Нора Маршаха: Боди балетът издължава и заздравява мускулатурата и общата стойка

Автор: Паулина Гегова-Карамфилова

Боди балетът е фитнес направление, съчетаващо в себе си екзерсис (упражнения) от класическия балет, йога, аеробика и пилатес, който се практикува на фона на музика. Тренировката се появява на бял свят в средата на 90-те години в Съединените щати, но бързо се разраства и в други държави.

За него си говорим с Нора Маршаха – създател и ръководител на танцово студио „Magnifique“ в Пловдив, професионална балерина в Държавна опера Пловдив, магистър „Балетна режисура“, бакалавър „Балетна педагогика“ към АМТИИ – Пловдив и преподавател по класически танци в НУМТИ „Добрин Петков“. Нора танцува от 11-годишна и бива приета в операта още на 18-годишна възраст. Развива танцовото студио повече от 10 години, където води груповите и индивидуални балетни часове за напреднали, подготовка за конкурси, кандидатстване за училища и университети и разработва тренировката Body ballet.

– Нора, нека първо обясним какво точно представлява боди балетът.

Боди балетът е изключително комплексна тренировка, съчетаваща балетни елементи от класическия екзерсис, под аеробна форма, дихателни техники и комплексни упражнения от йогата и пилатеса, натоварващи умерено тялото. Подходящ е за хора с и без опит. Много голяма част от тренировката съдържа стречинг (разтягане), което позволява на тялото да издържа доста повече, отколкото човек предполага. Така че могат да се включат успешно както активно трениращи, така и хора със застоял начин на живот или заседнал начин на работа.

Смея да кажа, че създаваме много интересно енергийно поле. Самата тренировка наподобява хореография. Включваме танцувални елементи и когато се концентрираме върху дишането, в голям процент се получава дори синхрон между всички практикуващи.

– Какви са позитивите за физическото здраве от практикуването му?

Както казахме, тренировката е комплексна и се отразява позитивно физически, психологически и социално. Тя оказва влияние върху изгарянето на токсини, за стягането на тялото, за изграждане на по-активни мускули. Не на последно място, тъй като в основата си съдържа балетни елементи, цялостната постановка на тялото по време на трениране е като тази на класическата балетна постановка. От трениращите се изисква абсолютно спазване на правилата за правилна стойка, което дава отражение върху това да се издължи и изправи фигурата, най-вече гръбначният стълб. Препоръчвам боди балета за хора, които чувстват скованост в горната част на тялото, защото всички стречинг упражнения с изтеглящи, повдигащи и прегъващи елементи, допринасят за подобряване на цялостната стойка и за издължена и стегната мускулатура. Това е и един от основните бонуси на този спорт – въпреки че съдържа повтарящи, пулсиращи и натоварващи елементи, не създава набита мускулатура. Т.е. мускулът не се напомпва по начин, по който след това стои разширен, а по начин, който го издължава.

От друга страна, боди балетът подобрява координацията, концентрацията и тонуса. От социална гледна точка, груповите тренировки създават едно общуване, едно позитивно настроение и приятна атмосфера, които със сигурност се отразяват и на психологическото състояние. Затова и самата аз се стремя постоянно да се усъвършенствам и да предлагам на трениращите алтернативни методи, които да са им интересни, като използваме уреди със собствено тегло, ластици, йога блокове и други.

– Какъв е допустимият възрастов диапазон за трениране на боди балет и има ли физически ограничения, с които трябва да се съобразява?

Няма ограничение на възрастта. Тя по никакъв начин не е критерий и съм забранила на присъстващите да я коментират. За мен всичко зависи от настройката на духа и поддръжката, като начин на живот, хранителен режим, стрес и т.н. Спокойно могат да се включат и деца, и много по-възрастни. При мен тренират жени и над 65-годишна възраст. Мъже също са посещавали класовете с цел подобряване на стречинг формата на тялото си.

Хората, които трябва да се съобразяват и да внимават при практикуването му, са тези, които имат ставни проблеми – болни колена, скованост и ограниченост на движението в горната част на тялото, кръста и гърба. Но аз смея да твърдя, че до подобни проблеми се стига именно от обездвижване и закостенял живот, така че тренирането би могло да действа като превенция. Освен това, боди балетът може да бъде поднесен с индивидуален подход към всеки участник – да прецени докъде да повтори, колко да се натовари и по този начин малко по малко да подобри цялостното си здравословно състояние.

– Към кои спортове боди балетът може да послужи като допълнителна тренировка?

Аз съм на мнение, че подобни видове тренировки са много необходими при тези спортове, които изграждат по-голяма и набита мускулатура, при които се търси маса, а не гъвкавост, защото при тях масово се пренебрегва разтягането. Това включва културизъм, фитнес, дори футбол. Масово спортистите не се разтягат, а стречингът задължително трябва да присъства и в загрявката, и при приключване на силовата тренировка. Стречингът е до живот, той поддържа духа, поддържа тялото в млада форма и допринася за по-добра мускулна издръжливост.

– Може ли да се използва като допълнителна терапия за рехабилитация след преодоляно заболяване или физическа травма, без значение от естеството ѝ?

Да, убедена съм, че може да се използва като възстановителния процес. При децата започнаха да зачестяват размествания на прешлени от неправилна стойка, носене на раница на едно рамо и т.н. Когато забележа подобно нещо, веднага ги пращам на ортопед или рехабилитатор, за да може да го преодолеят в ранна възраст. Оказва се, че упражненията, дадени им от рехабилитаторите, са напълно идентични. Дали ще работят с ластик с различно съпротивление, или ще са с държане на спортна тояга, резултатът е един и същ.

По същия начин забелязвам идентичност на упражненията при паднали сводове, проблеми с глезените и алихеса – плиета, повдигания на възглавничка, клекове. Общо взето рехабилитаторите дават упражнения, вдъхновени от балета, пилатеса и йогата.


Паулина Гегова

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.  

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading