Мария Стефанова: Ароматерапията спомага за психическия, духовен и физически баланс

Ароматерапията е дял от алтернативната медицина, използващ естествените аромати на растенията за облекчение на здравословни състояния. Етеричните масла се извличат от различни части на растенията като цветове, листа, корени, стъбла, кора и се използват в козметиката, масажните техники, фармацията и парфюмерията. Ароматерапията се практикува от хилядолетия, главно от древните цивилизации, сред които китайската, индийската, египетската, гръцката и римската.

За това интересно направление разговаряме с Мария Стефанова – масажист с над 20 години стаж. Първото си обучение преминава в София, после се квалифицира в Турция. Професионалният си път започва по морето. Към днешна дата е собственик на собствено масажно студио „Nirvana Healing“ в Пловдив и експерт масажист в Комплекс С.И.Л.А.

– Мария, ароматерапията е раздел от холистичната медицина. За какво се използва?

Ароматерапията е масажна терапия, спомагаща за психическия, духовен и физически баланс на човека. Съществуват два вида етерични масла – такива, които се приемат перорално, и такива, които се абсорбират от кожата. Всяко масло за вътрешна употреба е предназначено за различен тип заболяване, докато за външна употреба са насочени повече към емоционалното и психично състояние, при възпаления, например на периферната нервна система, при стрес, при дерматологични проблеми и т.н.

За жалост, ароматерапията и медицината не си сътрудничат. Това, от една страна, се дължи на липсата на специалисти, а от друга – малцина са личните лекари, които предлагат употребата на етерични масла или билкология като цяло. Лекарите не отхвърлят масажа, но не го препоръчват и не съветват пациентите да се възползват от подобен вид допълнителна терапия, който би улеснил оздравителния процес.

– Как протича процедурата?

Има колеги, които правят ароматерапия чрез арома лампи. Моето разбиране е, че това не е правилният подход. В крайна сметка всеки може да си закупи арома лампа и да си пали масла у дома. Според мен трябва да се подберат специфичните етерични масла, според всеки индивид. Той има една основа, но при всяка сесия е в различно емоционално, физическо или психическо състояние.

Затова, ако работим с готови комплекти (сетове), няма как да индивидуализираме самата ароматерапия. Лично аз работя с едно базисно масло, най-често без аромат. Може да е от гроздови семки, карите (шеа) и други. Базисното масло трябва да бъде съобразено със сезона (летните масла са по-леки, а зимните – по-тежки) и с типа кожа. Оттам нататък надграждам спрямо човека, като е много важно да се знае предварително дали проявява алергични реакции към дадена съставка.

След като сме подбрали правилните масла, започваме масаж с тях на определени зони от тялото. Понякога самата ароматерапия се комбинира с вендузи за още по-голям и бърз ефект. Най-често те се ползват за третиране на настинка, кашлица или хронична болка.

– Кои са основните видове лечебни масла, помагащи при медицински състояния?

Най-класическото и разпространено етерично масло с ползи за здравето е лавандулата. Хората я свързват главно с релаксация, но лавандулата е силно противовъзпалително средство. Тя е в основата на холистичната медицина. Наслоена върху ходилата например подобрява съня и извлича токсините.

За болки в гърлото най-подходящото етерично масло е мащерката. Нанасят се директно две капки отстрани на сливиците и спомага за по-бързото минаване на възпалението. По същия начин процедирам при бременни жени, на които е забранено да приемат медикаменти. При тях обаче разреждам една капка, защото те са по-чувствителни. Розмаринът влияе много добре при възпалителни процеси на периферната нервна система. Етеричното масло от бензое е смола, което се използва успешно при синузит, при болно гърло, за по-лесно отхрачване при тежка кашлица.

Евкалиптът, ментата, черният пипер, лавровото дърво и джинджифилът са изключително ефектни при възпалителните процеси на периферната нервна система, при грип и бронхиални проблеми с дихателните пътища. Черният оман, тамянът и дивият пелин помагат много при настинка, която се отлага в костите, за гърло и за вируси.

При лечебните масажи с етерични масла е желателно те да не се отмиват в следващите 3-4 часа след процедурата, за да може организмът да ги абсорбира изцяло през порите.

– А доколко спомагат за облекчаване на психически състояния или стрес?

Моите наблюдения при редовни клиенти, които се подлагат на ароматерапия веднъж седмично, са, че тя подобрява съня, тялото се чувства по-жизнено, мозъкът работи три пъти по-бързо, подобрява се концентрацията, намалява се стресът от ежедневните проблеми.

Подходящи етерични масла за успокояване на нервната система са лимонената трева, бор, лавандула, иланг-иланг, какао, което отключва т.нар. хормони на щастието – серотонин, допамин, ендорфин и окситоцин.

– При кои дерматологични състояния е забранено да се използват етерични масла?

При всеки тип възпален и активен псориазис. Ако е потиснат, няма проблем, но тогава се внимава, тъй като някои масла са по-агресивни и е нужна различен вид комбинация. При слънчева алергия също не е препоръчително, защото  маслата загряват кожата и ще доведат до увеличаване на водните пъпки, причинени от алергията.

Бременните жени също не би трябвало да използват етерични масла, но има определени видове, които, при специално дозирано количество, няма да им навредят. Такива са грейпфрут, какао, лавандула, джинджифил, евкалипт. Напълно забранен е белият равнец, защото предизвиква контракции и може да се стигне до изхвърляне на плода.


Паулина Гегова

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.  

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading