Всичко, което искаш за знаеш за Витамин C в продукти за грижа за кожата

Напоследък виждаме много продукти и опции с витамин С на пазара и има увеличение на въпросите кой е правилният вариант за вас. В тази статия ще разгледаме някои от по-често срещаните налични опции.

Витамин С е антиоксидант, което означава, че предотвратява и премахва свободните радикали от кожата. Това е важно, тъй като тези клетки са повредени, често от замърсяване, и могат да състарят кожата ви, като разграждат кожния колаген.

Тези продукти с витамин С имат способността да увеличат производството на колаген, да помогнат при PIH и да лекуват акне. Той е активен и въпреки че осигурява UV защита, като предпазва кожата от гореспоменатите свободни радикали, важно е да го използвате заедно със слънцезащитен крем.

Ползи

Има много ползи от използването на витамин С върху кожатa. Например витамин С:

  • е безопасен за повечето типове кожа;
  • осигурява хидратация;
  • може да озари кожата;
  • може да намали зачервяването;
  • може да намали хиперпигментацията;
  • може да намали появата на кръгове под очите;
  • насърчава производството на колаген;
  • може да помогне за предотвратяване на увисването на кожата;
  • може да предпази от увреждане от слънцето;
  • може да успокои слънчевите изгаряния;
  • може да помогне за заздравяването на рани.

Видове витамин С в козметичните формули:

  • L-аскорбинова киселина (L-AA) / L Ascorbic Acid

L-аскорбиновата киселина (LAA) е синтетично и химически активна добавка на витамин С. Аскорбиновата киселина е компонент, който може да съществува в две форми. Тези структури включват D-аскорбинова киселина и L-аскорбинова киселина. Естествено, витамин С се намира в еквивалентни съединения като LAA и D-аскорбинова киселина.

Това е предпочитаната версия на производните на витамин С.  L-AA е най-добрата форма на витамин С по отношение на производството на колаген и UV защита. Има ниско pH (приблизително 3,5), което може да причини дразнене на кожата при някои хора. Освен това в някои случаи може да влоши акнето.

Освен това L-AA е нестабилен в разтвори на течна основа. Ако изберете L-AA – обикновено тези продукти имат време за изчакване (приблизително 10-20 минути) и е най-добре да се използват сутрин. Това ще увеличи времето ви за сутрешна рутина.

  • Аскорбил палмитат (AP) / Ascorbyl Palmitate

Аскорбил палмитат, липофилен ловец на свободни радикали, който се хидролизира до вит. C и палмитинова киселина.

Мастноразтворим. Поради това може да проникне в кожата ви по-лошо от MAP или L-AA в зависимост от формулата. За тези производни е по-добре да изберете разтвори на маслена основа (които ще проникнат) за разлика от емулсиите (които обикновено са по-гъсти и по-кремообразни и ще останат на повърхността на кожата).

AP обикновено се намира в ниски концентрации, но изисква ниско pH, за да работи и има повече проблеми със стабилността, отколкото MAP или SAP. Освен това много проучвания поставят под съмнение дали AP е в състояние да подобри колагена.

  • Магнезиев аскорбил фосфат (MAP) / Magnesium Ascorbyl Phosphate

Магнезиевият аскорбил фосфат (MAP) е най-стабилният и предпочитан аскорбилов естер. Тази липофилна молекула лесно се абсорбира в кожата. MAP има хидратиращ ефект върху кожата и намалява трансепидермалната загуба на вода. Той също така е ловец на свободни радикали, защитава кожата от фотостареене и увеличава производството на колаген при условия на лабораторни тестове.

10% разтвори на MAP се считат за високи. Въпреки това, дори при тези сравнително „високи“ концентрации (в сравнение с 10-20%, които обикновено се срещат в L-AA), само около 2-3% витамин С ще влезе в контакт с кожата, тъй като MAP трябва да бъде ефективно преобразуван в L-AA. Дори при ниски количества, проучванията са установили, че това е най-доброто производно за изсветляване и имате нужда само от приблизително 5% MAP концентрации, за да изравните тоновете на кожата. Проучванията също така установиха, че MAP е по-добър от L-AA при проникване в по-дълбоките слоеве на кожата.

MAP разтворите не са зависими от pH и не се нуждаят от време на изчакване във вашата рутина.

Ако се интересувате от свойствата на Витамин С да повишава колагена, моля, имайте предвид, че това е единственото производно, което е доказано толкова ефективно, колкото L-AA.

  • Аскорбил ди-палмитат / Ascorbyl di-palmitate

Най-ефективната форма на витамин С, налична днес. Тъй като е маслоразтворим, той лесно се абсорбира в активните слоеве на кожата, като мощен антиоксидант за защита на клетъчните мембрани и подобряване на устойчивостта на кожата към вредните ефекти на слънцето. Създаден е за ефективно лечение на фотостареене, пигментация, проблеми и лунички и за поддържане на здрава кожа.

  • Натриев аскорбил фосфат (SAP) / Sodium Ascorbyl Phosphate

За разлика от L-аскорбиновата киселина, натриевият аскорбил фосфат съдържа около 45% до 50% аскорбинова киселина. Той се представя най-добре във формулата с ph около 7, огромен контраст с L-аскорбиновата киселина, която се нуждае от ph под 4, за да бъде най-ефективна.

Натриевият аскорбил фосфат предлага по-стабилна форма на витамин С. Многобройни проучвания показват, че при концентрация от 5% натриевият аскорбил фосфат подобрява външния вид на склонната към акне кожа. Има антимикробно действие срещу propionibacterium acnes, бактерията, която причинява акне вулгарис. Доказано е, че натриевият аскорбил фосфат намалява възпалението на акне. Съобщава се, че комбинацията от натриев аскорбил фосфат и аскорбил палмитат значително намалява секрецията на себум. Това ще бъде от полза за мазна кожа, но няма да е добре за суха или зряла кожа. SAP е много полезен при акне и може ефективно да се използва с продукти против акне като салицилова киселина.

Подобно на MAP, SAP е водоразтворим и стабилен при pH 7, което го прави подходящ вариант за чувствителна кожа. SAP също ще се преобразува в аскорбинова киселина върху кожата ви, за разлика от други производни като AP.

  • Аскорбил тетра-тетраизопалмитоил (ATIP) (известен също като тетрахексилдецил аскорбат) / Ascorbyl Tetraisopalmitate

Маслоразтворимо производно на витамин С, което прониква дълбоко в кожата, за да се бори със свободните радикали. Аскорбил тетраизопалмитатът е мощен антиоксидант и инхибитор на тирозиназата, което означава, че избледнява хиперпигментацията. Разтворимостта му в масло му позволява да проникне по-дълбоко от други популярни производни на витамин С.

Подобно на AP, ATIP също се намира в ниски концентрации (обикновено около 3%) и също изисква pH от около 5, за да бъде стабилен. ATIP не изглежда да има много предимства в сравнение с други производни, освен когато става въпрос за избистряне на тена. Той е много мек към кожата ви, особено след като няма никакви ексфолиращи свойства. Що се отнася до свойствата против стареене, в сравнение с MAP, ATIP е по-лош при предотвратяването и премахването на свободните радикали – дори други антиоксиданти като витамин Е се представят по-добре (AP ще се представя поне толкова добре, колкото витамин E). Освен това проучванията откриха съмнения, че това има способности за повишаване на колагена. ATIP също е сравнително нов продукт; има много малко и противоречиви проучвания по този въпрос.

  • Аскорбил глюкозид / Ascorbyl glucoside

Аскорбил глюкозидът е стабилна форма на витамин С, комбинирана със захарната глюкоза. Глюкозата се извлича от естествен източник на нишесте, като ориз, докато частта от витамин С е синтетична. Когато е правилно формулиран и абсорбиран в кожата, той се разгражда до аскорбинова киселина, известна също като чист витамин С. След като се абсорбира, разграждането му до витамин С е постепенно, създавайки това, което е известно като ефект на резервоар в кожата. Това води до по-дълготрайни ползи.

Понякога наричан AA2G, аскорбил глюкозидът функционира като антиоксидант и работи добре с други подхранващи и антиоксидантни съставки, за да запази ключовите вещества, от които кожата се нуждае, за да изглежда по-гладка, по-ярка и по-млада.

Изследванията върху способността на аскорбил глюкозида да подобрява неравномерния тен на кожата и хиперпигментацията са окуражаващи. За разлика от тесния диапазон на pH, в който аскорбиновата киселина трябва да бъде ефективна върху кожата, аскорбил глюкозидът работи между pH 5-8, като долният край на този спектър се счита за по-добър, тъй като е близко до нормалния диапазон на pH на кожата.

Какво унищожава витамин С?

  • Тютюнопушене: Пушачите и възрастните хора имат по-голяма нужда от витамин C. (Всяка цигара унищожава 25 mg, 2 цигари ще унищожат дневната RDA от 45 mg.)
  • UVR: Всички форми на ултравиолетово лъчение ще унищожат витамин С, но той е особено податлив на UVA (солариуми).
  • Стрес: Използваме повече витамин С, когато сме под физически и емоционален стрес.
  • Кислород
  • Свободни радикали
  • Някои лекарства
  • Според мен всеки тип витамин C е по-добър от липсата на витамин C и е най-доброто ни оръжие като оръжие за защита на околната среда. Витамин С е критично важен за здравето на кожата.

Нежелани реакции на витамин с за локално приложение

Локалният Витамин C е до голяма степен безопасен за ежедневна употреба за дълго време. Може безопасно да се използва заедно с други обичайни локални средства против стареене като слънцезащитни продукти, третиноин, други антиоксиданти и алфа хидрокси киселини като гликолова киселина. Незначителните нежелани реакции включват жълтеникаво обезцветяване на кожата, хипопигментирана коса и оцветяване на дрехите, които възникват поради окислителните промени на Витамин C. Веднъж приложен, Витамин C не може да се измие напълно или да се изтрие от кожата. Рядко се наблюдават парене, еритема и сухота след употреба на локален Витамин C. Те могат лесно да се третират с овлажнител. Трябва да се внимава при прилагането на Витамин C около очите.

Уртикария и еритема мултиформе, след използване на локален Витамин C, са документирани. Токсичните дози на Витамин C, които водят до клетъчна апоптоза при лабораторни условия, са 100-200 пъти препоръчителната дневна доза, давайки Витамин C много висок профил на безопасност.

Заключение

За да обобщя, Витамин C е естествено срещащо се лекарство с множество желани ефекти. С отличен профил на безопасност, той намира все по-голяма употреба при фотостареене, хиперпигментация, възпаление на тъканите и насърчаване на заздравяването на тъканите. Продължаващите изследвания са насочени към подобряване на доставянето му в дермата за стимулиране на производството на колаген и отстраняване на свободните радикали.По този начин Витамин С е обещаващ като основно лекарство в бъдещата дерматологична практика.

Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/

Източници:

https://www.virtualbeauty.co.nz/resources/vitamin-c-in-cosmetic-formulations/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/

“Antioxidants and Free radicals”. Accessed 24 April, 2017. http://www.rice.edu/~jenky/sports/antiox.html

“Which kind of vitamin C is best for skin?” Perry Romanowski. Accessed 24 April, 2017. http://thebeautybrains.com/2014/05/which-kind-of-vitamin-c-is-best-for-skin-the-beauty-brains-show-episode-31/

“Vitamin C Derivatives: Part 4”. Claire. Accessed 24 April 2017. https://www.truthinaging.com/review/part-4-what-is-it-vitamin-c-derivatives

“A Guide To Niod”. Caroline Hirons. Accessed 24 April 2017. http://www.carolinehirons.com/2015/12/a-guide-to-niod.html

“The Ordinary Guide to Vitamin C”. Accessed 24 April 2017. http://theordinary.com/vitcguide

“Vitamin c in dermatology”. Pumori Saokar Telang. Accessed 24 April 2017. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/

“sodium ascorbyl phosphate”. Accessed 24 April 2017. http://www.paulaschoice.com/cosmetic-ingredient-dictionary/definition/sodium-ascorbyl-phosphate

2 thoughts on “Всичко, което искаш за знаеш за Витамин C в продукти за грижа за кожата”

  1. Pingback: SkinTra C-ACID Серум – Review - Забъркай се!

  2. Pingback: Хиперпигментация: старчески петна, слънчеви петна и петна от акне - Забъркай се!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading