Автор на статията: Паулина Гегова
Веселка Нинова е на 36 години, от Червен бряг (дивия Северозапад), но сякаш е излязла от корица на списание. Не защото е някакъв напудрен супер модел, а защото притежава уменията да се грижи за кожата си и да се гримира като такава. Веси работи като Организатор Експорт в австрийско предприятие за производство на кранове и друга подемна техника „Палфингер“, но определено се откроява в града като модерна и дори на моменти екстравагантна.
Започва да се интересува задълбочено от козметика по лични причини – като тийнейджър страда от акне. Дерматолозите не подхождат по подходящ начин, поради което развива себореен дерматит. След неуспешни лечения и задълбочаване на проблемите, започва сама да чете, да гледа ревюта на чуждестранни дерматолози и beauty консултанти. Сравнява методите им с тези на българските специалисти и осъзнава огромната разлика в нивото. Постепенно започва да следва новите съвети, придобива познания и умения, които се отразяват повече от положително на организма ѝ. Към днешна дата грижата за кожата ѝ е блестяща и дори да изникне проблем, знае как да го третира, за да го потуши.
Тя е силна жена, с остър и пиперлив език и изключително интересен събеседник.
– “Аои” дълго време е твоят прякор. Какво е Аои?
Аои е мистична история, Аои е герой, Аои е синьо, Аои е всичко, което аз не съм.
– Веси, какво е красотата за теб и доколко е важна тя?
Както казваме в Северозапада: „Лице дупце продава“, ха-ха. Шегата настрана, красотата е една прекрасна обвивка. Тя е нещото, по което те посрещат, колкото и абстрактна да е. Важно е една съвременна жена (а и не само жените) да се поддържа, съчетавайки това с останалите си ангажименти, защото поддръжката е най-вече признак на добра хигиена и на добро отношение към себе си.
– А каква е твоята рутина?
Най-добрата рутина започва още от съня. Изключително полезно е човек да си ляга всяка вечер около един и същи час и да спи приблизително една и съща продължителност. Много често хората пренебрегват съня, а не трябва, защото тогава тялото и ума си отпочиват и презареждат.
Сутрин не е задължително да се мие лицето, но ако се мие, да е само с вода, за да не се премахнат натрупалите се през нощта естествени масла. Това правилно важи особено за сухата и мазната кожа, които имат един общ масов проблем – дехидратацията. Разликата е, че мазната кожа произвежда прекалено много, но некачествен себум, който не стига да хидратира, а сухата изобщо не произвежда или произвежда прекалено малко количество.
След събуждането, нанасям последователно хиалуронова киселина, хидратиращ крем, околоочен крем и задължително слънцезащита през два-три часа. Най-добрата слънцезащита е тази, която ползваш всеки ден.
Между другото, е много важно за зоната около очите да се използва околоочен крем, а не ежедневен, защото тази зона е по-тънка, с малко по-различен състав и е предразположена към мастни образувания (т. нар. милия), които могат да се получат от стандартната формула на ежедневния крем. Не е задължително, но е възможно.
Моята кожа е комбинирана към мазна, затова вечер задължително измивам лицето си с измивен гел със съдържание на салицилова киселина. Салициловата киселина е малка молекула, която навлиза в порите, излющва стените им и се разгражда в себума, като така спомага за изчистването на порите. После пак хиалуронова киселина, ретинол, околоочен крем и хидратиращ крем. Завършвам с лосион за тяло на CeraVe.
Веднъж-два пъти седмично се ексфолирам. Основен проблем е, че хората се преексфолират и съсипват бариерата на кожата си. За целта използвам алфа хидрокси киселина с бета хидрокси киселина. Продуктът се нанася, седи се максимум 10 минути и се измива. След използване на продукти за лющене и ексфолиация, слънцезащитата отново е задължителна.
– А как се грижиш за устните си?
Не използвам често балсами, тъй като кожата на устните привиква много бързо към изкуствени омекотители и престава да произвежда собствения си колаген. Става мързелива и изсъхва по-лесно. Ако все пак дамите искат гладки устни, препоръчвам преди лягане да нанасят гликолова киселина. Колкото до скраб, си забърквам захар със зехтин.
– Кои са любимите ти продукти?
Измиващият гел на CeraVe със салицилова киселина, защото не е агресивен и не ми изсушава кожата. Ретинолът на CeraVe – много хубава съставка за акне, фини линии и пори. Хидратиращият крем на CeraVe, защото съдържа три вида серамиди, възстановява и подхранва бариерата.
Хиалуроновата киселина на The Ordinary. Трябва да подчертая обаче, че хиалуроновата киселина е нож с две остриета, защото тя е хюмектант – както дърпа влага от заобикалящата среда и я предоставя на кожата, така и ако е много сухо, може да започне да дърпа влага наобратно – от кожата. Салициловата киселина на The Ordinary за поддръжка на по-чисти пори. Когато използвам нея, не използвам ретинол.
– Според теб, към днешна дата, коя е най-добрата козметика?
Корейската и японската, защото формулите им са наистина невероятни! Освен това климатичните условия в Корея са същите като в България и двата народа страдат горе-долу от един и същи кожни проблеми. Също има много добри френски и американски марки. Такъв пример е CeraVe, която е американска дрогерийна козметика и се препоръчва от дерматолози.
За жалост, аз досега не съм открила хубава българска козметика. Например най-често българските хидратиращи кремове са наблъскани със силикон. Какво прави силиконът? Мажеш си лицето, силиконът попълва всички неравности и на допир кожата ти е мекичка и гладка. Но това не е кожата ти, а филма, който създава силиконът. Определено искам да имаме хубава българска бяла и декоративна козметика, но досега не съм попадала на такава.
Но без значение с какъв произход е козметиката, човек трябва да открие това, което работи за него, дори когато е с еднакви съставки. Факт е, че съм ползвала серум с хиалуронова киселина, от който съм нямала никакъв ефект, докато друг серум със същите съставки ми е подействал.
– А като споменахме декоративна козметика, какво използваш ти? Определено уменията ти с гримовете са впечатляващи.
Научих се да се гримират от YouTube tutorial-и. Много е важно за хубав грим да имаш и хубава подготовка. Тя се постига с гореизброената рутина. Аз лично, тъй като имам неравности по кожата, използвам основи със силикони в тях, но гледам да са формулирани така, че да не са изцяло матови, а да изравнят текстурата на кожата ми. После фон дьо тен, коректор, бронзан, хайлайтър, контур, молив за вежди, спирала и червило.
Факт е обаче, че ако кожата е здрава, не се изискват толкова много продукти, тъй като няма какво толкова да се замаскира. Освен това е хубаво гримовете да се подбират така, че да работят добре заедно. Например ако основата е силиконова, и фон дьо тенът да е силиконов. Навремето много момичета не можеха да си изберат правилния тон на фон дьо тен и ходеха с оранжеви лица. Цветът на фон дьо тена не се гледа по цвета на лицето. Гледа се, ако е зима – по цвета на врата, ако е лято – по цвета на рамото. Идеята е тонът на лицето и тонът на тялото да са подобни, а не контрастни.
– Използваш ли домашни маски и трикове за кожата?
Не! Аз съм твърдо против домашната козметика, забъркана в домашни условия. Има хора, които си мажат мед, зеленчуци или си бъркат маски с цитруси. Това не е хубаво, защото витамин C-то може да ти разяде бариерата. Има много хора, които приемат нещата твърде буквално. Има такива, които си правят маски с тривитаминол, който е за коне и овце, и си мислят, че ще им намали косопада, но не знаят, че не е подходящ за проблемен скалп, защото възпалява.
Да не говорим, че в днешно време не можем да гарантираме колко качествени са хранителните продукти, как са отглеждани или с какви съставки са.
Предпочитам козметика, създадена в лаборатория от специалисти, учили години за това. Козметика, предназначена за моята чувствителна кожа, съобразена със спецификите ѝ на химично-молекулярно ниво.
Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.