Ретиноиди – пълно ръководство

Различните видове ретиноиди и как те са полезни за вашата кожа

Ретиноидите са златният стандарт, когато става въпрос за грижа за кожата против стареене, и има защо. „Ретиноидите са производни на витамин А, които работят чрез свързване с рецептори на ретиноева киселина, които след това могат да действат като транскрипционни фактори и да повлияят на генната експресия. Това ги прави много мощни и способни да предизвикат значителни промени в кожата,” обяснява дерматологът Хадли Кинг, сертифициран от Ню Йорк. „Те увеличават обмена на кожните клетки, намаляват склонността на клетките и остатъците от кератин да се слепват заедно и да запушват порите, увеличават производството на колаген и намаляват обезцветяването.“

Предвид дългия списък от предимства, не е изненадващо да откриете една от многото форми на витамин А като звездна съставка в толкова много продукти за грижа за кожата на пазара днес. Широка гама от съставки – ретинол, ретиноева киселина, адапален, третиноин и други – попадат под ретиноидния чадър, но действат по малко по-различни начини. Въпреки че повечето хора може би вече имат обща представа за какво се използват ретиноиди, знанието кой тип ще работи най-добре за вашите проблеми с кожата може да изиска малко „ровене“.

„Разликата между ретиноидите и ретиналдехида или ретинола са стъпките, необходими за превръщане в активна ретиноева киселина. Всяка стъпка, необходима за преобразуване, отслабва действието на полученото производно. Ретиноидите не се нуждаят от преобразуване – те работят като активна ретиноева киселина при прилагане. Следва ретиналдехид и хидроксипинаколон ретиноат (granactive) – те се превръщат в ретиноева киселина в едноетапен процес от ретиналдехид оксидаза.“ – казва д-р Агарвал.

Ретиноиди с рецепта срещу ретиноиди без рецепта

В зависимост от вашия тип кожа и притеснения, вашият дерматолог може да препоръча крем с ретинол без рецепта или да предпише по-мощно лечение с рецепта. „Локалните ретиноиди се предписват по-често за акне. Локалните ретиноиди са полезни при акне, защото имат комедолитичен ефект, което означава, че помагат за предотвратяване и лечение на запушени пори,” казва д-р Кинг. „Те също така намаляват обезцветяването, което може да остане след пъпка, и тъй като увеличават обмяната на кожните клетки, това намалява времето за заздравяване на акнето.“

От друга страна, сертифицираният дерматолог Дебра Джалиман, доктор по медицина, асистент по дерматология в Медицинския факултет на Икан в планината Синай, казва, че вариантите без рецепта като ретинол „съдържат по-ниски концентрации на ретиноида“, което може да не ви даде същият ефект като тези по рецепта. Д-р Кинг допълва: „Ефективността също ще зависи много от процента на съставката.“

Поради характерно по-нежните си формули, ретиноидите без рецепта обикновено се считат за по-безопасни за чувствителната кожа. В частност, доказано е, че по-новите варианти на съставката имат висока ефикасност с по-нисък риск от дразнене, което ги прави идеални за чувствителни типове кожа, добавя д-р Кинг.

Освен това, пероралните ретиноиди могат да се предписват и за лечение на по-сериозни състояния, вариращи от тежко акне и псориазис до кожен Т-клетъчен лимфом и саркома на Капоши.

Неща, които трябва да запомните, когато използвате ретиноиди

Въпреки че ретиноидите са приветствани за своите доказани ползи и забележими резултати, те също идват с определени странични ефекти, които могат да предизвикат някои тревоги за потребителите за първи път. „Ретиноидните продукти първоначално могат да бъдат дразнещи и/или изсушаващи кожата. Поради това е разумно да започнете да ги използвате веднъж или два пъти седмично и бавно да увеличавате до всяка вечер, ако се понася. Използването на малко количество продукт с размер на грахово зърно може да бъде полезно“, обяснява сертифицираният дерматолог Натали Ин, доктор по медицина, асистент по дерматология в Медицинския център на Колумбийския университет. „Изчакването, докато кожата изсъхне напълно, преди да приложите лекарството и нанасянето на овлажнител след това, също може да помогне за минимизиране на дразненето.“

Слънчевата светлина също влияе върху стабилността на ретиноидите, което означава, че е най-добре да ги използвате през нощта. Но за тези, чиито дневни продукти включват ретиноидни съставки като ретинол, д-р Джалиман казва: „Бъдете внимателни, когато прекарвате времето си на слънце. Използването на ретинол може да направи кожата ви по-чувствителна към слънцето, така че винаги използвайте слънцезащитен крем с широк спектър над SPF 30.“ Бременните жени също се съветват да не използват продукти с ретиноидни съставки. „Високите дози витамин А по време на бременност могат да бъдат вредни за нероденото дете и да причинят вродени дефекти“, предупреждава д-р Джалиман.

Видове ретиноидни съставки

За да ви помогнем да избирате правилната ретиноидна съставка, която да добавите към вашата рутинна грижа за кожата, разговаряхме с топ дерматолози и съставихме ръководство за най-често срещаните форми на ретиноиди и как те могат да бъдат от полза за вашата кожа.

Ретиноид (retinoid) : Ретиноидът е общият термин за класа молекули, които се свързват с рецепторите на ретиновата киселина, казва д-р Кинг. Също така се използва небрежно за обозначаване на версии на съставката с рецепта.

Ретиноева киселина (retinoic acid): Според д-р Джалиман, ретиноевата киселина е активната форма, на която витамин А се разгражда, за да бъде използвана от кожата. Той играе роля в клетъчния растеж, стимулира производството на колаген и еластин и подобрява хиперпигментацията и обезцветяването. Ретиноидите с рецепта съдържат ретиноева киселина, докато ретиноидите без рецепта постепенно се превръщат в ретиноева киселина чрез реакция, която се случва в кожата.

Ретинол (retinol) : През годините ретинолът се превърна в една от най-търсените съставки в продуктите за грижа за кожата против стареене, благодарение на несравнимата си ефективност при справяне с най-честите признаци на стареене. Макар и по-малко мощен от ретиноидите, отпускани с рецепта, ретинолът е известен с това, че ускорява обновяването на клетките, повишава производството на колаген и изглажда и изравнява тена на кожата.

Третиноин (tretinoin) (известен също като Retin-A, Renova): „Това е локален ретиноид, отпускан с рецепта. В най-меките си форми се използва заради свойствата си против стареене. При по-силни форми се използва при акне”, обяснява д-р Кинг.

Тазаротен (Tarazotene) (Tazorac): Считан за един от най-мощните локални ретиноиди, тазаротен в по-ниски проценти обикновено се използва за лечение на акне, докато по-силни дози се предписват за псориазис, казва д-р Кинг.

Изотретиноин (isotretinoin) (известен още като Accutane): Това предписано орално производно на витамин А е по-мощно от локалните разновидности поради формата си за поглъщане, казва д-р Ин. „Accutane се използва за по-агресивно, кистозно или оставящо белези акне.“

Адапален (Adapalene): Адапален 0,1% гел е наскоро одобрен ретиноид без рецепта, който е „най-добрият за чувствителна кожа, тъй като има намален риск от раздразнение в сравнение с други ретиноиди, отпускани с рецепта, и отлична ефикасност за лечение на акне“, казва д-р Кинг. Известен е и с противовъзпалителния си ефект и ниската степен на абсорбция през човешката кожа. „Това е първото в класа лекарства, известни като ретиноиди, които се предлагат без рецепта за лечение на акне“, добавя тя.

Ретинал/Ретиналдехид (retinal/retinaldehyde): Една от най-новите разновидности на ретиноидните съставки, ретиналът или ретиналдехидът се превърна в най-новия MVP за грижа за кожата поради способността му да доставя същите ползи против стареене като ретинола, но по-бързо (до 11 пъти) и повече ефикасен начин. Този ретиноид без рецепта „е показал, че е по-малко дразнещ в малки проучвания и може да се понася по-добре [от кожата]“, добавя д-р Ин.

Ретинилови естери (Retinyl Esters): По-мека форма на ретиноиди, изисква друга молекула да бъде прикрепена за ефект. Ретинол пропионат и ретинил палмитат са обичайните естери, намиращи се в продуктите. Те не са много ефективни и могат да се използват от хора с чувствителна кожа, за да започнат своето пътуване с ретинол.

Алтернативи на ретинол на растителна основа: „Някои „ретиноли“ на растителна основа имитират до известна степен ретинол поради свойствата му против стареене“, казва д-р Джалиман. Бакучиол, екстракт от растението бабчи, е „една от малкото алтернативи на ретинола, чиито изследвания подкрепят ефекта на псевдо-ретинол за предотвратяване на стареенето и изсветляване на кожата“, добавя д-р Кинг. Проучванията също така установяват, че бакучиолът е по-малко дразнещ от традиционните ретиноиди.

Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/

Виж още: Всичко, което искаш да знаеш за Корейската рутина за грижа за кожата + опростена версия за мързеливите момичета

Източници:

https://www.dermstore.com/blog/types-of-retinoids-benefits/

https://www.vogue.in/content/the-different-types-of-retinol-explained-by-an-expert-and-the-best-ones-to-buy-now

3 thoughts on “Ретиноиди – пълно ръководство”

  1. Pingback: Какво е „skin cycling“ и трябва ли да го опитате? - Забъркай се!

  2. Pingback: Хиперпигментация: старчески петна, слънчеви петна и петна от акне - Забъркай се!

  3. Pingback: Милиуми: Причини, Превенция и Лечение - Забъркай се!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading