Кожни проблеми от препаратите за пране: Дразнене, алергии и как да ги избегнете
Кожните заболявания са важен проблем за общественото здраве. Според последните статистики повече от 94 милиона европейци се оплакват от неприятни кожни усещания като сърбеж, парене или сухота. Най-честите състояния са гъбични кожни инфекции (8,9%), акне (5,4%) и атопичен дерматит или екзема (5,5%).
Едно от най-новите проучвания демонстрира, че перилните препарати и техния основен компонент SDS, увреждат епидермалната бариера in vivo и ex vivo на човешката кожа. Резултатите сочат, че:
- Препаратите увреждат кожната бариера.
- Транскриптомът на кожата се променя след излагане на детергент.
- Препаратите нарушават експресията на семействата гени на кожната бариера и увеличават кератинизацията.
- Те причиняват намаляване на протеините, свързани с клетъчната адхезия, и предизвикват възпаление на кожата.
- EIS може да открие увреждането на човешката кожна бариера, причинено от домакински перилни препарати и натриев додецил сулфат.
Контактен дерматит и перилни препарати: Какво трябва да знаете за възможните реакции на кожата
Перилните препарати могат да предизвикат състояние, наречено контактен дерматит, което се проявява като червен, сърбящ обрив, който може да бъде широко разпространен или ограничен до определени области като подмишниците и слабините. Алергии или чувствителност към перилен препарат могат да се развият при първото излагане или след многократно излагане.
Препаратите за пране могат да имат влияние върху кожата поради остатъците, които могат да останат върху дрехите след изпиране. Някои от химикалите в препаратите за пране, като например използваните аромати, оцветители или други добавки, могат да дразнят чувствителната кожа или да предизвикат различни видове алергии.
Запушването на порите от остатъците на препарати за пране може да доведе до различни проблеми с кожата, като обриви, свръзани с алергии, дерматити или дори усилване на съществуващи кожни проблеми като екзема или псориазис.
За хора с чувствителна кожа или проблеми с кожата е препоръчително да избират хипоалергенни и безароматни препарати за пране, които са по-благосклонни към кожата и имат по-малко вероятност да предизвикат раздразнения или алергични реакции. Освен това, изплакването на дрехите добре след пране може да помогне да се намали количеството остатъчни химикали в тъканите и по този начин да се намали риска от раздразнения на кожата.
Акне и препаратите за пране: Влиянието на химикалите върху кожата и как да ги намалите
Акнето изисква „перфектна буря“ от толкова много различни обстоятелства, така че е малко вероятно да се дължи единствено на един фактор. Но перилният препарат и омекотител за дрехи определено могат да допринесат.
Когато перете, особено вашето спално бельо, кърпи и кърпи за лице, не забравяйте да поставите само необходимото количество перилен препарат и не повече, и поставете допълнително изплакване в цикъла, за да елиминирате възможно най-много остатъци от перилен препарат. Избягвайтеомекотители, тъй като те оставят фин восъчен филм върху тъканите и това може да бъде допълнително дразнещо за кожата, ако вече е компрометирана.
Препаратите за пране могат да оказват влияние върху акнето, особено ако се използват на кожа, която е чувствителна към определени съставки или агресивни химикали. Някои препарати за пране, особено тези, които съдържат тежки парфюми, оцветители или химикали, могат да дразнят кожата или да предизвикат запушване на порите.
Когато тези съставки останат на дрехите след пране и се допрат до кожата, особено на областите, склонни към акне (като лицето или гърба), те могат да допринесат за увеличаване на възпалението или запушването на порите, което е свързано с образуването на акне.
В случай на чувствителна кожа или склонност към акне, е важно да се избират хипоалергенни и неагресивни препарати за пране, които не съдържат излишни добавки или агресивни химикали. Правилната грижа за кожата и избягването на потенциално раздразняващи съставки могат да помогнат за намаляване на риска от образуване на акне.
Интимни инфекции и изборът на препарати за пране: Оптимизиране на здравето на интимната зона
Интимните инфекции могат да бъдат повлияни от различни фактори, включително и от продуктите за лична хигиена, които използваме. Препаратите за пране, особено тези, които се използват за измиване на бельо и дори за почистване на интимната зона, могат да доведат до дисбаланс в естествената флора на тялото.
Мнозина се обръщат към специални продукти за интимна хигиена, за които се твърди, че са с pH, близко до това на интимната зона, което може да помогне за поддържане на здравословния баланс на бактериите. Някои препарати за пране обаче могат да съдържат аромати, химикали или съставки, които могат да дразнят или дисбалансират естествената флора, предразполагайки към интимни инфекции.
Винаги е добре да се консултирате с гинеколог или специалист, за да получите конкретни съвети относно подходящите продукти за интимна хигиена, които са подходящи за вас и които могат да помогнат за предотвратяването на интимни инфекции.
Eco Vibe кърпички за пране: Екологичният избор за по-безопасно и чисто пране
Търсенето ми на безопасен перилен препарат започна успоредно с подготовката за посрещане на бебе вкъщи. След това стана още по-важно, защото въпреки, че бях купила препарат, който е предназначен за бебета, малкият се оказа с бебешка екзема, като един от основните ѝ дразнители (както и на атопичния дерматит и другите изброени по-горе) е именно перилния препарат. Тогава започнах да използвам екологичен прах за пране на известна българска марка, но това, което не харесвах в него беше, че не се разтваряше напълно и понякога оставаше като прах върху дрехите, а аз често пера на ниски температури заради съдържание на естествени тъкани в дрехите. Така търсенето ми продължаваше и опитите също.
Преди известно време за първи път пробвах екологичните кърпички за пране Eco Vibe1 и останах очарована. Като първо впечатление – още като взех пратката от куриера, преди да отворя дори пакета, се разнесе чудесно свежо ухание. Нещо, което е рядкост за екологичните перилни препарати. Самата кърпичка прилича на парче крафт хартия Ева, а всъщност е силно пресован прах за пране. Не лепне по пръстите, не е неприятен, не оставя някаква следа, която да искаш да отмиеш след като го вземеш. И от там е много просто – слагаш я вътре в барабана на пералнята и пускаш. Разтваря се напълно (пробвано на 30 градуса – минималните за моята пералня) и дрехите излизат изпрани и ухаещи! Освен това, по ваша преценка, ако пускате по-малко пране или перете само за освежаване – спокойно може да разрежете кърпичката на 2 и да използвате половината. А можете да използвате и за почистване на твърди повърхности и под. Просто пуснете една кърпичка в леген или кофа и изчакайте да се разтвори. Важно допълнение е, че всяка кутия кърпички идва с 1 детокс таблетка, която да пуснете в барабана на пералнята и да я включите на най-дългата програма с най-високите градоси, за да се прочисти.
Повече за марката:
Eco Vibe е марка за екологични и биоразградими препарати за пране, които са насочени към по-екологично и устойчиво използване на химикали в бита. Тези продукти се характеризират с по-ниско въздействие върху околната среда поради техните по-естествени и биоразградими съставки.
Тези препарати за пране са без определени химикали, като фосфати, парфюми или изкуствени оцветители, които могат да бъдат вредни както за околната среда, така и за здравето на хората. Вместо това, те често използват по-безопасни и естествени съставки, като натурални масла, ензими и други биоразградими съставки.
- Този продукт ми беше предоставен като подарък от Ecomind.bg. Моят отзив за него е напълно базиран на личния ми опит. Статията съдържа affiliate линкове. ↩︎