Флорални води – пълно ръководство

Флорилни води: освежаващ, хидратиращ и успокояващ еликсир за грижа за кожата и косата

Флоралните води са меки смеси от ароматни етерични масла и абсолютни съставки в чиста дестилирана вода.

Флоралните води са обогатени с полезните свойства на етеричните масла, което ги прави универсални за употреба в грижата за кожата, косата, тялото и за почистване на дома.

В индустрията за грижа за кожата Флоралните води печелят признание за своите изсветляващи, почистващи, тонизиращи и хидратиращи свойства и заменят тонерите в много рутини за грижа за кожата.

Флоралните води са естествени и не съдържат никакви синтетични аромати, което ги прави предпочитан избор за добавяне на аромати към различни естествени козметични формули.

История на флоралните води

Флоралните води са били използвани за редица цели като грижа за кожата, аромати и традиционна медицина от хиляди години. Смята се, че първите флорални води са били дестилирани от първия дестилатор с глина, открит в Пакистан, датиращ отпреди 5000 години. Популярността на флоралните води продължава да нараства и химикът Никола Лемери описва повече от 200 разновидности в търговията до 18 век. В Аюрведа се е смятало, че розовата вода е ефективен антисептик за промиване на очите за подобряване на зрението, облекчаване на стреса и предотвратяване на инфекции. Водите от роза и сандалово дърво също са били използвани в Индия от ерата на Моголите за приготвяне на ароматни атари. Междувременно, флоралната вода от здравец се използва традиционно за лечение на кожа, засегната от екзема, особено при мокра екзема.

Флоралните води също са били неразделна част от древните социални, религиозни и духовни практики. В източното Средиземноморие флоралната вода от нероли се използва като посрещащ ритуал преди хранене чрез измиване на ръцете на почетни гости. В Иран розовата вода се използва за нежно измиване в светите места, докато в южна Индия розовата вода е част от сватбен ритуал за благославяне на младоженците в края на церемонията. Флоралните води бяха популярни и често използвани до средата на 1700-те години. След това, с въвеждането на етеричните масла около 1840 г., флоралните води изчезват от радара, тъй като същото оборудване и процес на дестилация се използват за производството на етерични масла.

Ползи от флорилните води

Флоралните води притежават огромна гъвкавост поради уникалния ароматен профил и техните антиоксидантни, противовъзпалителни свойства. С по-богати съставки от традиционните тонери, флоралните води са подходящи за различни типове кожа и бавно заемат ролята на тонери в много рутини за грижа за кожата. Флоралните води са по-меки алтернативи на етеричните масла, като същевременно съдържат същите есенции от растението. Някои от многото други предимства на флоралните води включват:

  • Хидратира и охлажда сухата и чувствителна кожа.
  • Мека и достатъчно безопасна за употреба върху бебешката кожа.
  • Притежава нежни почистващи свойства – флоралните води помагат за премахване на мръсотията и замърсяванията от кожата.
  • Подобряване на омекотяващите свойства в процедурите за грижа за кожата – когато се прилагат преди овлажнител, флоралните води могат да задържат влагата, което прави тази стъпка по-хидратираща и ефективна.
  • Подходящ за всички типове кожа – С изобилие от антиоксидантни и антисептични свойства, флоралните води са полезни за суха, склонна към акне, чувствителна и зряла кожа.

Как се прави флорална вода?

Растения и билки като роза, лавандула, босилек и др. се нагряват внимателно в процес, наречен парна дестилация. Целта е да се извлекат техните етерични масла за ароматерапия и медицински цели. Кондензатът, извлечен от парна дестилация на етерични масла, е известен като цветна / флорална вода или хидрозол.

Някои растения като зелена ябълка и алое вера нямат достатъчно налични етерични масла за извличане. Следователно те се дестилират на пара само за вода от алое и вода от зелена ябълка.

И при двата метода прясната растителна материя се събира, за да се използва незабавно за получаване на пресни дестилати, и се нагрява внимателно, за да се гарантира, че чувствителните към топлина компоненти в растението остават жизнеспособни и ефективни за употреба в грижата за кожата.

Различни видове флорална вода

На базата на растителна материя

Флоралните води се извличат от различни части на растението. Например, от техните листенца се получават розови, лавандулови и жасминови води; водите от босилек, чаено дърво и розмарин се получават от листата им; водите от ветивер, джинджифил и куркума се получават от техните корени; а от техните смоли се получават тамян, бензоин и вода от смирна.

Въз основа на производството

Флоралните води са или чисти хидрозоли, или смес от различни хидрозоли и други съставки. Въпреки това, истинските цветни води съдържат само един или повече вида хидрозоли и никакви други добавки.

Как да разпознаем истинските флорални води?

Етикети на съставките (inci)

Истинските хидрозоли или цветни води съдържат само дестилати от едно или повече растения. Ако списъкът със съставки включва съставки като консерванти, стабилизатори или ароматни масла, тогава това е само тоник за лице, а не хидрозол или флорална вода.

Метод на производство

Истинските флорални води се получават чрез парна дестилация. Например, листенца от роза, запарени с дестилирана вода или сварени във вода листенца от роза, се считат съответно за запарка от роза или розов чай, а не за розов хидрозол или истинска розова вода.

Тестване на пяна

При разклащане на бутилката с цветна вода, ако видите много пяна, подобна на мицеларна вода или почистващ препарат, това означава, че съставките включват и други добавки. Истинският хидрозол е прозрачен и не прави сапунен ринг.

Тестване на аромати

Истинските хидрозоли миришат нежно и приятно. Техният аромат не е траен като етеричните масла или ароматните масла. Следователно, ако цветната вода има интензивен аромат, подобен на парфюм, тя може да има други аромати, смесени във формулата.

Ръководство за флорилните води

Флорална вода от лайка

Ботаническо име: Chamaemelum nobile

Вярва се че:

Притежава релаксиращи свойства, които успокояват кожата и сетивата. Действа антисептично и стягащо, има почистващ и тонизиращ ефект.

Флорална вода евкалипт

Ботаническо име: Eucalyptus globulus

Вярва се че:

Почиства акне/мазна кожа. Успокоява и облекчава задръстванията, подуването и раздразнението. Има ободряващ, освежаващ и охлаждащ сетивата ефект. Притежава почистващи свойства за косата и кожата. Действа антибактериално и може да лекува леки порязвания и ухапвания от насекоми.

Флорална вода от безсмъртниче

Ботаническо име: Helichrysum italicum

Вярва се че:

Тонизира и озарява уморена кожа. Осигурява здрав блясък на косата и кожата. Притежава ефективни противовъзпалителни свойства. Може да помогне за лечение на леки локални порязвания, изгаряния и натъртвания.

Флориална вода от лавандула

Ботаническо име: Lavendula angustofolia

Вярва се че:

Действа антибактериално и успокояващо, когато се прилага върху кожа, склонна към акне/петна. Притежава мек аромат, който може да отпусне сетивата, което прави Лавандуловата флорална вода идеална за нощна употреба. Действа антибактериално, което я прави полезна за кожа, склонна към акне/петна.

Цветна вода лимонова трева

Ботаническо име: Cymbopogon flexuosus

Вярва се че:

Успокоява кожата, която е раздразнена, леко акне и възпаление. Намалява появата на пори. Насърчава здравите кожни тъкани. Оказва подкрепа за по-силни космени фоликули.

Флорална вода от нероли

Ботаническо име: Citrus aurantium

Вярва се че:

Действа благоприятно за чувствителна и зряла кожа, като нежно тонизира тена, същевременно намалява появата на фини линии и бръчки. Притежава стягащи свойства, което прави тази флорална вода идеална и за мазна кожа. Потенциално лекува появата на белези и стрии.

Флорална вода от мента

Ботаническо име: Mentha piperata

Вярва се че:

Има хидратиращо, освежаващо и ободряващо действие. Подпомага процеса на регенерация и еластичността на кожата. Има осезаемо охлаждащ ефект, когато се прилага локално, което прави тази флорална вода идеална за грижа след слънце. Държи се като ефективен репелент срещу насекоми.

Флорална вода от роза мерскат

Ботаническо име: Pelargonium graveolens

Вярва се че:

Възстановява баланса на естествените секрети на кожата. Хидратира сухата кожа. Намалява появата на целулит и признаци на стареене. Действа успокояващо, когато се прилага върху екземи, слънчеви изгаряния и възпалена кожа.

Флорална вода от роза

Ботаническо наименование: Rose damascene

Вярва се че:

Да е подходящ за чувствителна кожа поради нежния си характер. Успокоява възпалената и зачервена кожа. Поддържа pH баланса. Подпомага процеса на регенерация. Успокоява леко акне и слънчеви изгаряния.

Флорилна вода розмарин

Ботаническо име: Rosmarinus offinalis

Вярва се че:

Може да има леко стипчиво усещано. Абсорбира излишната мазнина. Стимулира скалпа и насърчава притока на кръв към корените, като по този начин насърчава растежа на косата. Добавя здравословен блясък, когато се нанесе върху косата.

Флорална вода от сандалово дърво

Ботаническо име: Sandalum album

Вярва се че:

Подпомага обновяването на тъканите, което я прави подходяща за всички типове кожа и състояния. Лекува леки обриви и възпаления. Регулира производството на масло, когато се прилага като мист за лице. Има антибактериални и дезодориращи свойства.

Флорална вода Джоджен

Ботаническо име: Mentha spicata

Вярва се че:

Има противогъбични свойства и е била използвна в миналото за лечение на гъбични инфекции като стъпалото на спортиста. Намалява зачервяването и отока. Има охлаждащ ефект, подобен на флоралната вода от мента. Действа като ефективен естествен репелент за вредители благодарение на своя остър аромат.

Флориална вода от чаено дърво

Ботаническо име: Melaleuca alternifolia

Вярва се че:

Лекува леко акне благодарение на антибактериалните си свойства. Балансира тена на кожата и поддържа порите чисти и незапушени. Стяга кожата и отстранява излишната мазнина. Има естествено овлажняващо действие.

Флорална вода от иланг-иланг

Ботаническо име: Cananga oderata

Вярва се че:

Насърчава здравия растеж на косата и овлажнява сухата коса и скалпа. Има ефективно, естествено лечебно действие за кожни проблеми като екзема, акне и мазна кожа. Подпомага хидратацията и еластичността на кожата. Също така лекува локални рани като ухапвания от насекоми.

Използване на флориална вода

За почистване на кожата

Напоете памучен тампон с органична флорална вода като розова вода или лавандулова вода и го плъзнете върху лицето и шията си, за да почистите мръсотията и остатъчните масла от кожата си. Този метод е най-подходящ за вашата сутрешна рутина, когато имате нужда от нежно и фино почистване.

За тонизиране на кожата

След като почистите кожата си, напоете памучен тампон и почистете лицето си. Тази стъпка действа като второ почистване за премахване на замърсяванията и мъртвата кожа, останали след процеса на почистване. Освен това подготвя кожата ви за останалата част от рутината ви.

За хидратиране на кожата

Водата от цветя може да се използва като мист за лице през целия ден, за да поддържа кожата ви свежа и хидратирана. Пръскайте винаги, когато кожата ви има нужда от освежаване през деня.

За успокояване на кожата

Водата от цветя може да се използва като средство за охлаждане и успокояване на кожата ви след излагане на слънце. Памучни тампони, напоени с вода от органични цветя, също могат да се поставят върху очите ви за охлаждане и отпускане на кожата около очите ви.

За премахване на грим

Напоете памучен тампон с органична флорална вода и го плъзнете върху лицето и шията си, за да почистите лекия грим.

Противопоказания

Флоралните води са само за външна употреба, освен ако не е посочено друго. Някои хора могат да изпитат дразнене на кожата или алергични реакции, когато са изложени на тези продукти. Поради тази причина се препоръчва извършването на кожен пач тест преди употреба на продукта. За целта напръскайте от флоралната вода веднъж върху кожата. В случай на нежелана реакция незабавно спрете употребата на продукта и потърсете съвет от медицински специалист.


Източници:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4737971/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871258/
https://www.researchgate.net/publication/283600420_Turkish_rose_A_review_of_the_history_ethnobotany_and_modern_uses_of_rose_petals_rose_oil_rose_water_and_other_rose_products

https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/floral-waters-refreshing-hydrating-and-soothing-elixir-for-skin-care-and-hair-care.html#:~:text=Some%20of%20the%20many%20other,and%20impurities%20from%20the%20skin.

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top