PA? PPD? Широк спектър? Пълно ръководство за разбиране и избор на слънцезащитен крем

От етикетите до това как да намерите най-добрия -всичко, което искате да знаете за слънцезащитните продукти на едно място

Носенето на слънцезащитни продукти е един от най-добрите и най-лесните начини да защитите външния вид и здравето на кожата си на всяка възраст. Използван редовно, слънцезащитният крем помага за предотвратяване на слънчеви изгаряния, рак на кожата и преждевременно стареене.
За да улесня избора Ви на слънцезащитен крем и да допринеса за разясняването на някои термини свързани с него Ви подготвих превод на обширното ръководство за избор на слънцезащита, написано от Jenny Wu за блога GeekyPosh.
Приятно четене!
– Анна

***


Слънцезащитният крем е една от моите мании за грижа за кожата, отчасти защото дълбоко съжалявам, че не съм го използвала, когато бях по-млада, защото това е гарантиран продукт против стареене. Старателното (т.е. всеки ден, дъжд или слънце) нанасяне на слънцезащитен крем е един от най-ефективните начини за предотвратяване на бръчки и пигментация. Сега въпросът е дали Вашият слънцезащитен крем наистина отговаря на своите претенции за UVA/UVB защита?

В тази статия ще научите за:

  • Разбирането на UVB и SPF оценката;
  • Разбирането на UVA: PA / PPD / Широк спектър / Boots star оценката;
  • Как да се уверим, че нашия слънцезащитен крем е устойчив на абсорбация (и защо е важно);
  • Фантастични слънцезащити, (които са тествани) и как да ги намерим;
  • Как да извлечеш най-доброто от слънцезащитата си;
  • Често срещани съставки в слънцезащитите
  • Too long, didn’t read

Разбирането UVB и на SPF оценката

КАКВО Е UVB?

UVB са късоспектърни лъчи с дължина на вълната около 290-320 nm. Продължителното излагане на тях може да причини парене, което води до възпаление и намаляване на нивото на колаген плюс потенциална хиперпигментация. Също така причинява директно увреждане на ДНК, което може да доведе до рак на кожата.

КАКВО Е SPF?

SPF или слънцезащитен фактор е универсалната мярка за защита срещу UVB лъчи. Числото е множител, който показва колко време е необходимо, за да получите слънчево изгаряне. Например SPF15 означава, че изгарянето на кожата ви ще отнеме 15 пъти повече време, ако приемем, че използвате правилното количество.

КАК СЕ ИЗМЕРВА SPF?

Като буквално нанесете слънцезащитен крем върху човек (in vivo), за да видите колко време е необходимо на кожата му да се зачерви леко. Съществуват и in vitro тестове, които могат да бъдат направени с помощта на спектрофотометър без изискване за хора.

Работата със SPF е, че всеки има различна толерантност към UVB лъчите – някои хора просто не изгарят, докато други се превръщат в омар за минута. Други фактори като вариациите в разтворителите, комбинацията и концентрацията на активните съставки, вида на емулсията, добавянето на други активни съставки и дори нивото на pH също могат да повлияят на действителното ниво на SPF (source).

Разбиране на UVA – UVA-PF, PA, PPD, Широк спектър и Boots Star оценки

КАКВО Е UVA?

UVA са дългоспектърни лъчи с дължина на вълната от 320-400 nm. Диапазонът от 320-340 nm може да причини изгаряния, матовост и тъмни петна, докато диапазонът от 340-400 nm причинява пигментация, бръчки и загуба на стегнатост на кожата.

КАКВО Е UVA-PF?

UVA защитен фактор е общият термин за определяне на това колко UVA защита предлага слънцезащитният крем. В зависимост от регионалните разпоредби могат да се използват различни стандарти за тестване. Така че, когато видите UVA-PF20, е важно да знаете кой стандарт е използван за точно измерване на нивата на защита.

КАКВО Е PPD?

PPD – Persistent Pigment Darkening или Устойчиво потъмняване на пигмента. Това е метод за измерване на UVA защита, който е подобен на SPF. Слънцезащитният крем се нанася върху хора (in vivo), изложени на ултравиолетови лъчи и се измерва, за да се види колко време е необходимо на кожата да придобие тен. PPD10 би означавало, че сега отнема на кожата ви 10 пъти повече време, за да придобие тен, следователно измерва силата на UVA защитата.

КАКВО Е PA?

Защитата от UVA е PPD, преобразувана в степенна система. Използва се често в Япония и Корея, колкото повече плюсове (+) има, толкова по-високи са защитите. PA++ = PPD4 до 8, PA+++ = PPD8 до 16 и PA++++ = PPD16+. Ограничението е, че не може да прецени силата на защита след PPD16.

КАКВО Е UVA кръгът?

Може да видите кръг с думите UVA на европейските слънцезащитни продукти, което означава, че тяхната UVA защита е поне 1/3 от UVB защитата. Например европейски слънцезащитен крем със SPF50 трябва да има най-малко UVA-PF 16.67, за да се счита за широкоспектърен.

КАКВО Е широк спектър?

Според Агенция за контрол на храните и лекарствата на САЩ, Широкият спектър измерва широчината на UVA защитата, като разглежда критичните дължини на вълните (CW). Тестовете се правят in vitro чрез излагане на слънцезащитния крем на различни дължини на ултравиолетовите вълни, за да се види каква част от ултравиолетовата радиация се абсорбира. Дължината на вълната, при която слънцезащитният крем достига 90% абсорбция, е критичната дължина на вълната/CW, която трябва да бъде най-малко 370 mm, за да се постигне оценка „широк спектър“ (source).

В Европа и Австралия слънцезащитните продукти трябва да отговарят на критичната дължина на вълната от 370 nm, както и на изискванията на UVA Кръга, за да се считат за широкоспектърни.

КАКВО Е BOOTS STAR оценката?

Оценката на Boots Star измерва процента UVA, който е бил абсорбиран в сравнение с UVB лъчите (source), така че в известен смисъл измерва равномерността на UV защитата. Тези тестове се правят in vitro с помощта на машини. Колкото по-близко е съотношението UVA/UVB до 1, толкова повече звезди получава един слънцезащитен крем. Полезно за измерване на действителния PPD рейтинг на слънцезащитен крем.

Ето защо 2 слънцезащитни продукта с еднакви етикети (напр. SPF50+ и PA++++) все още могат да имат значително различни нива на UV защита. И двата слънцезащитни крема могат да удължат времето за придобиване на тен на кожата ви с 10 пъти, но единият може да абсорбира само до 360 mm, оставяйки Ви изложени на по-дългите UVA лъчи, които причиняват стареене. Изведнъж рейтингът на САЩ за „широк спектър“ вече не изглежда толкова безполезен… с изключение на факта, че те поставят летвата само на 370 mm.

Известният тайвански дерматолог д-р Пин-Чи Чиу всъщност проведе тестове на 20+ популярни слънцезащитни продукти на пазара, използвайки 3 различни UVA измервания, и установи, че много от слънцезащитните продукти не са толкова добри, колкото изглеждат:

  • Популярната Biore UV Aqua Rich Watery Essence SPF 50+ PA+++ (формула преди PA++++) имаше оценка 1 звезда и 371 nm CW. Това означава, че нивото на PA/PPD вероятно е около 8, в сравнение с…
  • Curel UV Lotion SPF50+ PA+++, същите точни оценки, но тестът на д-р Чиу показа, че има 3 звезди и 376 nm CW. Това означава, че нивото на PA/PPD вероятно е около 16 – двойно повече от слънцезащитния крем Biore!

Как да се уверим, че нашият слънцезащитен крем е устойчив на абсорбция

При повечето продукти за грижа за кожата искаме съставките да се абсорбират възможно най-бързо и дълбоко в кожата ни, за да извлечем най-много ползи, но слънцезащитните продукти са изключение. Те са предназначени да предпазват кожата Ви от UV радиация, като същевременно осигуряват минимално усвояване на активните съставки в нашата кожа (source).

Това не означава, че съставките ще влязат в кръвта ни и ще ни доведат до рак, не, просто искате да запазите активните вещества на повърхността, за да предотвратите всякакви потенциални раздразнения/алергии.

  1. Нанесете слънцезащитния крем като последна стъпка от сутрешната си рутина. Повечето дерматолози са съгласни с това и нанасянето на овлажнители и/или масла за лице предварително може да попречи на активните съставки да проникнат в кожата Ви.
  2. Направете Spritz теста. Според д-р Чиу можете да нанесете слънцезащитен крем върху гола кожа и да изчакате 15 минути. След това напръскайте малко вода върху опакото на ръката си и наблюдавайте резултатите. Виждате ли капки вода или капеща локва? Водните капки предполагат, че слънцезащитният крем съдържа филмообразуващи агенти, които го предпазват от пот, вода (до известна степен), а също и от абсорбиране в кожата.

Спомняте ли си, че сте чели всички онези статии за „лошите“ слънцезащитни съставки поради техния потенциал да разрушат нашите хормони? Докато нанасяте слънцезащитния си крем последен и той преминава Spritz теста, не бих изключила напълно тези съставки.

Фантастичните слънцезащити и как да ги намерим

5-те най-добри лабораторно тествани слънцезащити за 2022

След като вече знаем да гледаме цялата картинка, кои слънцезащитни продукти всъщност предлагат силна защита срещу повечето UVA лъчи? Според тестовете на д-р Чиу, тези 5 слънцезащитни крема имат най-добра UVA и UVB защита:

  • Ducray Melascreen фотозащитен лек крем SPF 50+: 4-звезден рейтинг, 382nm CW, около PPD30-40 въз основа на звездния рейтинг
  • Avène Solar Емулсия с много висока защита SPF50+: 4-звезден рейтинг, 381 nm CW, около PPD30-40 въз основа на звездния рейтинг. Кремът Avène Solar с много висока защита SPF50+ има същите рейтинги, но е подходящ за суха кожа
  • La Roche-Posay Anthelios XL комфортен крем SPF50+ PPD 39: 4-звезден рейтинг, 378nm CW
  • La Roche-Posay Anthelios XL Dry Touch Gel Cream SPF50+ PPD31: 3-звезден рейтинг, 381nm CW
  • Neutrogena Clinical Fine Fairness Multi-Protect UV флуид SPF50 PA+++: 3-звезден рейтинг, 379 CW

Метод на тестване: проби от слънцезащитни продукти бяха изпратени на SGS, който след това проведе тестовете in vitro (т.е. чрез машини вместо върху човешка кожа) с помощта на метода TESP-UB-108.

Популярни марки като Biore и Shiseido Anessa не се класираха толкова добре поради по-ниските оценки CW и звезди, въпреки че, както казах, малко слънцезащитен крем винаги е по-добре, отколкото никакъв слънцезащитен крем, особено след като много от горните са трудни за закупуване, ако сте в САЩ.

Още тествани слънцезащитни продуктиТествани от дерматолози най-добрите слънцезащитни продукти за 2020 г. (и моят личен избор)

Разбира се, д-р Чиу може да тества само това, което се предлага на тайванския пазар, така че определено е възможно във Вашата страна да има печеливши слънцезащитни продукти. И така, как да ги намерим? Ето какво обичам да търся:

  • Най-малко SPF30, но в идеалния случай SPF50+. Вероятно не нанасяме, нито нанасяме повторно достатъчно, така че със SPF30 може наистина да получаваме само SPF15.
  • Най-малко PA+++, в идеалния случай PA++++. Същите разсъждения като SPF, имам нужда от допълнителен буфер за моите лоши навици (опитвам се да ги променя, кълна се)
  • Най-малко 3 звезди, в идеалния случай 4 или 5. Можете да измерите това с помощта на Sunscreen Simulator и тъй като звездите показват съотношение, а не абсолютна стойност, резултатите трябва да са доста точни.
  • Най-малко 370 nm CW, в идеалния случай 380+ nm CW. Ще се изненадате от броя на азиатските слънцезащитни продукти, които не са с широк спектър, така че проверете отново, като използвате Sunscreen Simulator продукти, за да получите оценка.
  • Водоустойчив и устойчив на абсорбция. По принцип искаме нашият слънцезащитен крем да стои върху кожата ни, за да я защити правилно.
  • Текстура, която работи с моя тип кожа. Това може да е най-важният фактор, защото каква е ползата от които и да е слънцезащитен крем, ако мразите да го използвате?

Тъй като нивото на SPF винаги е ясно обозначено, ключът е да използвате Sunscreen Simulator, за да опитате да разберете колко добре слънцезащитният крем предпазва от UVA, като използвате 3 различни оценки. Просто въвеждате % от слънцезащитните съставки и той връща приблизителна оценка за PPD/PA, CW и рейтинга със звезди.

Проучванията показват, че има добра корелация между тези оценки и in vivo резултатите, но имайте предвид, че симулаторът не отчита други съставки като витамин c и витамин e, които могат да помогнат за повишаване на UV защитата. Например тествах Naruko AMPM RX10 Peptide Total Defense Sunscreen SPF50 PA+++с 3% Uvinul A + 10% Octinoxate и получих следното:

PPD 7.9 + 3 Boots star + 370nm критична дължина на вълната

Това е по-ниско от рекламираните оценки, но не е взето предвид включването на титанов диоксид, физическа слънцезащитна съставка. Етикетът на продукта не включва %, но ако го разгледаме по реда на INCI и приемем, че е около 2%, PPD рейтингът се увеличава до 8,8. Също така проведох тест на моя свещен граал La Roche-Posay Anthelios XL Fluide Extreme SPF50+ PPD42 и получих 375 nm CW + 4-звезден рейтинг, което е доста добро, като се има предвид, че действителните оценки обикновено са по-високи.

Как да извлечеш най-доброто от слънцезащитата си

Да, текущата система от UVA измервания и оценки е гадна, но определено има неща, които можем да направим, за да сме сигурни, че получаваме възможно най-високата защита от нашите слънцезащитни продукти. Ето няколко добри слънцезащитни навика, към които всички трябва да се стремим:

  1. Нанесете правилното количество слънцезащитен крем. Имайте предвид количеството, което учените прилагат, когато провеждат тези тестове: 2 mg/cm², което е около 1/4 чаена лъжичка за Вашето лице. Това е много и защо смятам, че SPF15 в грима е безсмислен – никой няма да нанесе толкова много основа.

2. Нанасяйте редовно слънцезащитен крем. Самите оценки за SPF/PPD/PA показват, че има ограничение за това колко дълго слънцезащитният крем ще ви предпазва, да не говорим, че можете да го избършете в течение на деня. Следвайте инструкциите за повторно нанасяне на Вашия слънцезащитен крем и задължително нанесете отново, ако сте били във водата.

3. Не разчитайте на грима за защита. Много малко вероятно е да нанесете достатъчно пудра или основа, за да получите указаното количество SPF (повечето от които обикновено са доста ниски като начало). Да не говорим, че някои гримове показват само SPF рейтинг, така че няма гаранция, че кожата ви ще бъде защитена от UVA лъчи.

4. Носете шапки и слънчеви очила! Или ако сте достатъчно смели, насочете вътрешната си азиатска баба и извадете чадърите. Физически бариери като тези могат да бъдат супер ефективни срещу UV лъчите!

5. НЕ си правете слънцезащитен крем сами. Мога да напиша цяла друга публикация за това защо не съм фен на DIY грижата за кожата, но DIY слънцезащитните продукти са просто тъпи. Никакво количество кокосово масло или масло от ший няма да ви даде правилната UVB и UVA защита, просто няма. Натуралното не винаги е по-добро!!

 Бонус точка, ако вашият чадър пасва на вашето облекло. (source)

Често срещани съставки в слънцезащитите

В случай, че сте любопитни какви са различните активни слънцезащитни съставки, ето кратка разбивка по азбучен ред:

Авобензон (Avobenzon)Известен още като Eusolex 9020, Parsol 1789 или бутил метоксидибензоилметан. Химическа съставка, която предпазва от UVA. Нуждае се от стабилизираща съставка, която да предотврати разграждането му на светлина. Одобрен за употреба по целия свят, максимум 3% в САЩ и 5% в ЕС. (source)
Хомосалат (Homosalate)Известен още като хомометил салицилат. Химическа съставка, която предпазва от UVB в диапазона 295 – 315 nm. In vitro тестовете показват, че може да има леки естрогенни активности. Одобрен за употреба по целия свят, максимум 15% в САЩ и Австралия, 10% в ЕС и Япония.
Mexoryl SXИзвестен още като Ecamsule или терефталилиден дикамфор сулфонова киселина. Фотостабилна химическа съставка, която предпазва от UVA и UVB. Ексклузивно за марки L’oreal (напр. Lancome и La Roche-Posay) Одобрен за употреба по целия свят, максимум 3% в САЩ.
Mexoryl XLИзвестен още като дрометризол трисилоксан. Химическа съставка, която предпазва от UVA и UVB. Също ексклузивен за продуктите на L’oreal, той работи най-добре, когато се използва с Mexoryl SX. Одобрен за употреба на повечето места с изключение на САЩ (*&$# FDA man…)
Октиноксат (Octinoxate)Известен още като октил метоксицинамат, етилхексил метоксицинамат, Parsol MCX, Escalol 557, Eusolex 2292 или Uvinul MC80. Химическа съставка, която предпазва от UVB лъчи. Сам по себе си не е много стабилен и всъщност може допълнително да дестабилизира авобензона. Одобрен за употреба в цял свят, максимум 7%
Октисалат
(Octisalate)
Известен още като октил салицилат или 2-етилхексил салицилат. Химическа съставка, която предпазва от UVB лъчи. Одобрен за употреба в цял свят, максимум 5%
Октокрилен
(Octocrylene)
Известен още като 2-етилхексил-2-циано-3 или 3-дифенил акрилат. Химическа съставка, която предпазва от UVA и UVB лъчи в диапазона 280 – 320 nm. Може да помогне за стабилизиране на Avobenzone. Ако се абсорбира в кожата, може да увеличи броя на свободните радикали, произведени на слънчева светлина. Одобрен за употреба в цял свят, максимум 10%
Оксибензон (Oxybenzone)Известен още като BP3, 2-хидрокси-4-метоксибензофенон, бензофенон-3, eusolex 4360 или ескалол 567. Химическа съставка, която предпазва от UVA и UVB в диапазона 270 – 350 nm. Може потенциално да наруши нашите хормони, ако се абсорбира и причинява избелване на коралите. Одобрен за употреба по целия свят, максимум 10% в ЕС и Австралия, 6% в Канада и САЩ, 5% в Япония
Parsol SLXИзвестен още като полисиликон-15. Стабилна химическа съставка, която предпазва от UVB. Одобрен за употреба в ЕС и Япония, максимум 10%
Tinosorb MИзвестен още като бисоктризол или метилен бис-бензотриазолил тетраметилбутилфенол. Стабилна химическа съставка, която предпазва от UVA и UVB лъчи в диапазона 280 – 400 nm. Не попива в кожата и може да помогне за стабилизиране на други съставки, особено Octinoxate. Одобрен за употреба в ЕС, Япония и Австралия, максимум 10%
Tinosorb SИзвестен още като бис-етилхексилоксифенол метоксифенол триазин, бемотризинол или анизотриазин. Стабилна химическа съставка, която предпазва от UVA и UVB лъчи. Може да помогне за стабилизиране на други съставки като авобензон. Работи най-добре, когато се използва с Tinosorb M. Одобрен за употреба в ЕС, Япония и Австралия, максимум 10%
Титанов диоксид (Titanium dioxide)Стабилна физическа съставка, която предпазва от UVB и някои UVA лъчи. Придава страховития бял оттенък на по-тъмните тонове на кожата. Одобрен за употреба в цял свят, максимум 25%.
Uvinul A PlusИзвестен още като диетиламино хидроксибензоил хексил бензоат. Стабилна химическа съставка, която предпазва от UVA лъчи в диапазона 320 – 390 nm. Одобрен за употреба в ЕС, Южна Америка и Япония, максимум 10%
Uvinul T 150Известен още като етилхексил триазон или октил триазон. Стабилна химическа съставка, която предпазва от UVB. Има много слабо проникване през кожата. Одобрен за употреба в ЕС и Япония, максимум 5%
Цинков оксид (Zinc Oxide)Стабилен физически филтър, който предпазва от UVB и UVA лъчи. Одобрен за употреба в цял свят, максимум 10%

Химическите съставки обикновено имат по-елегантна текстура, но някои от тях не са толкова стабилни и могат да предизвикат дразнене, ако се абсорбират.

Физическите съставки са добри варианти за тези с чувствителна кожа, но тяхната текстура и покритие не са толкова идеални. Формулите с наночастици решават проблема с неприятната текстура, без да жертват ефективността, и като цяло се считат за безопасни за употреба, въпреки че са необходими повече тестове, за да се проучи въздействието им (source).

Термините физически и химически не са технически правилни, тъй като всички съставки са химикали, но за по-лесно разбиране ги използвам вместо правилните термини неорганични срещу органични.

Разбира се, формулата като цяло играе голяма роля в това каква ще бъде крайната текстура на слънцезащитния крем и как ще работи за вашия тип кожа. Подчертах някои от по-стабилните, ефективни и по-малко дразнещи съставки, които аз лично се опитвам да търся, както и такива, които могат да бъдат опасни, ако се абсорбират. Но докато слънцезащитната Ви формула е устойчива на абсорбция, не бих се тревожила твърде много!

Too long; didn’t read

  • Има различни измервания за UVA защита – PA/PPD измерва силата, широкият спектър измерва ширината, а Boots Star измерва равномерността. Важно е да разгледате всички измервания, за да получите пълната картина на UVA защитата. Можете да използвате sunscreen simulator , за да получите оценка.
  • Слънцезащитните съставки не трябва да се абсорбират в кожата. Можете да проверите дали Вашият слънцезащитен крем е устойчив на абсорбция, като го нанесете върху гола кожа, изчакате 15 минути и след това напръскате малко вода, за да видите дали се образуват водни капчици.
  • Извлечете максимума от вашия слънцезащитен крем, като развиете добри навици: нанасяне на достатъчно количество продукт, повторно нанасяне редовно и носене на слънчеви очила и шапки.
  • Физическите и химическите съставки имат своите плюсове и минуси, но докато Вашият слънцезащитен крем е устойчив на абсорбция, няма да е нужно да се тревожите твърде много за потенциалните странични ефекти.
  • Най-важното нещо при слънцезащитния крем всъщност е нанасянето му, а това означава да намерите текстура, която да отговаря на Вашия тип кожа. Всеки слънцезащитен крем е по-добър от никакъв!

Уау, знам, че това беше изключително дълъг пост, така че поздравления за Вас, ако сте прочели всичко и се надявам, че този пост ще ви помогне следващия път, когато избирате слънцезащитен крем. Както винаги, въпросите + коментарите винаги са добре дошли!

Автор: Jenny Wu

Jenny Wu

Силно влюбена в научно обоснованата грижа за кожата. Тествала стотици, ако не и хиляди продукти от началото на 20-те си години. Работи редовно с марки като Dove, Ulta, CurrentBody и MedStar Health, за да споделя знанията и опита си във всички неща, свързани с красотата. Профил на кожата – 30-те, суха/комбинирана, фокусирана върху доброто състаряване, хидратация и здравословен блясък ✨

Източник: https://www.geekyposh.com/your-ultimate-sunscreen-guide/#part2

Ако искаш да получаваш 1 път месечно newsletter със месечните ми статии и ревюта на продукти, напиши имейла си в КОНТАКТИ със съобщение NEWSLETTER.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top