Салицилова киселина – ползи, странични ефекти и употреба

В тази статия:

  • Какво е салицилова киселина?
  • Ползи
  • Салицилова киселина срещу бензоил пероксид
  • Странични ефекти
  • Как се използва?
  • Често задавани въпроси

За разлика от някои от съмнителните лекарства за акне, намерени в Интернет, съществуват изчерпателни изследвания в подкрепа на салициловата киселина като ефективно лечение на акне, поради което вероятно не чувате за първи път за съставката. Ако някога сте се сблъсквали с акне, сме готови да се обзаложим, че дори сте опитвали продукт на основата на салицилова киселина преди, някои от които включват нашите любими измиващи средства за лице. Но тъй като акнето е много сложна тема, няма универсално решение, когато става въпрос за лечението му.

Така че, за да разберете дали салициловата киселина ще работи за вас, вашия тип кожа или вашия тип акне, първо трябва да разберете как работи. Отнесохме всичките си въпроси относно салициловата киселина направо към експертите*, за да разберем какво прави съставката толкова впечатляваща и как тя допринася за чистата кожа.

* Елън Мармур, доктор по медицина, е дерматолог в Marmur Medical и MMSkincare в Ню Йорк.

Adarsh Vijay Mudgil, MD, е дерматолог, базиран в Mudgil Dermatology в Ню Йорк.

САЛИЦИЛОВА КИСЕЛИНА

Вид съставка: Ексфолиант.

Основни предимства: Отстранява мъртвата кожа, премахва излишното омазняване и намалява белите и черните точки.

Кой трябва да го използва: Като цяло, тези, които имат мазна кожа и търсят лечение на повърхностно акне, като бели точки, черни точки и малки червени пъпки, според Mudgil.

Колко често можете да го използвате: Мармур казва, че салициловата киселина трябва да се използва умерено, докато разберете, че кожата ви може да се справи с нея без дразнене. Ако кожата ви я понася, можете да увеличите честотата до два пъти на ден, освен ако не знаете, че ще се излагате директно на слънце, тогава трябва да се прилага само през нощта.

Работи добре с: Marmur препоръчва използването на съставката за акне заедно със съставки, които успокояват кожата, като билка канадска върба, и успокояват всяко раздразнение, което салициловата киселина потенциално може да причини.

Да не се използва с: Въпреки че салициловата киселина може да се комбинира с други ексфолиращи съставки, Mudgil казва, че за да избегнете дразнене, най-добре е да се придържате само към един ексфолиант наведнъж.

Какво представлява салициловата киселина?

В света на ексфолиантите за кожа имате повече от няколко опции, от които да избирате според нуждите на вашата кожа. Салициловата киселина, съставка, извлечена от кората на върбово дърво, е един вид химически ексфолиант, наречен бета-хидрокси киселина (известен още като BHA). Преди да обясните как точно действа салицилът, ето кратко опресняване на начина, по който се образуват пъпки: когато бактериите, остатъците, себумът и мъртвите кожни клетки се смесят заедно, в порите ви се образува запушване. За разлика от химическите ексфолианти, наречени алфа-хидрокси киселини (AHA), които са водоразтворими и идеални за повърхностна ексфолиация, салициловата е маслоразтворима, което я прави способна да преминава през омазняването и да ексфолира дълбоко в порите ви, за да премахне запушванията.

Marmur го обяснява по-нататък: „Тя действа, като увеличава количеството влага в кожата и разтваря веществото, което кара кожните клетки да се слепват. Това улеснява отделянето на кожните клетки.“ Сега може да разберете защо съставката е дългогодишен фаворит за тези с мазна кожа, склонна към акне, нали?

Може да сте най-запознати със салициловата киселина като лечение на петна от акне, но съставката се намира и в много други форми, като почистващи препарати, тонери, серуми и пилинги, които могат да бъдат полезни за кожата сами по себе си. „Всяко средство използва салицилова киселина по свой собствен специален начин и е предназначено за определена употреба при конкретни хора, в зависимост от техните кожни проблеми“, обяснява Мармур. Предупреждението е, че някои почистващи препарати, пилинги и тонери могат да бъдат твърде груби, според Мармур, и трябва да се избягват.

Ползи от салициловата киселина

Благодарение на уникалните си свойства салициловата киселина се използва за лечение на редица кожни заболявания извън акнето, от брадавици до пърхот. Ето разбивка на това как точно салициловата киселина действа в полза на кожата:

  • Ексфолира мъртвата кожа: Marmur посочва, че салициловата киселина е кератолитик и като такава насърчава клетъчния обмен и помага за отстраняването на мъртвите кожни клетки, което от своя страна може да подобри сивия тен и текстурата на кожата.
  • Омекотява съдържанието на запушените пори: Разтворимата маслена съставка е в състояние да проникне в порите, да разхлаби „лепилото“, което кара клетките на кожата да се слепват, и да премахне съдържанието на запушените пори, което води до повърхностно акне, като бели точки, черни точки , и малки червени пъпки.
  • Премахва излишното омазняване: Мармур казва, че тъй като салициловата киселина е маслоразтворима, тя може да проникне под повърхността на кожата, за да почисти излишния себум от порите и да намали омазняването. Това от своя страна също може да доведе до подобряване на външния вид на порите.
  • Предотвратява бели и черни точки: Салициловата киселина не само третира съществуващите пъпки, но Мармур също така казва, че тъй като салициловата киселина е насочена директно към белите и черните точки, тя предотвратява връщането им на повърхностното ниво на кожата ви.
  • Бори се с акнето: Тъй като е липофилна, салициловата киселина може да проникне дълбоко в порите, за да предотврати образуването на акне в бъдеще.
  • Минимизира порите: Като стягащ продукт, салициловата киселина може да стегне кожата, като по този начин намалява появата на пори.
  • Предлага се без рецепта: За разлика от някои супер съставки за грижа за кожата, продуктите със салицилова киселина се предлагат в повечето козметични магазини и аптеки.
  • Намалява възпалението: Както посочва Мармур, салициловата киселина принадлежи към същия клас лекарства като аспирина (салицилати). Поради противовъзпалителните свойства на салициловата киселина, тя помага за справяне с раздразнението и зачервяването, свързани с пъпките.

Салицилова киселина срещу Бензоил пероксид

Една съставка, която съперничи на популярността на салициловата киселина в отдела за лечение на акне без рецепта, е бензоил пероксид. Но тази съставка използва различен подход, когато се таргетира несъвършенствата. Докато салициловата киселина премахва запушването на порите, бензоил пероксидът е антибактериална съставка, която убива бактериите, причиняващи акне в порите. Известен с избелването на калъфки за възглавници и кърпи, бензоил пероксидът също е по-малко подходящ за чувствителна кожа от салициловата киселина, тъй като изсушаващите му свойства могат да доведат до лющене и дразнене.

Странични ефекти на салициловата киселина

Според Mudgil салициловата киселина е най-подходяща за хора с мазна кожа и повърхностно акне. За тези със суха, склонна към екзема или чувствителна кожа, изсушаващата съставка може да бъде твърде груба и да доведе до дразнене.

Мармур казва, че някои от най-честите нежелани реакции на салициловата киселина включват суха, пареща и цялостно раздразнена кожа в областите на приложение, но добавя, че тези нежелани реакции са по-чести в началото на лечението и не трябва да продължават. „Ако продължат или се влошат, определено трябва да се свържете с вашия сертифициран дерматолог, за да го уведомите как реагира кожата ви“, казва Мармур.

Освен това Мармур казва, че салициловата киселина може да направи кожата ви по-чувствителна към слънчева светлина и лесно да причини слънчево изгаряне. Въпреки че винаги трябва да предпазвате кожата си от слънцето, особено важно е, когато използвате салицилова киселина, да ограничите излагането си на слънце възможно най-много и винаги да използвате и нанасяте отново слънцезащитен крем.

Как се използва?

Препоръчителната концентрация на продукта със салицилова киселина варира от човек на човек и трябва да се обсъди с вашия дерматолог, като същото важи и за това колко често използвате лечение със салицилова киселина. Като цяло Мармур казва да използвате салицилова киселина в умерени количества, докато разберете, че кожата ви може да я понася. Започнете да я прилагате на всеки няколко дни и отбелязвайте как кожата ви реагира след всяко нанасяне. „Ключът е да слушате кожата си“, съветва Мъдгил. „Ако се раздразни, ще трябва да си вземете ден-два почивка и може би да бъдете малко по-постоянни с овлажняването.“ Що се отнася до използваното количество, Marmur подчертава колко е важно да следвате указанията на Вашия лекар. „Не правете повече или по-малко и не го използвайте по-дълго от препоръчаното“, казва Мармур. „Нанесете достатъчно салицилова киселина, за да покриете засегнатата област и я втрийте внимателно в кожата.“

Въпреки че салициловата киселина е често срещана съставка, която е лесно достъпна и се намира в аптеката, има много променливи, когато става въпрос за използване на борещата се с акне съставка за лечение на пъпки, така че все пак трябва да се подхожда с повишено внимание. Според Mudgil употребата на салицилова киселина зависи от типа кожа, основното показание и колко тежко е акнето. Докато салициловата киселина е надежден вариант за лечение на повърхностно акне, Mudgil казва, че лекарствата, отпускани с рецепта, като пероралните лечения, може да са необходими за насочване към кистозно акне, така че е най-добре да помолите дерматолог да оцени кожата ви, за да реши кое лечение би било най-ефективно. „Включването на салицилова киселина не е „универсално решение за всички“, казва Мъдгил. „Най-добре е да работите с вашия дерматолог, за да оптимизирате рутината си.“

Често задавани въпроси:

  • Добре ли е да използвам салицилова киселина всеки ден?

Въпреки че е добре да използвате салицилова киселина всеки ден, това може да причини дразнене. Ето защо много дерматолози препоръчват да използвате киселината в умерени количества, като започнете с прилагането ѝ три пъти седмично и след това постепенно зачестите.

  • Може ли салициловата киселина да изсуши кожата?

Да, ето защо е най-добре да започнете умерено и да я комбинирате с по-хидратиращ продукт.

  • Може ли твърде много салицилова киселина да бъде проблем?

Ако имате постоянни несъвършенства, които не изчезват дори когато използвате салицилова киселина, възможно е съставката да допринася за проблема. Говорете с дерматолог, ако проблемът продължава.

Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/

Източник: https://www.byrdie.com/salicylic-acid

1 thought on “Салицилова киселина – ползи, странични ефекти и употреба”

  1. Pingback: BeautyTalks #12: The English Master Стилиана Ралева - Забъркай се!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading