Автор: Паулина Гегова-Карамфилова
Зимата несъмнено е най-неблагоприятният сезон за състоянието на кожата ни. През студените месеци грижата за нея е по-сложна, по-различна и още по-необходима. Климатичните влияния, замърсяването и храната са само част от причините за изсушаването ѝ, но това не означава, че не можем да я подхраним. Как ни разказва Таня Танев – козметолог в Представителен салон Шварцкоф.
Освен специалист козметик Таня е и художник, а лицето е поредното платно, което се нуждае от красиви щрихи, за да го направят още по-бляскаво и здраво.
– Таня, разкажи ни малко повече за професионалния си опит.
Завърших в колеж за Beauty therapy в Манчестър, Англия, след което практикувах там известно време. Англичаните наричат този тип специалисти Beauty therapist, затова на български казвам, че съм козметолог, а не козметик, тъй като учиш всичко и имаш правото да работиш с апаратура. Когато преминаваш през обучението, то е разделено на няколко фази – beautician (козметик, който върши всичко ръчно), маникюр, педикюр, ароматерапия, масаж, отслабващи процедури за тяло и други. Харесвам тази професия, защото чрез нея можеш да направиш хората щастливи.
– Кое е първото основно нещо, което един човек трябва да знае за кожата си и зимния сезон?
Атмосферните влияния през зимата са по-различни поради вятъра и студа. Отделно въздухът е много по-замърсен от разновидни изпарения. Всичко това изсушава кожата в пъти по-бързо и по-агресивно. Съответно измивният продукт, който използват жените, а и мъжете – гел, мляко, пяна, задължително трябва да е без съдържание на сапун, тъй като той има допълнителен изсушаващ ефект. Една пресушена кожа работи на бързи обороти с цел да възстанови изгубения себум (естествена мазнина), при което се получава или свръх омазняване, или рязко напукване. Липсата на себум може да предизвика дори зачервяване, белене и сърбеж.
Важно е също употребата на ексфолиант (пилинг) да се ограничи до веднъж седмично за мазна и комбинирана кожа и до един или два пъти месечно за суха и чувствителна. Препоръчително е да се използват серуми преди дневния крем. Те са концентрирани вещества, които навлизат в кожата в дълбочина. Съветвам да се използва и околоочен крем след 25-тата година от живота, когато постепенно започва спад на естественото от организма производство на колаген и еластин.
– На какъв крем трябва да наблягаме?
Трябва да наблягаме по-скоро на предпазващи кремове, а не на хидратиращи, защото сухата кожа има нужда не просто от овлажняване, а от защитна бариера против всички външни неблагоприятни фактори. Хидратиращите кремове са подходящи по-скоро за топлото време.
Козметичната гама при мъжете е не по-малка от тази на жените. Тяхната кожа е по-плътна, затова кремовете за мъже се формулират с по-тънка текстура. Те са задължителни през зимата, особено след бръснене, което нагрубява кожата им.
– А що се отнася маските?
Има много хубави щадящи и подхранващи маски на пазара от различни марки, които са напълно безопасни за употреба веднъж или два пъти в седмицата. Нищо лошо няма дори да се правят домашни маски. Полезни съставки за поддръжка през зимния сезон в домашни условия са зехтинът, киселото мляко, яйцата за стягащ ефект и куркумата. Куркумата е прекрасна за намаляване на тъмните кръгове под очите. Интересното при нея е, че кожата не се обагря в жълто и е достатъчно да се смеси само с вода.
– Може ли да ни дадеш съвети и за ежедневните ни действия – какво да избягваме и на какво да наблягаме.
В основата на всичко лежи балансът. Всеки организъм знае от какво се нуждае. Като цяло е добре да се избягват горещите душове, парните бани и сауните, тъй като те изсмукват съдържанието на вода от тялото. Затова, след подобна процедура, е наложително използването на лосион или масло за тяло. Подходящи масла са кокосовото, какаовото, бадемовото, гроздовите семки, които имат и anti-age ефект.
При възможност е добре чиниите да се мият с ръкавици, тъй като горният слой кожа около ноктите започва да се бели.
Правилната храна също не е за пренебрегване, защото тя е един от основните елементи за добро здравословно състояние. Сега е сезонът на цитрусовите плодове, които ни снабдяват с витамин С. Бананите, яйцата, рибата, млечните продукти са източник на витамин D, който набавяме много по-трудно през зимата. Не трябва да се прекалява със захарта, кафето и шоколада, тъй като кожата може да прояви реактивност и да се появи акне.
Като за финал мога да кажа, че колкото и стъпки от рутината да спазваме и колкото и да си спестяваме, задължителна такава е измиването на кожата вечерно време, защото тя събира всички мръсотии от околната среда, които я изтощават, спомагат за по-бързото стареене и образуват дерматологични проблеми.
Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.