Това, което използвате, може да повлияе на вас и вашето бебе. Въпреки че най-често използваните продукти са напълно безопасни, има шепа съставки, които експертите казват, че е най-добре да се избягват по време на бременност (като ретиноиди) и да се ограничават (като салицилова киселина). Попитайте Вашия лекар или акушерка, ако имате притеснения.
Има ли продукти за кожа, които трябва да избягвам по време на бременност?
Повечето бременни жени знаят, че това, което приемат в тялото си, може да повлияе на благосъстоянието на тяхното растящо бебе. Но може би не сте се замисляли, че това, което поставяте върху тялото си, може да повлияе и на вас, и на вашето бебе.
Въпреки че най-често използваните продукти са напълно безопасни, има няколко съставки, които експертите казват, че е най-добре да се избягват. По-долу вижте нашето ръководство за какво да внимавате, когато пазарувате в магазина за красота. И ако планирате да кърмите, продължете да следвате насоките по-долу, докато спрете да кърмите.
Ретиноиди
Тези мощни вещества се намират в някои продукти против стареене и лечение на акне, пигментни нарушения и псориазис. Ретиноидите (известни също като третиноини) са вид витамин А, който ускорява деленето на клетките (ускорява обновяването на кожата) и предотвратява разграждането на колагена на кожата.
Но ретиноидите са една от съставките за грижа за кожата, които експертите препоръчват на бременните жени да стоят далеч. Някои проучвания показват, че приемането на високи дози витамин А по време на бременност може да бъде вредно за нероденото дете. Известно е, че пероралните ретиноиди, като изотретиноин (препарат за лечение за акне с рецепта), причиняват вродени дефекти.
Ако сте използвали крем за кожа, който съдържа ретиноид, не се паникьосвайте. Ретиноидите, които поставяте върху кожата си, не са показали, че причиняват проблеми при бременни жени. Лекарите просто са изключително предпазливи, като препоръчват да ги избягвате.
Избягвайте продукти със следните съставки:
- Avage, Fabior, Tazorac (тазаротен)
- Авита (третиноин)
- Differin (адапелен)
- Панретин (алитретиноин)
- Retin-A, Renova (третиноин)
- Ретиноева киселина
- Ретинол
- Ретинил линолеат
- Ретинил палмитат
- Targretin гел (бексаротен)
В крайна сметка: Не приемайте перорални ретиноиди, като изотретиноин, по време на бременност. За по-сигурно е най-добре да избягвате и локалните ретиноиди (съставките, изброени по-горе).
Хидрокси киселини
Хидрокси киселини като бета хидрокси киселина (BHA) и алфа хидрокси киселина (AHA) се намират в продукти за лечение на определени кожни заболявания, включително акне, възпаление на кожата и зачервяване. Те се намират и в редица почистващи препарати, тонери и ексфолианти, рекламирани за намаляване на признаците на стареене.
Салициловата киселина е най-разпространената BHA, която ще намерите в списъка като съставка, и единствената BHA, която е изследвана по време на бременност. Високите дози от киселината в оралната й форма (това е съставка в аспирина) са показали в проучвания, че причиняват вродени дефекти и различни усложнения при бременност. Други BHA не са проучвани по време на бременност.
Много малка част от BHA ще се абсорбира в кожата, когато се прилага локално. Но тъй като оралната салицилова киселина не е безопасна по време на бременност, лекарите също така препоръчват да се избягва прекомерната или честа употреба на продукти за кожа, съдържащи BHA.
Малки количества, нанесени върху кожата – като тоник, съдържащ салицилова киселина, използван веднъж или два пъти на ден – се считат за безопасни.
Но опасенията са по-силни за пилингите за лице и тяло, съдържащи салицилова киселина. Винаги се консултирайте с вашия лекар преди пилинг. Още по-добре, ако трябва да си направите пилинг, направете го професионално в кабинета на вашия дерматолог. Дерматолог ще знае как да го направи безопасно по време на бременност.
Ако все пак използвате BHA продукт, използвайте го със слънцезащита, тъй като BHA може да причини чувствителност към слънчевата светлина.
Двете най-разпространени алфа хидрокси киселини (AHA) в козметичните продукти са гликоловата киселина и млечната киселина. AHAs не са изследвани по време на бременност, но тъй като само малки количества се абсорбират в кожата, те се считат за нискорискови, когато се използват при лечение на кожата. Все пак, за да сте сигурни, добра идея е да ги използвате само в малки количества.
Продуктите, съдържащи тези съставки, трябва да се използват само в малки количества:
- Алфа хидрокси киселина (AHA)
- Азелаинова киселина
- Бензоил пероксид
- Бета хидрокси киселини (BHA)
- Бета хидроксибутанова киселина
- Бетаин салицилат
- Лимонена киселина
- Дивъглеродна киселина
- Гликолова киселина
- Хидрооцетна киселина
- Хидроксиоцетна киселина
- Хидроксикапронова киселина
- Млечна киселина
- Салицилова киселина
- Третоканова киселина
- Тропикова киселина
- 2-хидроксиетанова киселина
В крайна сметка: Не приемайте през устата и е най-добре да ограничите локалната употреба.
Продукти против акне
Много жени имат пъпки през първия триместър поради променящите се нива на естроген, дори ако винаги са имали чиста кожа. Ако се сблъсквате с акне, предизвикано от бременността, вероятно дерматолог може да ви даде безопасен локален антибиотик.
Но ако предпочитате да избегнете още едно посещение при лекар, можете да използвате измивен продукт за лице, който съдържа не повече от 2 процента салицилова киселина (потърсете процента на етикета на продукта). Това малко количество се счита за безопасно. (Виж по-горе.)
Ако искате да се подсигурите двойно, попитайте вашия акушер-гинеколог или акушерка точно какво количество би било безопасно за вас. Що се отнася до това какво да избягвате, когато става въпрос за лечение на акне, стойте далеч от лосиони за акне без отмиване, гелове и кремове, както и домашни пилинги, които могат да съдържат салицилова киселина или ретиноиди. И отново, избягвайте пероралната форма на ретиноиди.
Избягвайте продукти със следните съставки:
- Avage, Fabior, Tazorac (тазаротен)
- Авита (третиноин)
- Differin (адапелен)
- Панретин (алитретиноин)
- Retin-A, Renova (третиноин)
- Ретиноева киселина
- ретинол
- Ретинил линолеат
- Ретинил палмитат
- Салицилова киселина
- Targretin гел (бексаротен)
- Третиноин
В крайна сметка: Консултирайте се с вашия дерматолог или използвайте само леки почистващи препарати без рецепта. Избягвайте изброените по-горе продукти и големи количества салицилова киселина и други хидрокси киселини.
Обезкосмяващи продукти
Лосиони, които премахват космите ви химически (депилатоари) или намаляват космите между бръсненията, звучат като сбъдната мечта, когато едва можете да си стигнете (да не говорим да видите) краката. Добрата новина е, че тези продукти се считат за безопасни, стига да ги използвате според указанията.
Ако в миналото сте имали алергична кожна реакция към средства за намаляване на окосмяването или кремове за премахване, тогава трябва да избягвате тези продукти и по време на бременност.
Освен това кожата на някои жени става изключително чувствителна по време на бременност, така че може да имате реакция към тези съставки, дори ако не сте имали досега. Преди да намажете целия си крак, направете тест с пластир върху малко парче кожа зад коляното и изчакайте 24 часа, за да видите дали ще реагирате.
Тези локални съставки се считат за нисък риск по време на бременност:
- Калциев тиогликолат (депилатор)
- Хидролизиран соев протеин (минимизатор)
- Калиев тиогликолат (депилатор)
- Екстракт от корен на Sanguisorba officinalis (минимизатор)
- Натриев хидроксид (минимизатор)
Заключение: Безопасени за употреба.
Слънцезащитни продукти
Това, че сте бременна, не означава, че не можете да отидете на плажа. Но не забравяйте слънцезащитния крем. Дори слънцезащитни продукти със съставки, които проникват в кожата, се считат за безопасни по време на бременност. Въпреки това, като допълнителна предпазна мярка, можете да изберете продукти, които използват титанов диоксид и цинков оксид – физически слънцезащитни продукти, които не проникват в кожата.
(В допълнение към слънцезащитния крем, избягвайте слънцето между 10:00 и 16:00 ч.; носете слънчева шапка, слънчеви очила и слънцезащитно облекло; и нанасяйте отново слънцезащитния си крем на всеки два часа. И да, дори ако имате тъмна кожа, трябва да носите слънцезащитен крем и следвайте тези указания).
Най-добре е да не използвате слънцезащитен крем, съдържащ изсветляващия кожата хидрохинон. Има ограничени данни за неговата безопасност по време на бременност и повечето експерти са съгласни, че е най-добре да го избягвате.
Тези локални съставки се считат за нисък риск по време на бременност:
- Авобензон (Parsol 1789)
- Бензофенон
- Диоксибензон
- Октокрилен
- Октил метоксицинамат (OMC)
- Оксибензон
- Пара-аминобензоена киселина (PABA)
- Титанов диоксид
- Цинков оксид
Заключение: Безопасни за употреба.
Грим
Може да не се замисляте за вида грим, който използвате, но дори козметиката е нещо, което трябва да имате предвид, когато сте бременна.
Много продукти за грим са маркирани като „некомедогенни“ или „неракнегенни“ – което означава, че не съдържат мазнини и не запушват порите. Те са безопасни и няма да повлияят на здравето на вашето бебе.
Избягвайте козметика, която съдържа ретинол. Салициловата киселина се намира в някои гримове за кожа, склонна към акне. Въпреки че е безопасно локално в малки количества (да речем за нанасяне върху пъпка или използване в измиване на лице), по-добре е да го избягвате в грима (като фон дьо тен), който може да се абсорбира от по-големи участъци от кожата ви за дълги периоди от време.
Ако искате да бъдете много внимателни по време на бременност, опитайте някои от линиите грим само с минерали. Тези продукти използват съставки, които се намират предимно върху кожата и не предизвикват дразнене при повечето хора.
Избягвайте продукти, съдържащи следните съставки:
- Avage, Fabior, Tazorac (тазаротен)
- Differin (адапелен)
- Панретин (алитретиноин)
- Retin-A, Renova (третиноин)
- Ретиноева киселина
- Ретинол
- Ретинил линолеат
- Ретинил палмитат
- Targretin гел (бексаротен)
- Третиноин
В крайна сметка: Избягвайте козметика, която съдържа ретиноиди, и ограничете излагането си на салицилова киселина. В противен случай са безопасни за употреба.
Стероиди
Стероидните кремове – като хидрокортизонови кремове без рецепта – често се използват за леки кожни раздразнения, възпаления, сърбеж и обриви, причинени от контактен дерматит, лека екзема, обриви, псориазис, сапуни, перилни препарати, козметика, бижута, отровен дъб, отрова бръшлян, отровна смрадлика и ухапвания от насекоми.
Тези локални стероиди се считат за безопасни за употреба по време на бременност. По-мощни стероидни продукти понякога се предписват от дерматолози или лекари от първичната медицинска помощ и повечето от тях също са безопасни. Но говорете с вашия лекар относно безопасността на всички предписани продукти, включително локални рецепти, преди да ги използвате по време на бременност.
Тези съставки се считат за безопасни:
- Алклометазон (Акловат)
- Дезонид (Desonate, DesOwen)
- Флуоцинолон (Capex, Derma-smoothe)
- Хидрокортизон (Aquanil HC)
- Триамцинолон (Aristocort A, Kenalog)
Последни думи
Ако имате някакви притеснения относно продукт за кожа, добра идея е да го обсъдите с вашия лекар. Ако сте използвали продукт, който съдържа потенциално вредна съставка, не се паникьосвайте. Просто спрете да използвате продукта сега и изберете такъв с по-безопасни съставки.
Забележка: Тази статия е прегледана от Мириам Померанц, дерматолог в Нюйоркския университет Langone Medical Center; Майкъл Бъмър, акушер-гинеколог в болницата за жени Magee към Медицинския център на Университета в Питсбърг; и Джералд Бригс, фармаколог във Вашингтонския държавен университетски колеж по фармация.
Допълнение:
Коноп/Канабис: Няма достатъчно информация за безопасността на конопа и канабиса по време на бременност или кърмене, така че е по-добре да се избягва.
Използвайте този безплатен инструмент, за да проверите вашите продукти за грим и грижа за кожата за безопасни за бременност или вредни съставки – https://www.gravidabeauty.com/
Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/
Източник: https://www.babycenter.com/pregnancy/your-life/safe-skin-care-during-pregnancy_1490031