Какво е твърда и безводна козметика?

Има ли разлика между твърда и безводна козметика?

Да, има разлика между твърда и безводна козметика, въпреки че понякога те могат да се припокриват. Ето какво представляват те:

Твърда козметика

Твърдата козметика е продукт, който е в твърда форма, а не в течна или кремообразна. Примери за твърда козметика включват твърд шампоан, балсам, сапун, дезодорант и други подобни продукти. Тези продукти често се предпочитат поради тяхната екологичност, лесно пренасяне и дълготрайност.

Безводна козметика

Безводната козметика, както подсказва името, е козметика, която не съдържа вода.
Ако обърнеш внимание на съдържанието на пластмасовата си бутилка с шампоан за коса например, ще видиш, че на първо място там стои AQUА – ВОДА. В повечето случаи, конвенционален течен шампоан е със съдържание на вода между 90% и 95% ! Реално твоят 250 ml шампоан в пластмасова опаковка съдържа около 240 ml…. вода!
Безводните продукти често са в концентрирана форма, като масла, восъци, прахове или балсами. Тези продукти имат предимства като по-дълъг срок на годност, тъй като липсата на вода намалява риска от бактериален растеж. Примери за безводна козметика включват масла за лице и тяло, сухи шампоани, прахове за лице и други.

Пресечна точка

Някои твърди козметични продукти могат също така да бъдат безводни, като твърдите шампоани и сапуни. Твърдата форма позволява продуктите да се използват без необходимостта от добавяне на консерванти, които обикновено са необходими в течни формули с вода.

Основни разлики

  • Форма: Твърдата козметика е във физически твърда форма, докато безводната козметика се фокусира върху отсъствието на вода.
  • Консистенция: Твърдата козметика може да бъде както водна, така и безводна, докато безводната козметика включва само продукти без вода.
  • Срок на годност: Безводната козметика често има по-дълъг срок на годност поради липсата на вода, която намалява риска от микробиален растеж.

Тези две категории козметика имат свои уникални предимства и приложения, които ги правят популярни сред различни потребители в зависимост от техните нужди и предпочитания.

Плюсовете на твърдата и безводна козметика:

  • Фактът, че твърдата козметика не съдържа вода я прави не-течна, т.е. под твърда форма. Това от своя страна позволява съхранението, транспортирането и предлагането и в картонена опаковка. А това от своя страна означава по-малко пластмаса за Планетата!

Може би знаеш, но пластмасата е сериозен замърсител в световен мащаб. Въпреки че много се говори за рециклиране, се оказва, че да се произведе нова пластмаса е всъщност по-лесно, по-евтино и изискващо по-малко ресурс, отколкото да се рециклира вече използвана такава. Също така пластмасата не е материал, като например алуминия, който може да бъде рециклиран почти безброй пъти и пак да запази качествата си, т.е. и от тази гледна точка рециклирането ѝ не е първи избор.  Тези факти водят до това, че се предпочита производството на нова пластмаса, пред това да бъде рециклирана стара такава. Вече може би си чувал и за съществуването на плаващия пластмасов остров в Тихия океан. Това представлява една голяма маса от пластмасови отпадъци, която се движи според вятъра и теченията в океана. Това е така, защото голяма част от пластмасата в крайна сметка свършва в океаните – заради не добре организирано менажиране на боклука на сушата, вятърът, теченията, реките често отнасят пластмасови отпадъци и те стигат до океаните. За да бъде разградена една пластмасова бутилка са нужни 450 години…Т.е. пластмасата не изчезва, тя се разпада, на малки, микро частици и за съжаление голяма част от тях си плават в океана, където биват погълнати от морските обитатели, после и от хората. Някои учени правят прогнози, че ако продължаваме със същия темп на консумация на пластмасови изделия, до 2050 в океаните ще има повече пластмаса, отколкото риба.

Хубавата страна на нещата е, че всеки от нас може да промени хода на замърсяването с пластмаса, като избира да консумира по-осъзнато и по-отговорно! Това е едно от нещата на безводната козметика, заради които толкова я обичаме – тя е създадена с мисъл не само към хората, които я ползват, но и към океаните и света, в който живеем.

  • Другият голям плюс на твърдата козметика е възможността да не се използва нищо гадно, вредно и излишно в състава ѝ. Най-малко, липсата на вода у даден продукт, автоматично изключва нуждата от консерванти в него (без вода и въздух няма как да се зароди живот някъде).

Една качествена марка знае как, какво и колко да сложи във формулата на безводната козметика, която предлага, така че хем продуктите да действат за това, за което са предназначени и да докарват страхотни резултати, хем да са направени с изчистен състав и възможно най-щадящи кожата и косата съставки. Ако прочетеш състава на един твърд шампоан например, ще видиш, че съдържа масла от кокос, какао, карите, зелена глина, глицерин и често ароматите се дължат на използваните етерични масла в продуктите. Т.е. обикновено не се слагат допълнителни парфюми, които често са с неясен произход и често не са приятел на чувствителната кожа. Етеричните масла не само придават приятен, естествен аромат на твърдата козметика, те имат и конкретни ползи за скалпа, косата и кожата и за това неслучайно се избират, спрямо целта на продукта. В твърдата козметика, в повечето случаи, не се слагат и парабени, сулфати и петролни деривати, които дразнят и дългосрочно нямат благоприятен ефект върху кожата и косата. НО важно е да знаеш, че не всяка марка твърда козметика залага на качествени и щадящи косата и кожата съставки, за това казвам „обикновено“ и „в повечето случаи“, така че както при всяко друго нещо – чети етикета.

  • Друга причина, поради която ще се влюбиш в безводната козметика – Ако се върнем на онези 5% от началото на статията, които реално почистват, грижат се и подхранват кожата и косата, ще разбереш и още нещо! Формулата на твърдият шампоан е супер концентрирана, понеже съдържа само необходимото, за да работи отлично продукта и нищо излишно (като водата например). Това означава, че дори да ти изглежда по-малко, чисто визуално, едно кръгче – барче твърд шамапон с диаметър 6 cm всъщност ще ти стигне за поне 2 пъти повече време от един 250 ml шампоан .
  • От тук идва и поредната полза на твърдата / безводна козметика – тя е страхотен приятел в пътуванията! Няма да заема толкова място в багажа ти, няма да се РАЗЛЕЕ в багажа ти и така ще имаш повече място за оная готината пола, която все жертваш и не взимаш с теб!
  • Още един плюс на компактността на твърдата козметика – спестява въглеродни емисии на планетата. Как? Ами вместо един самолет да прекара 200 пластмасови бутилки балсам за коса, прекарва минимум 400 твърди балсама за коса… Въглеродния отпечатък, който оставят производителите на твърда козметика е в пъти по-малък от този на производителите на конвенционална такава. А какво е въглероден отпечатък – това са всички последствия върху планетата от действията на всеки един от нас.
  • И най-хубавото е, че всички любими производители, (които ще прочетете малко по-надолу) са български.

Това са накратко няколко неща за тази, толкова все още непозната, но супер смислена и работеща категория козметика – твърда!

Моите любимци:

Морава са моите любимци в безводната козметика. Имат страхотни твърди шампоани, балсами, скраб за тяло, сапуни и още, и още! Може да разгледате сайта им и да изберете подходяща козметика за Вас! На снимката са моите фаворите.

4Derma са създателите на моя all-time favorite сапун “с бобчета”, както казва сина ми. Има омагьосващ аромат и ексфолиращо действие, страхотен за под душа. Напомням, че с промо код beautyfeed10 получвате 10% ОТСТЪПКА на всички продукти 4Derma. Промо кодът е активен на https://4derma.eu/

Sully Naturals имат страхотни сапуни и любимите ми балсами за устни. Те са моят предпочитан избор за подарък. С промо код BEAUTY10 получвате 10% ОТСТЪПКА на всички продукти Sully Naturals. Промо кодът е активен на https://sullynaturals.com/

Работилница Каритас е социално предприатие, за което многократно съм споменавала. Освен страхотните си свещи, които всички познавате, създават и чудесни сапуни и бомбички за вана. А освен това са и с КАУЗА. Повече за тях може да намерите в сайта им или ТУК.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top