Zumba е групова аеробна тренировка, основана на танци. Създадена е от колумбийския танцьор и хореограф Алберто Перез през 90-те години на миналия век. Съчетава елементи на танци, аеробика и фитнес. Най-често хореографиите включват движения от самба, мересалса, хип-хоп , които често се изпълняват заедно с клекове и удари. В България Zumba навлиза през 2011 година. Първият обучаващ инструктори у нас е Херман Мело.
За ползите от този не само функционален, но и забавен спорт разговаряме с Катя Каралукова – инструктор в Dance and FIT Studio в Пловдив.
Катя спортува от дете. Започва с балет, но прекъсва. През 2014 година за първи път стъпва в зала по Zumba. Инструктор става през 2019 година. Лицензира се и като групов инструктор във Фитнес академия България. Следва лицензиране по Zumba, Zumba Toning, Zumba за деца, Strong Nation, CIRCL Mobility, Pro skills.

– Катя, разкажи ни по-подробно какво представлява Zumba?
Zumba е аеробна тренировка, съчетана с танцови елементи, фитнес и се натоварва цялото тяло, като се редува бързо с бавно темпо. Тя е от средно до високо интензивна. Няма мускулна група, на която да не набляга. В един клас се включват и фитнес вариации. Доколко ще се наблегне на някои от тях и до колко на други зависи от нивото на групата, както и от стила и предпочитанията на инструктора.
Кардиото има за цел да повиши пулса, да подобри работата на сърцето, на дишането и белите дробове. Когато пулсът е над 130 за повече от 20 мин., се горят мазнини.
Във фитнес вариациите се включват клекове и напади и др. чиято цел е да натоварят мускулите, и по този начин да ги оформят, и стегнат. Core (ядрото) са всички мускули, които поддържат гръбначния стълб, раменния пояс, торса. Основната цел на ядрото е да ни държи изправени и да извършваме движения в областта на гръбнака. Интересен факт е, че нови изследвания сочат, че е по-безопасно да се правят упражнения за корем в изправено положение, както е при Zumba.
Другата група е Glute или глутеусните мускули – цялото задно бедро и седалището. Ако тази мускулна група не се движи, тя атрофира. Всеки човек може да разбере в какво състояние са като легне на земята по корем. Едната ръка поставят под главата, другата отзад, на дупето. След което се опитва да си вдигне крака нагоре (екстензия назад). Трябва да се усети дали първо се напряга седалището, или задното бедро. Ако е задното бедро, то тогава има някакво изменение, на което, ако не се обърне внимание, може да повлияе на колената, кръста или някъде другаде. Затова упражненията в Zumba, особено клековете, развиват много добре тази мускулна група.

– За какво друго работи Zumba?
Изключително работи за координацията. Това означава с едната част на тялото да правиш едно движение, с другата – друго. Когато човек има координирани движения, тялото изглежда много по-красиво, не е толкова тромаво. Ползите се усещат дори принесени в ежедневието за изпълнение на елементарни задачи. Забелязала съм, че комбинациите в Zumba се усвояват някъде за около пет до десет тренировки. Работи се много и за мобилността, а мобилността е възможността да направим едно движение с по-голяма амплитуда (т. е. ставата да се разгърне повече или по-малко).
Друг положителен ефект е, че ни кара да се потим, а чрез потта тялото изхвърля натрупаните токсини не само от кожата, но и от органите. Така че служи като пречиствателен инструмент при вируси, настинки, както и замърсяване от околната среда.
Един час Zumba напряга мозъка по по-различен начин и дори да искаш да мислиш за други проблеми, слушайки музиката и мислейки за хореографията, забравяш за проблемите, което означава, че този спорт ни влияе психически. Отделно помага за концентрацията и тренирането на паметта.
Доказано е медицински, че когато извършваме физическа дейност, се отделят т. нар. хормони на щастието: адреналин, допамин и ендорфин. Те карат мозъка да се освободи от стреса, който е в основата на повечето болести.
– С какво се различава Zumba за деца?
Програмата силно се различава от Zumba за възрастни и е много хубава, защото за децата е много важно да сформират спортни качества още от ранна възраст. По протокол могат да започнат от четиригодишни, като продължителността на класа е между 30-40 мин., докато при възрастните е по един час, а мастър класовете дори по 90 мин. При възрастните се следва песен след песен, без многобройни и дълги паузи, а при децата се преподава на базата на ученето. Те трябва да научат стъпка по стъпка хореографията, често имитирайки и превъплъщавайки се в различни роли (особено на животни), музиката е различна и пригодена за тяхната възрастова група.
Zumba за деца също работи за всички части на тялото, но набляга повече на координацията, ориентиране в пространството, изпълняване на общи фигури, за да се научат да работят в група, ритмичност и следване на правилните посоки.

– А има ли ситуации, при които Zumba може да е противопоказна?
Почти няма, но не е подходяща за бременни жени например, защото за тях е противопоказно да повишават пулса си над 120. Освен това е вероятно да започват да се изморяват по-бързо. Аз не я препоръчвам, но я препоръчвам за възстановяване след раждане, с уточнението жените да влязат в залата след третия месец при естествено раждане и след шестия при секцио. И разбира се, след консултация с лекаря.
Zumba е интензивна практика, но не чак толкова, че да те остави без дъх. Затова хора с проблеми с белите дробове трябва да внимават и да напредват постепенно. Не да не я правят, защото дори може да забележат подобрение в дишането си, но да я правят с мисъл и в разумни граници.
Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.