Корейски хореограф пресъздава плетенето като танц на Plovdiv Stage Park

Автор на статията: Паулина Гегова

Тъкачеството е традиционен занаят на десетки народи из цял свят. Изкуството по създаване на отделни шаблони във фолклорните костюми често отнема години за усвояване. Всяка нишка разказва своя история, която Лии Чунг превръща във водеща роля в танците си.

Лии, или Лили, както я наричат всички, е хореограф от Южна Корея. Започва кариерата си като танцьор. Работила е две години в танцови компании в София, а сега живее и се развива в Линц, Австрия. Бързо разбира, че не иска да е само изпълнител и започва да сътворява свои танцови пърформанси, вдъхновени от родния ѝ фолклор. 

С подкрепата и съдействието на Gangwon Arts „Културна фондация Корея (Програма Подпомагане на развитието на изкуствата „Gangwon Dawn“, Lyn Art Korea, Redsapata Tanzinitiative Австрия и локалния координатор Северина Кехайова, пловдивчани успяха да се насладят на творбата ѝ „INTO MY SKIN – PATTERN KNITTING“ („В кожата ми – плетене на шаблони“), като част от събитийната програма на Plovdiv Stage Park на Младежкия хълм. 

Това е дебютна премиера на танцовия спектакъл, извън пределите на Южна Корея. Lee Jung in Creation се вдъхновява от изчезналата корейска техника за плетене на ръка „Канън тасу“, която в миналото се предавала от майка на дъщеря, като предизвиква танцьорите да се движат между цветни нишки прежда. 

„Обичам България, прекарах част от живота си тук и винаги съм искала да се завърна. Смятам, че корейците и българите имат сходен фолклор и начин на мислене, макар да не изглежда така на пръв поглед. Плетенето е само един пример – и вие, и ние имаме фолклорни костюми с прекрасни шарки, но нашата традиция се е изгубила в миналото заради окупирането на страната ни от Япония. Сега искам да възстановя тази история чрез танците си и да я предам на младото поколение. Искам да открия себе си, корените си и да съхраня тази традиция, защото народ без традиции е загубен“, споделя Лии.

Дизайните и шарките, изтъкани по системата „Канън тасу“, били много пъстри и динамични. Жените се инспирирали най-вече от природата – горите, планините, цветята и животните. За жалост, няма запазени тъкани в музеите или културните и исторически центрове, така че на младите им остава единствено да си въобразяват как ли са изглеждали дрехите. 

„Опитвам се да разбера и да си представя как са се чувствали тези жени. Жени, които са изгубили съпрузи, братя, бащи и синовете във войната. Жени, които са влагали много труд и мъка в ежедневието си. Затова в този пърформънс съм включила не само обичаите, но и емоциите и характерността на тези силни жени от миналото ни“, допълва Лии. 

Компанията Lee Jung in Creation се състои от общо 12 танцьори, които сформират отделни състави, спрямо мястото на представяне. В „INTO MY SKIN – PATTERN KNITTING“ танцуват двама професионалисти върху музиката от традиционния седем струнен инструмент каягъм. Връзката между музикалните струни и „струните“ на преждата не е случайна. Те се обединяват в едно цяло, като възраждат спомени от отминали времена, а на съвременните корейци, обгърнати от модерен и западен стил на изкуство, им остава само да се протегнат и да уловят нишката на предците си. 


Паулина Гегова

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.  

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top