Пълно ръководство на AHA  / BHA киселини – ползи, разлики и употреба

  • Определение
  • Споделени ползи
  • Разлики
  • Коя да избера?
  • Как да използвате AHA?
  • Как да използвате BHA?
  • Комбинирането на двете
  • Резюме

Две често срещани съставки в продуктите за красота и грижа за кожата са алфа хидрокси киселини (AHA) и бета хидрокси киселини (BHA). И двете са химически ексфолианти, които помагат за премахване на мъртвите кожни клетки от горния слой на кожата ви.

AHA означава алфа-хидрокси киселина, а BHA означава бета-хидрокси киселина.

Някои казват, че AHA и BHA имат ефект против стареене, като изглаждане на фините линии и подобряване на текстурата на кожата. Изследователите предполагат, че и двете съставки имат потенциала да ви направят по-чувствителни към слънцето, когато ги поставите върху кожата си.

Ето какво трябва да знаете за продуктите с AHA и BHA, включително техните възможни ползи, рискове и как да ги използвате безопасно.

Какво представляват AHA и BHA?

AHA включва пет естествено срещащи се органични киселини:

  • гликолова киселина
  • лимонена киселина
  • ябълчена киселина
  • винена киселина
  • млечна киселина

Това са слаби киселини, които могат да подобрят външния вид на кожата. AHA могат да бъдат намерени под формата на пилинг за кожа за лечение на:

  • акне
  • белези
  • мелазма (кафяви или сиви петна по кожата)
  • хиперпигментация (петна с по-тъмна кожа)
  • грапавост
  • възрастови петна
  • себорея (обрив с червени и сърбящи петна и бели люспи)

BHA се използва за да се намалят появата на бръчки и фини линии по кожата и да подобрят цялостната текстура на кожата.

Салициловата киселина, която е вид BHA, е често срещана съставка в продуктите против акне.

Различните BHA включват:

  • салицилова киселина (или сродни съставки, като салицилат, натриев салицилат и екстракт от върба)
  • бета-хидроксибутанова киселина
  • тропова киселина
  • третоканова киселина

Най-използваните хидрокси киселини са гликолова киселина, млечна киселина и салицилова киселина.

Споделени ползи и от двете

AHA и BHA са ексфолианти за кожа.

Всяка от тях има свойства за:

  • намалява възпалението, ключов маркер за акне, розацея и други кожни проблеми;
  • намалява появата на големи пори и повърхностни бръчки;
  • изравняване тена на кожата;
  • подобряване на цялостната текстура на кожата;
  • премахване на мъртвите кожни клетки;
  • отпушване порите за предотвратяване на акне.

Едно от най-честите предимства на хидрокси киселините е способността им да подобряват увредената от слънцето кожа.

За да измерят подобренията в увредената от слънцето кожа, лекарите проверяват грапавостта на кожата, промените в цвета на кожата и плътността на колагена.

Поради докладваните ползи от хидрокси киселините, много компании за грижа за кожата са разработили козметични продукти, които ги включват.

AHA и BHA работят като ексфолианти, но действат по различни начини.

AHA действат като намаляват концентрацията на калциеви йони в кожата. Това насърчава отделянето на кожните клетки на повърхността.

BHA също са средство за пилинг на кожата, но салициловата киселина има допълнителни антибактериални свойства.

Въпреки множеството проучвания на AHA и BHA, експертите все още нямат адекватна информация за тяхната безопасност и ефикасност.

Проучванията обикновено използват продукти с различни активни съставки и различни инструкции за употреба, което прави сравняването на продукти предизвикателство.

Много продукти с хидрокси киселини са ексфолианти и овлажнители.

Могат да се намерят в ниски концентрации в кремове и лосиони, отпускани без рецепта.

Могат да се намерят хидрокси киселини в по-високи концентрации в химически пилинг, използван за лечение на мазоли, акне, фотостареене, кожни израстъци и псориазис.

С какво се различават?

AHA и BHA са ексфолианти, но всяка хидрокси киселина има други свойства, които я правят по-подходяща за лечение на определени кожни състояния или подобряване на определени характеристики на кожата.

В сравнение с AHA гликоловата киселина, салициловата киселина предизвиква по-малко дразнене.

Друга разлика между AHA и BHA е, че BHA повишават устойчивостта на кожата към ултравиолетово увреждане на кожата и също така имат антибактериални свойства.

Антибактериалните свойства на BHA ги правят подходящи съставки за продукти против акне.

AHA осигуряват по-агресивно ексфолиране, което може да е по-подходящо за възстановяване на увредена от слънцето кожа и за подобряване на ефектите от стареенето.

Те също имат ефект върху производството на колаген и проколаген. Това са вещества, които могат да подобрят вида на фотостареещата кожа.

Тъй като AHA са по-агресивни, тяхната употреба изисква повишено внимание поради потенциала за чувствителност към слънцето.

Коя да избера?

Въпреки че AHA често се продават като безопасни за всички типове кожа, трябва да подходите внимателно, ако имате изключително суха и чувствителна кожа. Може да се наложи постепенно да преминете към ежедневна употреба, за да избегнете дразнене на кожата си. AHA, като гликолова и млечна киселина, могат да бъдат ефективни при лечение на промени в цвета на кожата като мелазма, слънчеви лентигини и следвъзпалителна хиперпигментация. Експертите смятат, че по-бързото действие на AHA го прави по-добър вариант за подобряване на цвета на кожата от продуктите, съдържащи BHA. Също така, поради по-агресивния механизъм на действие на AHA и неговите ефекти върху колагена, хората, които искат да подобрят увредената от слънцето или остаряла кожа, може да предпочетат продукти, съдържащи AHA. Млечната киселина, друга AHA, е отличен овлажнител.

BHA, от друга страна, се използват предимно за акне и увреждане от слънцето. Тези продукти проникват дълбоко в космените ви фоликули, за да изсушат излишните мазнини и мъртвите кожни клетки, за да отпушат порите ви. Поради тези ефекти BHA са най-подходящи за комбинирана към мазна кожа. По-ниски концентрации могат да се използват за успокояване на чувствителната кожа. Може също да имате по-голям успех с BHA, ако искате да намалите зачервяването, свързано с розацея. BHA изглежда е по-ефективен за лечение на кожни заболявания като акне поради антибактериалните си свойства.

Въпреки това си струва да се отбележи, че голяма част от съществуващите изследвания изглежда са събрани от проучвания, чиито участници са имали по-светли тонове на кожата. Безопасността и ефективността на тези продукти при популации с по-тъмен цвят на кожата изисква допълнително проучване.

ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ

Ако търсите основно облекчение на сухата кожа или ползи против стареене, опитайте AHA. Ако искате да се справите с акнето, потърсете BHA.

Как да използвате AHA?

Всички AHA водят до значително ексфолиране. Все пак ефектите и употребите могат леко да варират между видовете киселини. Избраната от вас AHA трябва да има максимална концентрация между 10 и 15 процента. Нанасяйте нови продукти през ден, докато кожата ви свикне с тях. Това също ще намали риска от странични ефекти, като дразнене.

Без значение коя AHA изберете, силният ексфолиращ ефект прави кожата ви по-чувствителна към слънцето. Нанасяйте слънцезащитни продукти регулярно, за да предотвратите изгаряния, възрастови петна и повишен риск от рак на кожата.

Гликоловата киселина е най-често срещаният тип AHA. Също така се прави от широко разпространено растение: захарна тръстика. Гликоловата киселина осигурява значително ексфолиране. Това го прави цялостно лечение за много кожни проблеми. И благодарение на своите антимикробни свойства, може дори да помогне за предотвратяване на появата на акне. Гликоловата киселина се съдържа в редица пилинги, както и в продукти за ежедневна грижа за кожата. Популярните опции включват:

Млечната киселина е друга често срещана AHA. За разлика от други AHA, произведени от плодове, млечната киселина се произвежда от лактоза в млякото. Също така е известна със своите значителни ексфолиращи и анти-стареещи ефекти. Подобно на гликоловата киселина, млечната киселина се намира в различни продукти.

Въпреки че не е толкова широко известен, винената киселина е друг вид AHA. Направена е от екстракти от грозде и може да помогне за облекчаване на признаците на увреждане от слънцето и акне.

Както подсказва имет, лимонената киселина се произвежда от екстракти от цитрусови плодове. Основната ѝ цел е да неутрализира нивата на pH на кожата и да изравни грубите петна по кожата. Лимонената киселина е подходяща за серум или тоник, използван преди нанасяне на овлажнител. Може дори да помогне на слънцезащитни продукти, за да осигури максимална UV защита.

Ябълчената киселина е вид AHA-BHA кръстоска. Произвежда се от ябълкови киселини. В сравнение с други AHA, ябълчената киселина не е толкова ефективна, колкото самостоятелна съставка. Въпреки това може да откриете, че прави други киселини по-ефективни. Ето защо ябълчената киселина е често срещана в комбинираните AHA продукти.

Бадемовата киселина съдържа по-големи молекули, извлечени от бадемови екстракти. Може да се комбинира с други AHA за увеличаване на ексфолирането. Използвана самостоятелно, киселината може да подобри текстурата и размера на порите.

Как да използвате BHA?

BHA също са предназначени за ежедневна употреба, но може да се наложи да прилагате няколко пъти седмично в началото, докато кожата ви свикне с тях. Въпреки че BHA не правят кожата ви толкова чувствителна към слънцето в сравнение с AHA, все пак трябва да нанасяте слънцезащитни продукти всеки ден. Това ще помогне за предотвратяване на по-нататъшно увреждане от слънцето.

Салициловата киселина е най-разпространеният BHA. Концентрациите могат да варират между 0,5 и 5 процента, в зависимост от продукта. Тя е добре известна като лечение на акне, но може също да помогне за успокояване на общото зачервяване и възпаление.

Докато основно се класифицират като AHA, някои формулировки на лимонена киселина също са BHA. Вместо да изравнява нивата на pH на кожата ви, този тип лимонена киселина се използва предимно за изсушаване на излишния себум и почистване на мъртвите кожни клетки дълбоко в порите ви.

Странични ефекти

Използването на AHA идва с определени странични ефекти. Най-често тези нежелани реакции се проявяват при продуктите за пилинг на кожата. Страничните ефекти са локални, което означава, че засягат областта на кожата, където е приложен продуктът. Те могат да включват:

  • усещане за парене по кожата
  • обрив
  • подуване
  • промени в цвета на кожата
  • мехури или рани
  • пилинг на кожата
  • сърбеж
  • дразнене на кожата
  • химически изгаряния
  • повишен риск от слънчево изгаряне

За да използвате безопасно продукти за кожа, съдържащи AHA, следвайте внимателно указанията на етикета на продукта. Обърнете внимание на всички предупреждения върху етикета на продукта.

Хората, които използват продукти, съдържащи AHA, трябва редовно да използват слънцезащита. Защитата от слънцето включва носенето на слънцезащитни продукти, носенето на защитно облекло и ограничаване на излагането на слънце.

Експертният панел за преглед на козметични съставки (CIR) предполага, че продуктите, съдържащи гликолова киселина и млечна киселина, са безопасни, ако:

  • Концентрацията на AHA е 10% или по-малко.
  • Те имат pH над 3,5.
  • Продуктът предпазва кожата от повишена слънчева чувствителност или опаковката препоръчва ежедневна слънцезащита.

Преди да изберете продукт с AHA, трябва да се консултирате с лекар или дерматолог, за да се уверите, че продуктът ще бъде безопасен и ефективен.

Предпазни мерки

Администрацията по храните и лекарствата (FDA) препоръчва определени предпазни мерки при използване на продукти, които съдържат BHA. Тези предпазни мерки включват:

  • тестване на продукти, които съдържат BHA върху малък участък от кожата, преди да се приложат върху по-голяма повърхност от кожата
  • следвайте стриктно инструкциите на етикета на продукта
  • избягване на превишаване на препоръчителните приложения
  • избягване на използването на BHA-съдържащи продукти за кожа при бебета и деца
  • използване на слънцезащита при използване на продукти, съдържащи BHA

Преди да изберете продукт с AHA, трябва да се консултирате с лекар или дерматолог, за да се уверите, че продуктът ще бъде безопасен и ефективен.

Съвети за ексфолиране

Само вашият лекар или дерматолог може да ви каже със сигурност дали химическият ексфолиант е подходящ за вашата кожа. Те също могат да ви кажат колко често да ексфолирате, защото прекаляването може да раздразни кожата ви.

Като цяло обаче мекият химически ексфолиант може да е подходящ за вас, ако кожата ви е суха, чувствителна или склонна към акне. По-силен химически ексфолиант може да помогне, ако имате мазна, по-дебела кожа.

Не използвайте силен ексфолиант, ако тонът на кожата ви е по-тъмен или ако сте виждали тъмни петна по кожата си след изгаряне, ухапване от насекоми или акне. Може да причини петна от обезцветена кожа.

Когато използвате домашен химически продукт за ексфолиране, внимателно го втрийте с малки кръгови движения за около 30 секунди. След това го отмийте с хладка вода. Сложете овлажнител веднага след това, за да предпазите кожата си от изсушаване.

Никога не ексфолирайте участъци от кожата, които имат слънчеви изгаряния или отворени порязвания или рани.

Как да съчетаем и двете?

Според доклад от 2009 г. AHA и BHA осигуряват по-пълна кожа, когато се използват заедно. Това може да се дължи на увеличеното производство на колаген, което може да направи дермата и епидермиса видимо по-плътни.

Поради това много продукти съдържат и двете киселини.

Все пак не искате да наслоявате AHA и BHA една върху друга. И двете са ексфолианти, така че използването и на двете може да причини сухота и раздразнение.

ПРОФЕСИОНАЛЕН СЪВЕТ

Можете да редувате продукти, като използвате единия вид сутрин и другия по време на вечерната си рутина.

Можете също така да използвате AHA и BHA в редуващи се дни. Този метод работи добре, ако използвате у дома химически пилинг, който съдържа AHA. Друга стратегия е да използвате тези киселини само върху определени части на лицето си. Например, можете да нанесете AHA върху сухи зони и BHA върху мазни зони, ако имате комбинирана кожа. Или може да опитате да нанесе върху цялото си лице продукт против стареене или възстановяване на увреждания от слънцето, но локално да третирате участъците от кожата с акне с продукт, съдържащ BHA.

Резюме

Много производители за грижа за кожата добавят съставки на хидрокси киселина към продуктите си поради докладваните ползи.

Всяка съставка може да се използва за постигане на различни цели за грижа за кожата. Ако търсите цялостно лечение против стареене, тогава AHA може да е най-подходящият вариант. BHA може да е по-подходящ, ако искате да успокоите възпалението и да се отървете от акнето.

За да изберете най-подходящия продукт, трябва да се консултирате с лекар или дерматолог, който може да помогне при диагностицирането на кожни заболявания и да препоръча най-безопасния и ефективен продукт.

Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/

Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/aha-vs-bha#summary

https://www.webmd.com/beauty/aha-bha-skin-exfoliate

https://www.healthline.com/health/aha-vs-bha#takeaway

2 thoughts on “Пълно ръководство на AHA  / BHA киселини – ползи, разлики и употреба”

  1. Pingback: Ръководството от А до Я за най-популярните съставки за грижа за кожата - Забъркай се!

  2. Pingback: Милиуми: Причини, Превенция и Лечение - Забъркай се!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading