Когато става въпрос за грижа за вашата кожа, повече не винаги е по-добро – и skin cycling го доказва. Разберете как работи този подход за грижа за кожата и дали дерматолозите го препоръчват.
„Skin cycling“е термин, използван за описване на начина, по който продуктите се прилагат върху кожата. Вместо да прилагате едни и същи продукти всеки ден, когато кожата се променя, продуктите се прилагат с дни за почивка.
Въпреки че терминът „skin cycling“ е нов — той е измислен от д-р Уитни Боу, базиран в Ню Йорк сертифициран дерматолог, чиято публикация за skin cycling в TikTok има 2,7 милиона гледания към днешна дата — концепцията съществува от известно време. Дерматолозите препоръчват периодична или редуваща се употреба на активни съставки от дълго време.
Така че защо тази тенденция за красота набира сила сега? Може би закачливото име му е помогнало да се наложи, или може би хората осъзнават, че кожата ни, както и останалата част от тялото ни, се нуждае от почивка. Вместо да трупа повече продукти един върху друг, skin cycling насърчава хората да използват продуктите стратегически, така че те действително да се допълват един друг.
Какво е skin cycling?
Skin cycling е рутинна грижа за кожата, която позволява „почивни дни“ през седмицата, така че кожата ви да може да се възстанови след използване на определени продукти. Това може да помогне за предотвратяване на дразнене и възпаление.
За да започнете с цикъла на кожата, ще ви трябва:
- Ексфолиант (като гликолова киселина или салицилова киселина)
- Ретиноид (помислете за ретинол или ретиналдехид)
- Овлажнител (изберете мехлем или крем без аромат, предлага Американската академия по дерматология или AAD)
С тези съставки в ръка, всичко е въпрос на време. Класическият skin cycling е цикъл от четири нощи – първата е нощта на ексфолиране, втората е нощта с ретиноиди, а третата и четвъртата са нощи за възстановяване, след което повтаряте цикъла. Вашият дерматолог може да предложи варианти на метода, в зависимост от това как кожата ви реагира.
Как работи Skin Cycling?
Ето как да направите всяка вечер:
Нощ №1: Ексфолиация
Тази нощ почистете и подсушите, след което ексфолирайте, което премахва мъртвите кожни клетки от повърхностния слой на кожата ви. Има основателна причина тази стъпка да е на първо място: Другите ви продукти ще работят по-ефективно, защото са в състояние да проникнат по-дълбоко в кожата по контролиран, предвидим начин. След това овлажнете. Едно кратко предупреждение обаче: докато някои хора казват, че ексфолирането подобрява външния вид на кожата им, ако го правите неправилно – твърде често, например – това може да доведе до зачервяване и раздразнение.
(Прочети всичко за разликите между Ексфолиране и пилинг тук.)
Нощ №2: Ретиноиди
Тази вечер се фокусира върху ретиноидите, които са производни на витамин А, които могат да помогнат за намаляване на появата на фини линии и бръчки.Те включват лекарства с рецепта, като третиноин, и по-нежни продукти без рецепта, като ретинол. (Прочети всичко за ретиноидите тук.) Ретиноидите са една от мощните съставки, които трябва да включите в рутината си, но те също идват с отказ от отговорност. Те могат да бъдат много дразнещи, когато ги въведете за първи път или ако имате чувствителна, реактивна кожа. Преди да нанесете, не забравяйте да почистите и подсушите. За тези, които са особено чувствителни към ретиноиди, добра идея е първо да овлажнят около чувствителните зони, като под очите и в ъглите на носа, преди да нанесат ретиноида. И ако кожата ви все още се чувства суха, можете да я овлажните отново върху ретиноида.
Нощи № 3 и 4: Възстановяване
Периодът на възстановяване, обикновено третата и четвъртата нощ, е последната стъпка. В нощите на възстановяване вие се въздържате от ексфолиращите киселини и ретиноидите и давате на кожата си шанс да се възстанови. Съсредоточете се върху подхранването на микробиома на кожата си и възстановяването на кожната бариера: хидратация и овлажняване и избягвайте всякакви дразнещи съставки. Почистете кожата си, преди да нанесете овлажнител, и за тези нощи не е нужно да подсушавате кожата – добре е да оставите кожата си малко влажна. Можете също да нанесете хидратиращ серум преди овлажнителя.
На практика времето на вашия цикъл може да зависи от типа кожа и вашият дерматолог може да предложи допълнително персонализиране. Ако изпитвате чувствителност и раздразнение, можете да увеличите нощите за възстановяване. Или, ако сте добре адаптирани към вашия ретиноид можете да пропуснете една нощ за възстановяване за цикъл от три нощи.
Бележка относно честотата
Що се отнася до това колко дълго трябва да продължите практиката можете да повтаряте и променяте режима си на skin cycling с течение на времето, в зависимост от това как кожата ви реагира на „активните“ съставки, които нанасяте.
Едно добро основно правило: когато става въпрос за вашата рутина, независимо дали правите skin cycling или друго, последователността е по-важна от честотата. Продуктите са много по-ефективни, когато се използват редовно, дори ако не ги използвате ежедневно.
Как Skin Cycling може да е от полза за вашата кожа?
Поклонниците на skin cycling и дерматолозите предполагат, че практиката може да има редица предимства – ето няколко.
Skin Cycling може да помогне за възстановяване на кожната ви бариера
Здравата кожна бариера е от съществено значение не само от козметична, но и от здравословна гледна точка. Според преглед, публикуван през януари 2018 г. в Indian Journal of Medical Research, кожната бариера ви предпазва от инфекции, агресивни химикали и алергени. Наистина, изследванията показват, че нарушената кожна бариера може да играе роля в симптомите на редица кожни състояния, от акне до екзема или атопичен дерматит.
Прекомерното ексфолиране и използването на мощни ретиноиди може да навреди на тази бариера (водейки до зачервяване и раздразнение), но това е мястото, където дните за почивка са полезни.
Skin Cycling може да намали отрицателните странични ефекти на продукта
Смисълът на skin cycling е да се намалят страничните ефекти на много от активните съставки – колкото по-рядко използвате даден продукт, толкова по-малък е шансът за страничен ефект.
Skin Cycling може да помогне за предпазване на кожата от сезонни проблеми
Нощите за възстановяване стават особено полезни през есента, тъй като въздухът става все по-сух и хладен. Според Mayo Clinic, студен, ветровит и сух климат може да причини суха кожа и да влоши определени кожни състояния като екзема. Skin cycling може да помогне да предотвратите изсушаването на кожата ви.
Потенциални странични ефекти от цикъла на кожата
Skin cycling може да помогне за предотвратяване на потенциалните странични ефекти на съставки като ексфолианти и ретиноиди, тъй като почивните дни дават на кожата ви шанс да се възстанови. Но ако все още не използвате ретиноид, може да изпитате някои странични ефекти, когато започнете. Ретин-А и ретинолът са две често срещани съставки, които причиняват сухота, дразнене и дори възпаление, когато започнете да ги използвате. Според клиниката в Кливланд ретинолът може да ви направи по-склонни към слънчево изгаряне, което прави слънцезащитните продукти още по-важни от обикновено. Тези нежелани реакции обикновено намаляват, когато кожата ви се адаптира към съставката.
За хора с чувствителна кожа се препоръчва първо да използват своя овлажнител, за да предотвратят потенциалния ефект на ретиноидите, особено в чувствителните зони като около очите и ъглите на носа, устата и шията. След като кожата ви свикне с ретиноид може да обърнете реда и да нанесете първо ретиноида, а след това овлажнителя.
Кой трябва да опита (и кой трябва да избягва) тенденцията skin cycling?
Ако искате да добавите ретинол, ексфолиант или друг потенциално дразнещ продукт към вашата рутина за красота, skin cycling може да си струва да се обмисли.
Друга група, коят може да е от полза са хората с чувствителна кожа. Когато комбинирате множество активни съставки, рискувате да предизвикате дразнене на кожата, така че редуването на продуктите може да ги направи по-поносими.
Ако имате заболяване на кожата, като акне или розацея е най-добре да се консултирате с вашия дерматолог, за да персонализирате режима си за skin cycling, особено ако приемате лекарства с рецепта за кожата си.
И както беше отбелязано по-горе, ако вече прилагате ретиноид всяка вечер и откриете, че кожата ви го понася добре, тогава skin cycling може да не ви даде толкова много ползи, колкото се надявате.
Типичната рутина за skin cycling може също да не е идеална за някой, който вече използва ексфолиращ продукт всеки ден, без да изпитва дразнене (което може да е случаят с някой с мазна или склонна към акне кожа). В този случай може да промените рутината за skin cycling, за да включите тонер със салицилова киселина всяка сутрин и по-мощна комбинация от ексфолиращи киселини в дните на ексфолиране.
Не сте сигурни дали рутинната програма за цикъл на кожата е подходяща за вас? Когато се съмнявате, попитайте вашия дерматолог за най-добрия начин на действие.
Сутрешна рутина за skin cycling:
Препоръчително е да поддържате сутрешната си рутинна грижа за кожата последователна и сравнително минимална, докато практикувате skin cycling през нощта. Придържането към рутина на нежно почистващо средство, серум с витамин С, овлажнител и слънцезащитен крем сутрин е идеално за повечето хора. Използвайте серум с витамин С, съдържащ магнезиев аскорбил фосфат, ако имате суха или чувствителна кожа, вместо l-аскорбинова киселина, която е най-добра за хора с нормална или мазна кожа. (Прочети всичко за продуктите с Витамин C тук) Ако имате предразположена към акне кожа, може също да искате да включите лечение на петна с бензоил пероксид или почистващ препарат, съдържащ бензоил пероксид в сутрешната си рутина. Никога не използвайте бензоил пероксид през нощта, защото той неутрализира ползите от ретинола и може да увеличи риска от раздразнение, независимо от вашия тип кожа.
Заключение за Skin Cycling
Концепцията за skin cycling не е нова. Все пак има причина, поради която skin cycling е станал толкова популярен сега, тъй като хората са започнали да осъзнават, че използването на повече продукти не винаги означава по-добра или по-здрава кожа. Това е подход „по-малкото е повече, който работи и ви дава структуриран график, който има интуитивен смисъл.
Източник:
https://www.everydayhealth.com/healthy-skin/what-is-skin-cycling-and-should-you-try-it/
Pingback: Какво е purging (пърджинг)? - Забъркай се!