Какво се случва с кожата ти, докато спиш?

Едва ли имаме нужда от дерматолози, които да ни казват, че лошият нощен сън се отразява на вида на кожата ни. Тъмните кръгове, увисналите очи и бледостта са често срещани признаци, че сме ангажирани от рано сутрин до късна доба и не ни остава достатъчно време за почивка. Съществуват множество научни изследвания, които показват, че сънят е един от най-важните фактори за възстановяване и регенериране на вашата кожа. Но какво всъщност означава това? Какво се случва с кожата ви, докато спите? Липсата на сън причинява ли стареене?

Бихме искали да споделим с вас какво се случва с кожата ви през нощта и какви процеси протичат. След това ще разгледаме какви стъпки могат да бъдат предприети, за да се подобрят подхранващите свойства на съня, за да се гарантира, че кожата ви получава почивката, която заслужава.

Така, какво се случва с кожата ни, докато спим?

„Защо се нарича сън за красота?“ Чувам те да питаш. Е, разкрасяващият ви сън прави точно това, което пише на кутията. Сънят е състояние, което позволява на тялото и ума да си починат, да се презаредят, да елиминират токсините и да възстановят клетките. Това гарантира, че вашите органи работят по най-добрия възможен начин, включително най-големият орган в тялото – кожата. За да изглежда повърхността на кожата гладка, тонизирана и млада, кожните клетки трябва да получат подходящи хранителни вещества, хидратация и хормонална регулация. Диета, упражнения и поддържаща и регенеративна рутинна грижа за кожата допринасят да дадете на кожата си това, от което се нуждае, за да изглежда най-добре. Но сънят също играе решаваща роля и има няколко причини защо…

  • Увеличава се епидермалният кръвоток

Притокът на кръв към различните слоеве на кожата се увеличава по време на сън, което означава, че кожните клетки са наводнени с кислород и хранителни вещества. По този начин кожните клетки получават подкрепата, от която се нуждаят, за да се регенерират и възстановят, а бледността и сивотата се предотвратяват. Когато сме лишени от сън, обикновено тъмните кръгове могат да станат по-изпъкнали под очите. Въпреки че възрастта, генетиката и диетата също играят роля в това обезцветяване, повишената бледност и сивота на кожата допринасят. Това е така, защото малките кръвоносни съдове могат да се видят още по-ясно под деликатната, тънка кожа под очите, когато кожата ни не е най-сияйна.

  • Осъществява се хормонална регулация

Когато спите, специални хормони се освобождават системно през различните фази на вашия цикъл на съня. Въпреки че тези хормони имат и други функции, те допринасят за подмладяване на кожата и подпомагане на нейните собствени възстановителни процеси. Когато тези хормони не са в баланс, те увеличават признаците на стареене и намаляват целостта на кожата.

Тук накратко ще представим 3 от тези хормони и техните функции:

1. Соматотрон (известен още като човешки хормон на растеж)

Соматотропинът се освобождава по време на сън и подпомага регенерацията и преструктурирането на кожните клетки. Освен това е от ключово значение за ускоряване на заздравяването на рани и изследванията показват, че производството му влияе пряко върху структурирането на кожата. Има дори доказателства, че соматотропинът намалява развитието на бръчки и отпуснатост и сега се използва от дерматолозите синтетично.

2. Мелатонин

Мелатонинът обикновено се приема като добавка за подпомагане на съня за тези, които имат затруднения да се унесат. Но мелатонинът е и антиоксидант, което означава, че помага на тялото ви да се бори със свободните радикали. Свободните радикали са нестабилни атоми, които взаимодействат с клетъчните компоненти и причиняват поредица от увреждания на клетъчната структура. Въпреки че свободните радикали могат да се произвеждат естествено в тялото, има много фактори от околната среда, които ги въвеждат в кожата. Те включват замърсяване на въздуха, цигарен дим и UV лъчи. Мелатонинът предлага жизненоважна антиоксидантна подкрепа на кожата през нощта, тъй като помага за неутрализирането на тези свободни радикали. Това предотвратява появата на по-нататъшни увреждания (като бръчки и линии) и помага да се запази младежкият блясък.

3. Кортизол

Повечето от нас вероятно са чували за кортизола и неговия принос за поддържане на реакцията на стрес в тялото. Високите нива на кортизол увреждат колагена, важен структурен протеин за поддържане на кожните клетки здрави. По-малкото производство на колаген се равнява на загуба на еластичност и хидратация. Това от своя страна води до отпусната и по-малко млада кожа. Недостатъчният сън тласка тялото към режим на борба или бягство и нивата на кортизол се покачват. Важно е не само количеството сън, но и качеството на съня, който получаваме. Когато навлезем във фазата на съня REM (бързо движение на очите), нивата на кортизол значително намаляват. Това дава възможност на колагена в нашите кожни клетки да се възстанови и възстанови.

Пропустимостта на кожата се повишава

Проучванията показват, че по време на сън температурата на кожата се повишава поради повишен кръвен поток. Това води до повишена пропускливост на кожната бариера, което означава, че влагата и водата се губят по-бързо през нощта. Това е иначе известно като трансепидермална загуба на вода и е естествен процес и не е вреден. Това обаче означава, че е изключително важно да изпиете голяма чаша вода сутрин веднага след ставане, за да помогнете за рехидратирането на кожата си. Тази повишена пропускливост също предоставя идеалната възможност за задържане на влага и други регенеративни продукти през нощта. Има причина нощните кремове, масла и процедури наистина да са прекрасен начин за подобряване на естествените процеси на възстановяване на кожата.

Сега нека да разгледаме някои практически стъпки за подобряване и поддържане на подхранващите ползи, които сънят предлага на нашата кожа.

Наспивайте се

И така, да преминем към темата – от колко часа сън се нуждае вашата кожа? За оптимално здраве и благополучие на цялото ви тяло (включително кожата!), повечето експерти препоръчват 7-9 часа на нощ. Разбира се, това варира от човек на човек, като тийнейджърите се нуждаят от повече сън, а възрастните хора се нуждаят от по-малко. Като се има предвид това, продължителното лишаване от сън ни поставя в опасен дефицит на сън. Това не само избледнява тена и ускорява признаците на стареене, но също така увеличава риска от развитие на множество хронични заболявания. Важно е не само количеството разкрасяващ сън, но и качеството. Ако не сте в пълен режим на почивка, важните процеси на ремонт и обновяване за оптимален блясък не могат да се осъществят.

Почиствайте щателно преди легане

Да заспите с лице, пълно със замърсяване, масло и мръсотия от натоварен ден, е наистина лоша новина за вашата кожа. Всяко замърсяване, запушващо порите, ще потъне в кожата през нощта, а повишената пропускливост на кожата означава, че това причинява още повече щети. Обривите и обострянията през нощта наистина могат да се развият и порите могат да се разширят, ако кожата ви не се почиства ежедневно преди лягане. Използването на нежен и предпазващ почистващ препарат за премахване на ежедневния грим и мръсотия е първата стъпка за гарантиране на най-добрата почивка на кожата ви.

Заключете влагата за нощта

Трансепидермалната загуба на вода, която се случва през нощта, означава, че кожата ви се нуждае от голяма доза хидратация, за да бъде еластична и гладка. Използването на нощен овлажнител е чудесно начало. Нощните кремове често са по-тежки от дневните и се нуждаят от достатъчно време, за да попият в кожата. Това дебело покритие гарантира, че кожата ви получава вкусното дълбоко подхранване, което заслужава.

Подарете си гуа ша масаж на лице

Както телата ни натрупват напрежение и стрес, така и лицата ни. През целия ден много от нас може несъзнателно да дъвчат вътрешността на бузите си, да сбръчкват чело или да стискат челюсти. Това стяга всички малки мускули и съединителни тъкани по лицето и шията, което ограничава циркулацията под кожата. Това не само причинява главоболие от напрежение или болки във врата, но намаляването на оптималната циркулация може да причини подуване, тъпота и отпуснатост.

Подредете процедурата за лице Gua Sha! Произведено от традиционната китайска медицина, лечението Gua Sha включва масажиране на скъпоценен камък с движение нагоре върху кожата. Това твърдо, но успокояващо движение насърчава тъканния и лимфен дренаж, което води до повдигната, изгладена и по-ярка кожа. Фасциалните възли и съединителните блокажи се омесват лесно, което означава, че Gua Sha помага дори при главоболие. Подпухналостта или подуването на корема, които могат да се появят през нощта от натрупването на течности, намаляват, което позволява на кожата естествено да оттича замърсяванията. Тази стимулация насърчава притока на кръв към повърхността на кожата и води до това, че клетките на кожата получават повече хранителни вещества и оксигенация. Нещо повече, процедура за лице Gua Sha може да се извърши у дома върху себе си. Това означава, че можете да поканите внимателен момент на грижа за себе си и ритуал в рутината си преди лягане, допълвайки възстановителните качества на съня.

Източник: https://www.aurelialondon.com/aureliaworld/what-happens-to-your-skin-while-you-sleep/#:~:text=Blood%20flow%20to%20the%20different,pallor%20and%20dullness%20is%20prevented

Виж още: Трябва ли да мием лицето си сутрин?

Ако все още не сте, не пропускайте да ме последвате и в Instagram:
https://www.instagram.com/adventurous.cosmetics/

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Scroll to Top

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading