Съставките за грижа за кожата, които не трябва да комбинирате

Постоянно четем и научаваме за нови и нови супер съставки за нашата кожа. И докато в морето от информация успяваме да подберем тези, които отговарят на нашите търсения и обещават резултатите, които търсим, стигаме до момент в който обаче не знаем как да ги комбинираме по между им. Може ли да се комбинира витамин C с ретинол? Ниациамид с киселини? Киселини с ретинол?
Представям Ви списък с кои съставки МОЖЕ и кои съставки НЕ МОЖЕ да се комбинират.1


Масло и вода:

Започвам с най-очевидната комбинация, която всички знаем, че не се смесва: масло и вода. Маслото отблъсква водата, така че ако се опитате да наслоите продукт на водна основа върху продукт на маслена основа, като балсам, върху кожата ви ще остане филм, който ще попречи на водата да се абсорбира. Ако трябва да използвате тези два продукта във вашата рутина, наслоете мазния продукт върху този на водна основа.

Ретиноиди:

Не комбинирайте с бензоил пероксид. Ретиноидите освен, че имат противостареещо действие, имат и действие против акне, защото ексфолират кожата и премахват запушените пори. Поради това е възможно да се изкушите да използвате ретиноиди заедно сбензоил пероксид. Но бензоил пероксидът окислява ретиноида и по този начин го прави неефективен. Съществуват обаче няколко по-нови форми на ретиноид третиноин, които остават стабилни с бензоил пероксид, според някои излседвания. Има и специално формулиран продукт, наречен Epiduo Forte, който комбинира адапален (ретиноид) и бензоил пероксид безопасно и ефикасно, но той се приема под лекарско наблюдение. Възможно е да бъдат предписани и двете съставки за успоредна употреба, но да използвате бензоил пероксид сутрин и ретинол през нощта.

Не комбинирайте с AHA/BHA киселини. Тъй като и двете ексфолират външния слой на кожата, те притежават потенциално дразнещи странични ефекти, особено в комбинация. Не е нужно да изключвате едното или другото. Просто може да ги използвате в различни дни, както е в skin cycling режима: Киселини в понеделник, ретиноиди във вторник и т.н. Ретинолът се прилага вечер (той прави кожата по-фоточувствителна, увеличавайки риска от увреждане от слънцето), а витамин С функционира най-добре през деня, тъй като е антиоксидант, който предпазва от външните агресори, като увреждащите кожата ефекти от замърсяването и UV лъчи.

Не комбинирайте с витамин C. Витамин C е най-ефективен в среда с киселинно pH. Ретинолът работи при по-високо (по-алкално) pH. Ако ги използвате заедно, те няма да работят оптимално

Може да комбинирате с ниациамид, серамиди и SPF.

Комбинацията с ниацинамид, серамиди и SPF могат да помогнат за укрепване на кожната бариера след процеса на прочистване (пърджинг), предизвикан от ретиноидите.

Витамин C:

Не комбинирайте с AHA/BHA киселини. Витамин С също е киселина и е нестабилна, така че рН балансът ще се наруши чрез наслояване на тези съставки заедно и може също така бъде безполезен. Комбинирането им може неволно да доведе до дразнене на кожата.

Не комбинирайте с препарат с високо pH. Витамин С е създаден като сутрешен продукт. Но има значение и с какво почиствате предварително. Той работи по-добре при ниско ниво на pH. Използването на почистващ препарат на основата на сапун, който има високо рН, намалява способността на кожата да абсорбира витамин С. Следователно, включването на почистващ препарат с високо рН преди серум с витамин С може да намали хидратиращия и озаряващ ефект на киселинния агент.

Ако решите да го използвате в една рутина с ниациамид – изчакайте 10 минути между нанасянията на продуктите.

Може да комбинирате с витамин Е, ферулова киселина и слой SPF.

Комбинацията с витамин Е или ферулова киселина допринася за двойно антиоксидантно действие.А слой SPF отгоре – за подобряване на защитата срещу увреждане от слънцето.

AHA/BHA киселини:

Не комбинирайте с ретинол и витамин C. Сред безбройните ползи за грижата за кожата, които AHA и BHA предлагат, способността им да облекчават възпаленията, причинени от акне и розацея, е може би най-известната. Независимо от това, едновременната употреба на тези киселини с ретиноиди и витамин С може потенциално да доведе до дразнене поради повишен клетъчен обмен и ексфолиращи ефекти.

Не комбинирайте с ниациамид. Ниацинамидът, използван заедно с AHA и BHA, няма ефект и всъщност може да причини зачервяване. Тъй като ниацинамидът има рН около 5-7, той може да повиши по-ниското рН на киселините, което е около 3-4, и да отмени свойствата им. Използвани поотделно, двете съставки могат да помогнат за текстурата на кожата, акнето и признаците на стареене.

Може да комбинирате с овлажняващи съставки, серамиди и слой SPF.

За да противодействате на потенциалните ефекти на AHA/BHA киселините, които включват намаляване на кожната бариера и повишаване на UV чувствителността. Включването на основни стъпки за грижа със серамиди и SPF ще подобрят устойчивостта на кожата.

Слънцезащитни продукти:

Не смесвайте с грим или други продукти за грижа за кожата.

Гримът и комбинираните продукти със SPF са плюс, но грешката се крие в смесването на слънцезащитен крем с фон дьо тена (например) върху опакото на ръката и нанасянето на 2-в-1. Слънцезащитните продукти действат, като образуват равномерен филм върху кожата, ръчното им комбиниране с грим или други кремове, за да се образува хомогенен слой, може само да „загатне“ за наличието на слънцезащитен продукт върху Вашата кожа.

Слънцезащитният крем трябва да се носи всеки ден (и да се нанася отново на всеки два часа!), но никога не трябва да се смесва с грима. Когато носите и двете, нанесете слой слънцезащитен крем отделно от грима и изчакайте, преди да нанесете други продукти, за да се абсорбират правилно.

Гликолова киселина и салицилова киселина:

Тези две съставки вероятно никога не са добра идея да се използват заедно, защото и двете премахват мъртвите кожни клетки – използването и на двете може да причини много дразнене и да разруши кожната бариера. Използвайте една от двете и последвайте с хидратиращ продукт.

Два продукта с еднакви активи:

Често питате дали може да използвате един ретиноид днес, друг утре. Друг пример е нанасянето на маска с гликолова киселина и след това завършването с крем, съдържащ бадемова киселина, тъй като и двете са AHA. Удвояването на едно и също активно вещество ще доведе до раздразнение. Повишеното раздразнение е знак, че кожната бариера е нарушена, което само увеличава вероятността от странични ефекти от активните съставки.

Въпреки това, има изключение: Ако правите това без инциденти – например, кожата ви не се зачервява и не се възпалява след използване на два продукта, съдържащи AHA и получавате резултатите, които търсите, тогава имате благословия да продължите. За повечето хора обаче това ще бъде твърде агресивно.

В крайна сметка:

Ако изпитвате нежелани реакции (зачервяване, парене, лющене) или не получавате желаните резултати, може да има нещо нередно в начина, по който наслоявате локалните си продукти. Говорете с вашия дерматолог, който може да ви помогне да създадете режим, който работи – и също така кара кожата ви да се чувства страхотно.
Всичко, разбира се, е строго индивидуално – кожа, чувствителност, % на активите и въобще самите продукти как се сработват помежду си и как сте ги въвели. Въпреки това, това са комбинации при които трябва да се подхожда внимателно и с наблюдение ❤

  1. Източници:
    McDaniel DH et al. Efficacy and Tolerability of a Double-Conjugated Retinoid Cream vs 1.0% Retinol Cream or 0.025% Tretinoin Cream in Subjects With Mild to Severe Photoaging. Journal of Cosmetic Dermatology. December 2017.
    Grobel H et al. Chapter 77 — Acne Vulgaris and Acne Rosacea. Integrative Medicine (Fourth Edition). 2018.
    Baumann L. Skin Care Product Layering Affects Efficacy and Outcomes of Regimens. Dermatology News. May 1, 2018.
    Al-Niaimi F et al. Topical Vitamin C and the Skin: Mechanisms of Action and Clinical Applications. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. July 2017. ↩︎

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top