществуват и доста добри крем депилатори, които вършат страхотна работа, тъй като действието им буквално изгаря корена и това предотвратява делението и образуването на подкожни косъмчета. Но е добре да се информирате кои крем депилатори могат да се използват върху татуировки, защото не абсолютно всички марки са подходящи.
– От какво друго трябва да предпазваме татусите си, за да „удължим живота им“?
Освен от слънцето и от неправилната първоначална и последваща поддръжка, която обсъждахме досега, е редно максимално да пазим своята кожа от всякакво външно механично въздействие, причиняващо травми по повърхността ѝ. Т.е. наранявания, като охлузване, одраскване, порязване, изгаряне – все неща, ясни по презумпция.
Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.