Все по-често срещам момичета, които не знаят какъв е типа на кожата им. И това е напълно нормално – не сме експерти. Ако не сме посещавали дерматолог или козметик, с когото да го коментираме – може да не знаем какво определя типа кожа.
Някои смятат, че ако имаш акне- кожата задължително е мазна. Или ако кожата се зачервява, – то със сигурност е чувствителна. Това не е така.
Има един много прост тест, описан в учебниците по козметология, с който съвсем сами, вкъщи, можем да определим каква е нашата кожа. Цитирам го тук, без промени, като източникът е “Козметика” на ИК “Колхида” от Невяна Кънчева.
Почистваме основно лицето си от замърсявания, грим, остатъци от крем.
За тази цел нанасяме на лицето си достатъчно тоалетно ляко за почистване, размазваме го добре о равномерно по цялото лице и след около една минута го изтриваме грижливо с парче навлажнен памук.
Изтриването с памук трябва да продължи до тогава, докато той остане напълно чист.
Измиваме се с хладка вода и изчакваме около 1 час, докато структурата на кожата се нормализира.
Сега нарязваме малки парчета от тънка и грапава хартия и притискаме по едно листче върху средната и страничните части на челото, поставяме други книжни парченца върху носа, брадичката, бузите и очите. Оставяме хартията около 5 минути върху кожата, след това я махаме. Понеже хартията засмуква (поема) секретите от кожата, ще забележим върху нея петна (козметичките наричат това явление „филм“). Те могат да бъдат водни или мазни.
Сега започваме внимателно да наблюдаваме тези петна – дали размерът на „филма“ се изменя. Ако той остане непроменен, тогава се касае за мазна кожа. Ако той става по-малък, тогава може да говорим за леко мазна или смесена кожа. Ако „филмът“ изчезне напълно, кожата е суха (той се е състоял само от водни частици, които отново са се изпарили).
Разбира се, този тест за кожата не е валиден завинаги. От време на време той трябва да бъде правен отново, защото едно боледуване, нервност, отпуска с твърде много слънце или пък процесът на стареенето, са в състояние основно да променят нашата кожа.
Но едва след като познаваме кожата си, ние можем да ѝ помогнем с онези средства, които са ѝ нужни. Грижата за кожата е и си остава индивидуална работа.
И така. Адаптирано към сегашните стандарти на почистване, това може да бъде приложено и след двойно почистване, когато отново изчаквате 1 час и правите теста с парчето хартия.
Интересен факт:
Към поръчки от корейския сайт Jolse съм получавала точно такива парчета конопена хартия, наречена “Blotting paper”, като на самата опаковка е описано, че се прилагат, за да премахнат излишния себум.