Дерматолог Дарина Дамянлиева: Хората не разбират важността на слънцезащитата

Автор на статията: Паулина Гегова


Кожата ни е нашата обвивка, нашия дом, за който трябва да се грижим, ако искаме да ни е уютно, а не да се чувстваме като гости в самите себе си. Грижите за кожата съвсем не се изчерпват само до използването на козметика. Понякога ни е нужна помощ от специалист и точно тогава се намесват дерматолозите.

Разговаряме с Дарина Дамянлиева – млад, но опитен дерматолог, медик по призвание и по наследство. Тя е завършила Медицински университет – Пловдив. Преминала е стаж по пластична и дермална хирургия в болница „Saint-Rock“ в Ница. Член е на Българския лекарски съюз, както и на Българско дерматологично дружество.

А ето какви най-основни правила и съвети споделя за BeautyFeed.

– Д-р Дамянлиева, кога трябва да се обърнем към дерматолог и нужно ли е да подготвим някаква по-специфична документация преди прегледа си?

Трябва да се обърнете към дерматолог при наличието на необичайни промени в кожата, включително обриви, новопоявили се невуси, постоянен сърбеж, хронично акне, розацея или други кожни заболявания.

Преди прегледа е полезно да подготвите списък с текущите медикаменти, които приемате, както и информация за всички козметични продукти, които използвате. Също така, ако имате медицински досиета или предишни изследвания, свързани с кожни проблеми, е добре да ги вземете със себе си.

– Акнето и розацеята са едни от най-често срещаните проблеми, пред които се изправят хората (и жени, и мъже). Как трябва да подходим към тях на клинично ниво?

Нека ги разгледаме поотделно.

Акне: Подходът включва различни терапии, като локални ретиноиди, бензоил пероксид, антибиотици и, при тежки случаи, системни медикаменти като изотретиноин. Лечението се определя според степента на тежест и типа акне.

Розацея: Обикновено се лекува с комбинация от локални и орални антибиотици, както и с противовъзпалителни кремове.

– А като последваща козметична грижа?

За акне: След успешно лечение е важно кожата да се поддържа чиста и хидратирана с некомедогенни продукти. Избягвайте агресивни ексфолианти и продукти с алкохол, които могат да изсушат кожата.

За розацея: Използването на нежни, нераздразняващи продукти, които не съдържат аромати или алкохол. Слънцезащитен крем с висок SPF е задължителен, тъй като слънцето може да влоши симптомите.

– Във вашата практика какво сте забелязали, че хората най-често пренебрегват и неглижират, що се касае здравето на кожата им?

Най-вече виждам неразбиране на важността на слънцезащитата. Много хора не използват редовно слънцезащитен крем, което води до преждевременно стареене и повишен риск от рак на кожата.

Също така неправилно почистване на кожата и използване на агресивни продукти, които разрушават кожната бариера. Пренебрегва се и хидратацията, а кожата се нуждае от хидратация, дори ако е мазна.

– Чисто профилактично колко пъти в годината препоръчвате да се посещава дерматолог и за какъв тип прегледи?

Препоръчително е да посещавате дерматолог поне веднъж годишно за общ профилактичен преглед, особено за скрининг на рак на кожата. Ако имате фамилна анамнеза за кожни заболявания или специфични кожни проблеми, може да е необходимо по-често наблюдение, например на всеки 6 месеца.

Facebook страница на кабинета на д-р Дамянлиева.


Паулина Гегова

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.  

1 thought on “Дерматолог Дарина Дамянлиева: Хората не разбират важността на слънцезащитата”

  1. Pingback: Основни грижи за кожата на тялото - Забъркай се!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top