В САЩ Администрацията по храните и лекарствата (FDA) предлага забрана за използване на формалдехид и химикали, освобождаващи формалдехид, като съставка в продукти за изглаждане или изправяне на коса.
Вече е регулиран в ЕС и Канада
Вече е забранен в Европейския съюз (Регламент (ЕО) 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета, Приложение II) и ограничен до 0,01% в Канада (Горещ списък с козметични съставки – Health Canada) в продукти за изправяне на коса, вдишване на формалдехид [ 1] под формата на пара, когато се появят при нагряване на продуктите (например със сешоар или ютия). Поради това се подозира, че причинява респираторни проблеми и е свързан с повишен риск от някои видове рак.
„Използването на продукти за изглаждане на косата, съдържащи формалдехид и химикали, освобождаващи формалдехид, е свързано с краткосрочни неблагоприятни ефекти върху здравето, като реакции на сенсибилизация и проблеми с дишането, и дългосрочни неблагоприятни ефекти върху здравето, включително повишен риск от някои видове рак“, каза FDA в предложеното правило.
Миналата година изследване на Националния здравен институт на САЩ (NIH) установи връзка между употребата на продукти за изправяне на косата и по-високия риск от рак на матката, като чернокожите жени са потенциално по-засегнати поради по-високата употреба.
Първа стъпка от регулаторния процес
Предложената забрана е първата стъпка от регулаторния процес. Сега FDA ще получи публични коментари по него и след преглед на тези коментари агенцията ще реши дали са необходими допълнителни действия.
В момента FDA обезсърчава потребителите да използват продукти за изправяне на косата, които съдържат формалдехид и подобни съставки. „Вдишването на газ формалдехид може да бъде вредно и да причини незабавни реакции, вариращи от дразнене на очите и гърлото до кашлица, хрипове или болка в гърдите до хронични или дългосрочни проблеми като по-чести главоболия, астма, кожно дразнене и алергични реакции, и вероятно рак“, пише агенцията в информационен лист, публикуван на нейния уебсайт.
Бележки:
[1] също се нарича “метилен гликол” или “формалин” в течна форма
Източник:
Premium Beauty News (Снимка: © Jacob Wackerhausen / iStock) 4 ноември 2023 г.