Какво трябва да знаете за алуминия в дезодоранта и антиперспиранта?

Каква е разликата между дезодорант и антиперспирант?
Дезодорантът предпазва от миризма, докато антиперспирантът предпазва от пот и миризма. Дезодорантът ще ви помогне да останете свежи, докато антиперспирантът помага и за контролиране на изпотяването, ако искате да избегнете навлажняване на подмишниците. Алуминият е активната съставка в антиперспиранта, която помага за намаляване на изпотяването.

За разлика от антиперспирантите, дезодорантите не съдържат алуминий. Няма връзка между алуминия и рака или повечето други здравословни състояния, но тези с тежки бъбречни заболявания не трябва да използват антиперспиранти.

Много хора използват дезодорант или антиперспирант всеки ден. Тези два продукта са ефективни начини за справяне с изпотяването, но работят по различен начин:

Дезодорантите дезодорират или карат потта да мирише приятно.

Антиперспирантите ви карат да се изпотявате по-малко.

Има ли алуминий в дезодоранта или антиперспиранта?

Няма алуминии в дезодорантите.

Повечето антиперспиранти, от друга страна, съдържат алуминий. Продуктите “две в едно” – което означава, че са едновременно дезодорант и антиперспирант – също ще включват алуминий.

Антиперспирантите ви помагат да се потите по-малко, като блокират порите ви, малките отвори в кожата ви, от които излиза потта. Антиперспирантите съдържат много съставки, включително алуминиеви соли. Алуминиевите соли се разтварят върху кожата ви и се „разтапят“ в порите ви. Това помага да запушите порите си и да спрете част от потта си.

Лекарите и дерматолозите използват антиперспиранти с рецепта, за да помогнат за лечение на здравословни състояния, които причиняват прекалено много изпотяване, като хиперхидроза. Тези антиперспиранти могат да съдържат 10 до 30 процента алуминиев хлорохидрат, често срещан вид алуминиева сол. Това е много по-високо от количеството алуминий в антиперспирантите без рецепта (OTC).

Алуминият спира ли ви изпотяването на причиняващите рак токсини?

Някои привърженици на продукти без алуминий твърдят, че алуминият ви спира изпотяване, чрез което може да извадите от организма си токсини, които потенциално могат да причинят рак.

Но раковите токсини не се отстраняват от тялото през аксиларните (под мишниците) лимфни възли. Бъбреците и черният дроб помагат за отстраняването на тези токсини от тялото и те в крайна сметка се изхвърлят чрез урината и изпражненията.

White sugar top view background. A close-up, macro shot.

Какво казва изследването за рисковете от алуминия?

Най-честото притеснение относно алуминия в антиперспирантите и други локални продукти е, че той е свързан с рак на гърдата. Въпреки това има малко доказателства, че типичното излагане на алуминий причинява рак или друго здравословно състояние.

Рак на гърдата

Американското общество за борба с рака отбелязва, че няма научни доказателства, че употребата на антиперспиранти причинява или влошава рака на гърдата.

Но някои изследвания показват, че алуминият, поне в големи количества, може да бъде вреден.

Проучване от 2017 г. Trusted Source попита стотици жени колко често използват антиперспиранти и колко дълго. Групата с рак на гърдата сама съобщава, че използва антиперспиранти няколко пъти на ден, започвайки преди 30-годишна възраст.

Групата жени без рак на гърдата съобщават, че използват антиперспиранти по-рядко. И двете групи са имали алуминиеви соли в гръдната си тъкан. Но жените, които са имали рак на гърдата в горния външен квадрант и са използвали алуминиеви продукти по-често, са имали по-високи нива на алуминий в гръдната тъкан, отколкото жените без рак.

Изследователите не са успели да изключат обратен причинно-следствен ефект. Това означава, че е възможно алуминият просто да се натрупва в тумори на гърдата и не е задължително да причинява или увеличава риска от тях.

Проучване от 2018 г. предполага, че твърде много алуминий може да промени начина, по който тялото произвежда или реагира на женския хормон естроген. Промените в ендокринната (хормонална) система могат да бъдат вредни за тялото ви с течение на времето.

От друга страна, други изследвания също показват, че кожата абсорбира много малко (0,01–0,06%, според един литературен преглед) от алуминия, нанесен върху нея чрез продукти като антиперспирант.

Необходими са по-убедителни изследвания за ефекта на алуминия върху рака.

Заболяване на бъбреците

Администрацията по храните и лекарствата (FDA) изисква от производителите на продукти против изпотяване да добавят предупреждение към етикета си, което гласи: „Посъветвайте се с лекар преди употреба, ако имате бъбречно заболяване“.

Това кара някои хора да вярват, че алуминият в тези продукти може също да увеличи риска от бъбречно заболяване. Но алуминият в антиперспиранта не представлява риск, свързан с бъбреците, за обикновения човек. Вашите бъбреци помагат да се отървете от алуминий и други отпадъчни продукти в тялото ви. В допълнение, Националната бъбречна фондация (NKF) потвърждава, че не е възможно да абсорбирате достатъчно алуминий през кожата си, за да увредите бъбреците си.

АКО ИМАТЕ ХРОНИЧНО БЪБРЕЧНО ЗАБОЛЯВАНЕ (ХБЗ)

NKF съветва хората да избягват продукти за грижа за кожата с алуминий, ако вече имат бъбречно заболяване в стадий 4.

На този етап бъбреците работят на ниво от само 30% и не могат да изчистят алуминия (също присъстващ в лекарствата за бъбреците и диализната течност) достатъчно бързо. Това може да му позволи да се натрупа в тялото ви и да предизвика здравословни проблеми.

Болест на костите

Повишените нива на алуминий от хронична диализа могат да доведат до отслабени кости при хора с бъбречно заболяване, според проучване от 2018 г. Доверен източник. Това костно заболяване е известно като остеомалация.

Нарушения на паметта

Според преглед на литературата от 2016 г., хроничното излагане на алуминий може да увеличи риска от развитие на болестта на Алцхаймер.

Преглед на литературата от 2018 г. установи, че възрастните с болестта на Алцхаймер имат по-високи нива на метали като алуминий, живак и кадмий в кръвта си. Но се смяташе, че тези метали са от тяхната среда.

Необходими са повече изследвания, за да се установи дали алуминият или други метали в тялото са свързани с нарушения на паметта.

Регулаторни стандарти

Много здравни организации и регулаторни агенции, включително FDA (Агенцията по храните и лекарствата на САЩ) и Европейската агенция по лекарствата, смятат алуминиевите соли в дезодорантите за безопасни за употреба при съответствие с регулаторните указания.

Алуминиевите соли оцветяват дрехите

Алуминиевите соли, използвани в дезодорантите, могат да оцветяват дрехите, особено когато взаимодействат с потта и другите съставки в продукта. Ето как и защо това се случва:

  1. Химическа реакция: Алуминиевите соли могат да реагират с потта, която съдържа протеини и различни минерали. Тази реакция може да доведе до образуването на жълти петна, особено на светли дрехи.
  2. Окисляване: Алуминиевите соли могат да се окислят, което може да допринесе за промяна на цвета на тъканите.
  3. Реакция с перилни препарати: Някои съставки в перилните препарати могат да взаимодействат с остатъците от алуминиеви соли, което може да доведе до появата на петна.

Как да четем етикети за алуминий?

FDA изисква производителите на продукти против изпотяване да изброяват алуминия върху етикетите на своите продукти.

Проверете етикетите на дезодорантите и продуктите за грижа за кожата за алуминий. Може да го видите под някое от тези имена:

  • aluminum salts / алуминиеви соли
  • aluminum compounds / алуминиеви съединения
  • aluminum chlorohydrate / алуминиев хлорохидрат
  • aluminum zirconium tetrachlorohydrex gly / алуминий цирконий tetrachlorohydrex gly

Съществуват ли антиперспиранти без алуминий?

Не съществуват антиперспиранти без алуминий, но ако искате да намалите телесната миризма, можете да го направите, без да използвате антиперспирант.

Дезодорантите не съдържат алуминий. Избягвайте алуминия, като опитате една от следните опции:

  • дезодорант без парфюм или аромат
  • хипоалергичен дезодорант
  • дезодорант със сода за хляб, който можете да си направите у дома

Други продукти и съставки, които трябва да имате предвид, включват:

  • алфа хидрокси киселини с ниска концентрация (AHAs) и други киселини за лице, въпреки че те могат да причинят дразнене на кожата
  • арарут на прах
  • царевично нишесте на прах

Изводът:

Антиперспирантите съдържат алуминий, за да ви помогнат да се потите по-малко. Дезодорантите не използват алуминий като съставка.

Изследванията са смесени дали алуминият от антиперспирантите може да се натрупа в тялото ви. По-вероятно е да получите алуминий от други източници, като лекарства. Въпреки това няма научни доказателства, които пряко да свързват алуминия с рак или други здравословни състояния.

Все пак някои от тези изследвания накараха експертите да посъветват, че употребата на антиперспирант не е добра идея за всеки, като хората, които имат тежко бъбречно заболяване.

Ако имате бъбречно заболяване, винаги проверявайте съставките на вашите продукти за локално приложение, преди да ги купите или използвате.

Моите любимци:

Рол-он дезодорантът на Rumi (с омаен аромат) се нанася на влажна кожа след баня. Следвайте тази препоръка!


Дезодорантът със сребро на Wooden Spoon е моят фаворит към момента. Харесвам необичайната му опаковка, лесно го нанасям и е мнооого издръжлив. Не ми допада, че остава сивеещ филтър върху подмишниците в началото, но бързо попива.


Крем-дезодорантът на Wooden Spoon не нанасям с пръсти, а загребвам с шпатулка (купих си такъв комплект шпатулки преди време) и разнасям по подмишницата. Поти се моментално и има страхотен цитросов аромат! В началото е малко мокър, трябва да се изчака да попие преди обличане. Бързичко е.

Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/


Източник:
https://www.healthline.com/health/what-to-know-about-aluminum-in-deodorant

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top