Петя Ангелов: Перманентният грим е изкуство

Автор на статията: Паулина Гегова

В последните години перманентният грим е една от най-популярните козметични процедури. Той не бива да се бърка с микроблейдинга, тъй като между двете има известни разлики, най-видимата, от които е, че второто може да се прави само на веждите.

По темата разговаряме с Петя Ангелов – специалист и преподавател по перманентен грим и beauty експерт. Завършила е в най-добрата школа в света – „ Sviato Academy“. За година и половина достига до преподавателска степен. В момента преподава към Beauty School България. Отделно е завършила за духовен терапевт в Съединените американски щати.

SKIN BODY & SOULСобственик е на естетичен център SKIN BODY & SOUL в Пловдив, където залага на естествената поддръжка на кожата, което важи и за процедурите, предлагани в центъра – естествено подмладяване, стимулирано чрез естествени процеси.

– Петя, какво точно представлява перманентният грим?

Перманентният грим е изкуство! С него не просто гримираме, а можем да променим и изваем цялостната визия на една жена. Това е процедура, която помага на дамите да спестяват много време и да се чувстват по-уверени в себе си. В кожата се вкарват пигменти, които по никакъв начин не приличат на пигментите на татуировките. Да, имплантират се с игла, но на много по-повърхностно ниво. Целта при татуировките е да се достигне до най-дълбокия слой на кожата, за да може пигментът да се задържи в нея завинаги. При перманентния грим работим в дермалния слой, който се обновява за две-три години. Т.е. след три години пигментите ще избледнеят и почти няма да си личат.  

Прави се на веждите, очна линия на клепачите и червило на устните. Повечето дами изрисуват веждите си, защото те са рамката на лицето. Имат способността да изменят излъчването на човек.

– Доколко е болезнена процедурата?

Факт е, че вкарваме пигментите в дермата посредством игла. От трите зони най-безболезнени са устите, после веждите, а най-накрая клепачите. В нашия салон обаче работим с местна упойка, под формата на крем, за да не се усеща нищо. Така че процедурите са подходящи и за хората с най-нисък праг на болка.

– Разкажи ни за пигментите.

Те са два вида – има и минерални пигменти (на растителна основа), и органични. Разработват се серии за блондинки, брюнетки, за топъл и студен подтип тон. В наши дни много от марките са с изключително изчистени формули и не предизвикват алергична реакция. В това отношение не правим компромис и работим с най-висок клас пигменти, признати в цял свят. Но въпреки това, задължително преди процедурата правим тест за алергия към иглата, към пигмента и към упойката.

Важно е да отбележа, че иновативните техники за перманентен грим не оставят следа, да кажем на веждите, като татуировка. Знаете много добре, че много жени са с дебели, черни нарисувани вежди, които стоят изключително изкуствено, докато новите техники работят много повърхностно, нежно и не изменят своя цвят. Няма с времето да почнат да зеленеят, синеят и т.н.

– Според теб, като жена, която има перманентен грим и прави такъв, къде е границата между естетичното и гротесковото?

Всичко се свежда, на първо място, до желанието на клиента. Но на второ – до умението на специалиста, ако наистина е такъв, да убеждава и води своите клиенти не към нереалистичните им представи, а към натуралната визия. Лично аз съм отказвала да изпълня безумни желания на клиенти, защото държа нещата да изглеждат естетично добре поддържани. Просто да подчертаем естествената красота.

Всъщност това е и отговорът на въпроса – границата се слага там, когато не искаш на всяка цена да направиш процедурата и просто да вземеш парите на клиента, а когато тя е естетично издържана. За щастие, жените стават все по-осъзнати и не се доверяват на татуисти или съмнителни козметици. Все пак, за да правиш подобни процедури, трябва да преминеш през много обучения, да имаш задълбочени познания за кожата, за самите пигменти и игли, както и да знаеш как един пигмент ще се държи и промени във времето.

– Как една жена трябва да поддържа кожата си, след като си направи перманентен грим?

Поддръжката е най-важна в първия месец след процедурата. Желателно е да не се излага пряко на слънце, да не посещава парни бани, сауни, солариуми, да не си прави пилинг маски с киселина.

След първия месец може да продължи с нормалния си начин на живот, но задължително да използва слънцезащита, защото пигментите определено се влияят от слънцето. Някои повече, други по-малко. Хубавото е, че това влияние не изменя цвета, просто засилва процеса на избледняване.

Изменения в цвета могат да се получат единствено, ако в кожата на човек има много голямо количество бета каротин и потъмнява много лесно. Друг интересен факт е, че ефектът се задържа по-кратко на мазни кожи, отколкото на сухи. Друго важно е, че кожата има капацитет на запълване и не можем да продължим доживотно да правим освежаване на зоните, защото самата кожа не може да поеме повече пигмент. Затова е хубаво периодично (през няколко години) старият пигмент да се премахва, за да се постави нов.

– А каква е разликата с микроблейдинга?

Техниката, която аз прилагам, е микропигментация. Микроблейдингът е техниката „косъм по косъм“. Аз предпочитам миропигментацията, защото при микроблейдинга много често остават белези, самите косъмчета се разливат, пигментите избледняват по-бързо. Докато пигментацията се води „нежна сянка“. Наричат я още Powder brows и Magic shading technique.

Салон SKIN BODY & SOUL се намира на бул. „Източен“ 47, Пловдив, и предлага още моделиране на тяло, моделиране на лице, мезотерапия, биоревитализация, интравенозна терапия, неоперативен лифтинг, RF лифтинг, козметика, биорезонанс, soul healing technique, плазмо тераия PRP и пространство за провеждане на събития и уъркшопи.


Паулина Гегова

Паулина Гегова е актриса, редактор, писател, сценарист и артист. От 2015 година е професионален журналист. Автор е в медиите Информационен портал за НПО в България, MediaCafe, списание “Кактус” и PR в благотворителна организация “Каритас Витания”. Интересува се главно от социална журналистика, култура и изкуство, мода, история и туризъм. Вярва, че красотата и модата са важни, но още по-важно е сами да открием своя стил, без да сме подвластни на тенденции и че не е страшно дори и да не изглеждаме блестящо всеки ден.  

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading