Химичният пилинг е процедура, при която чрез употребата на различни органични киселини се отстраняват мъртвите клетки от повърхността на кожата. Това стимулира възстановяването на нов слой кожа. За процедурата и спецификите ѝ разговаряме с Мария Стефанова, която се занимава с естетика през целия си съзнателен живот.

Завършва средното си образование в Национална гимназия за сценични и екранни изкуства – Пловдив, специалност „Грим и перуки“. Работила е по специалността в Драматично- куклен театър „Константин Величков“ – гр. Пазарджик, в Драматичен театър Пловдив, в Държавна опера Пловдив, а от десетилетие и в частния сектор. Носител е на няколко първи места към Фестивала на Красотата.
Мария завършва „Медицинска козметика“ в Медицински колеж – Пловдив през 2020 г. Член е на Асоциацията на медицинските козметици, преминала е и през немалко допълнителни мастър класове за допълнителна квалификация. Към момента работи в „AP luxury aesthetic centre“, където разполага с най-новата лазерна апаратура, hydrafacia и висок клас козметика и терапии.
– Мария, на първо място ни разкажете какво представлява химичният пилинг като процедура.
Химичният пилинг е козметична процедура, при която върху кожата се нанася химичен разтвор, с цел да се отстранят повърхностните клетки на кожата и да се стимулира регенерацията на нова такава, също така да се синтезират нови колагенови влакна. Използва се за обновяване, при различни белези от акне, хиперпигментации, бръчки, акне, подобряване текстурата и т.н.
– Какви са основните видове химичен пилинг?
Основните видове химични пилинги са три:
На първо място е повърхностният пилинг. При него се използват леки киселини (като алфа хидрокси киселини, напр. гликолова киселина), които проникват в най-горния слой на кожата. Използва се за освежаване на тена и лечение на дребни кожни проблеми, като сухота и хиперпигментация.
Следва средно дълбокият пилинг, при който се използват по-силни киселини, като трихлороцетна киселина (TCA), които проникват по-дълбоко в кожата, за да се третират проблеми като белези от акне, бръчки и увреждания от слънцето.
Дълбокият пилинг се извършва с много силни киселини (напр. фенолова киселина) и прониква дълбоко в дермата. Това е най-инвазивният пилинг и се използва за по-сериозни кожни проблеми, като дълбоки белези и бръчки. Възстановяването след този пилинг е по-дълго и изисква повече грижи. Важно е да спомена, че дълбокият пилинг се извършва само от лекари, а не от козметици.


– За всички типове кожа ли е подходящ и има ли противопоказания?
Химичният пилинг не е подходящ за всеки тип кожа и има някои противопоказания. Важно е да се определи правилният тип пилинг в зависимост от индивидуалните характеристики на кожата и здравословното състояние на пациента.
Сред противопоказанията спадат активни кожни инфекции, отворени рани или изгаряния, бременност и кърмене, склонност към образуване на келоиди (доброкачествени и незаразни белези), прием на медикаменти или алергии към някоя от съставките в пилинга.
– Освен с естетична цел се прилага и с медицински цели. При какви дерматологични проблеми по-точно го препоръчвате?
Химичният пилинг може да бъде мощен инструмент за лечение на различни дерматологични проблеми, особено когато е персонализиран според конкретния тип кожа и състояние. Въпреки това, изборът на пилинг и честотата на процедурите трябва да бъдат определени от специалист-дерматолог, за да се избегнат нежелани реакции и да се постигнат максимално добри резултати.
Най- честите дерматологични състояния, при които се препоръчва химичен пилинг, са акне и белези от акне, мелазма и хиперпигментация, слънчеви увреждания и фотостареене, фини линии и бръчки, груба и/или удебелена кожа, също така състояние с разширени пори.
– Какво трябва да спазваме като препоръки след химичния пилинг?
Много зависи на каква дълбочина е направен. При повърхностния няма особености в пост грижата. При средно дълбокия е редно да се избягват излагането на слънце, задължително да се носи и подновява слънцезащитата, да не се пипа и бели механично кожата, да се избягва посещението на мръсни пространства в рамките на 2-3 дни (молове, фитнес зали и т.н ), да се избягват горещите душове и сауните, да не се използва грим първите няколко дни, както и да не се използват агресивни продукти за домашна употреба. При всяка подобна процедура е редно да се подписва информирано съгласие с рисковете и препоръките спрямо клиентите.
При дълбокият пилинг изискванията са изключително строги. След него изобщо не е препоръчително да се излиза навън, докато има слънце, а периодът се определя по преценка на лекаря, който е извършил процедурата.
– Колко често трябва да се прилага процедурата за дълготраен ефект?
Честотата и броят зависят от вида пилинг, третираната зона и желания резултат. Изисква се търпение, тъй като има възстановителен период и истинският резултат от процедурата се вижда след около 25-30 дни, тъй като толкова са нужни за пълното възстановяване и обновяване на кожата.

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.