Д-р Диана Моландър, дм: Доброто здраве започва от червата

Д-р Моландър, дм, от екипа на Медицински център – Клиничен институт за репродуктивна медицина “Св. Елисавета” – Пловдив, има богата професионална биография. Тя е лекар с голям практически опит в здравословното хранене, придобит в по-голямата си част в САЩ, специалист е по диететика и хранене, функционална медицина, имунология и преподава нутригеномика в Медицинския университет в Пловдив. Тя притежава множество и разнообразни сертификати за здравословно хранене от университетите “Корнел”, “Джордж Вашингтон” и “Станфорд”. Всяка година участва в международните конференции “Хранене в медицина” и “Хранене и превантивна медицина” в САЩ.

Д-р Моландър провежда превантивна и медицинска хранителна терапия при различни болестни състояния и транслира науката за храненето в ежедневния живот. Полезна е на пациенти с различни състояния, включително поликистозни яйчници (PCOS), бактериален свръхрастеж в тънките черва (SIBO), възпалително заболяване на червата (IBD), липидни нарушения, стомашно-чревни проблеми и др. Научните й интереси в последните 4 години са фокусирани задълбочено върху лечението на колоректалния карцином. Тя защити дисертационен труд на тема “3D биопринтиране на колоректален карцином – имунобиологични аспекти” за придобиване на образователната и научната степен “доктор”.

Д-р Моландър създава основани на доказателства хранителни режими в грижите за пациентите си и фокусира вниманието си върху здравословния начин на живот, за да оптимизира цялостното благосъстояние на пациента. Опитът й дава уникалната възможност да създава индивидуални протоколи, използвайки подходите на функционалната медицина, когато е показано. Смята, че преди всичко нейната истинска съпричастност е това, което я отличава и позволява на пациентите й да се чувстват уверени под нейните грижи още от първата консултация.

„Моята страст е да обучавам пациентите си на здравословен начин на живот, използвайки интегративен подход. Аз съм убедена, че всички заболявания и нарушения в здравословния баланс на човешкия организъм започват от гастроинтестиналния тракт. Микробиомът е идентичен на нашия пръстов отпечатък. Той е строго индивидуален и грижата за него е основно оръжие срещу всички болести“, категорична е д-р Моландър. 

Д-р Диана Моландър: Доброто здраве започва от червата

Какъв е проблемът днес? Проблемът е, че всички нации са болни в резултат на начина, по който живеят. Говори се за различни видове здравеопазване, но проблем номер едно в България е, че хората не ценят здравето си и липсва превентативна медицина.

Годишно средната консумация на човек е 72 кг захар, 66.2 кг пшеница, 64.4 кг калорични подсладители, 62 кг месо. Прекаленото използване на нестероидни противовъзпалителни средства допринася за общата картина. Стресът и токсичният товар, на който подлагаме нашите тела, допълнително влияят върху здравословното ни състояние.

Зърнените храни, съдържащи глутен, са главният виновник за редица здравословни състояния. Глутен на латински означава “лепило” – “залепването” за чревния тракт

причинява различни вредни ефекти върху здравето на червата, а то е от решаващо значение. Здравето на нашите черва е огледало на нашето цялостно здраве. Всички знаем, че 70 % от имунните клетки се намират в червата – място, където се усвояват макро- и микроелементите. Калоричните подсладители, които се използват годишно, вероятно са по-неблагоприятни за цялостното здраве, отколкото самата захар.

Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) също увреждат чревната микрофлора и в крайна сметка водят до пропускливост на червата и компрометиране на кръвно-мозъчната бариера.

За мен токсините са тихият убиец в този свят. Сега говорим за токсичен товар от храните, които консумираме, и тяхното влияние върху чревния микробиом.

Продуктите за лична хигиена, които използваме, оказват неблагоприятно въздействие върху кожния, оралния и гениталния ни микробиом.

И накрая е стресът, който без съмнение увреждащо здравето на червата.

Връзката между уста-черва-мозък посредством блуждаещия нерв (nеrvus vagus) е в основата на множество здравословни проблеми. Този нерв е като една двупосочна магистрала, разрушаването на която води до множество проблеми. Негативните последици от това могат да се обобщят по следния начин:

  • Намалена секреция на солна киселина
  • Намалена секреция на панкреатични ензими
  • Намалена активност на париеталните клетки
  • HCI, интризинг фактор, гастроферин
  • Намалена секреция на жлъчка
  • Депресия
  • Тревожност

Храната, лекарствените препарати, стресът и всичко по-горе изброено нарушават тази хармония и водят до нарушение в кръвно-мозъчната бариера. Това, което се случва в червата, не остава там, а достига до мозъка, в резултат на което той изпраща сигнали и активира един порочен кръг, който много трудно се прекратява. Нашата цел трябва да бъде откриването на първопричината за нарушената хармония в оста уста-черва-мозък, защото това е ключов момент, който определя терапевтичното поведение. Много често обаче лекарят не мисли в тази посока, защото това е твърде семпло.

Ако се проследи начинът, по който даден човек живее – как се храни, какъв е стресът, на който е подложен, и му се предложи промяна, често още в следващите 2 седмици пациетът може да отбележи подобрение. Разбира се, това отнема време и не е хапче, което решава проблема веднага, но, повярвайте ми, това е най-евтиното лекарство, с което трябва да се започне. Има състояния, при които не можем да избегнем тежката артилерия от лекарствени препарати, но аз съм убедена и го виждам в практиката си всеки ден: начинът на живот – с всичките му компоненти, оказва влияние върху това как се чувстваме и какво заболяване отключваме.

Какво нарушава чревния микробиом и отключва множество здравословни проблеми, като пропускливи черва, раздразнено черво, хранителни непоносимости и др.?

Една от причините е чревната дисбиоза, която води до множество проблеми.

Какво представлява тя и какви са последиците от нея?

Това е нарушение в баланса на микроорганизмите, които обитават нашето тяло.

Интересно е колко е прост механизмът, по който се активира началният момент и порочният кръг на всички здравословни предизвикателства. Възпалението възниква в резултат на микроорганизмите и техните метаболити, токсините, хранителните алергени, сред които глутенът е водещ. Различните алергени водят до пропускливи черва, отключване на автоимунни заболявания, хранителни непоносимости, малабсорбция посредством механизма на разрушаване на здравите връзки между клетките. Освобождаването на възпалителни цитокини води да активиране на ентералната нервна система, нарушения на кръвно-мозъчната бариера и активиране на мозъчната микроглия с мозъчно възпаление.

Сигурно сте чували за невротрофичния фактор в мозъка (BDNF). Той е отговорен за растежа на нервите, поддържа невронната мрежа, намалява невродегенерационния риск, създава невронни синапси и ефективна комуникация. Посредством ежедневни тренировки BDNF се повлиява позитивно. Доказано, е че чревната дисбиоза намалява продукцията на BDNF.

Уста-черва-мозъчната връзка е обект на внимание сред научната общтност в последните 20 години. Множество научни публикации демострират връзката между системното възпаление и пропускливите черва и влиянието на токсините от околната среда, допринасящи за нарушение в чревната бариера.

И тъй като Мудицински център – Клиничен институт за репродуктивна медицина “Света Елисавета“ – Плевен и Пловдив, е посветен на репродуктивното здраве, не мога да не отбележа, че начинът на живот оказва влияние и върху репродуктивното здраве. Отново челните позиции на вредност се заемат от пестицидите и хербицидите.

Тези химикали се съдържат в различни култури и могат да доведат до неблагоприятни ефекти върху репродуктивната система. Например, те могат да увеличат времето, необходимо за забременяване, както и да повишат нивата на оксидативен стрес в организма, а той също влияе негативно върху репродуктивната система.

Публикувани са множество научни статии, които демонстрират, че консумирането на храна, в която има по-малко пестициди, увеличава вероятността за забременяване. Ето защо трябва да третираме тялото си като храм, да консумираме пресните органични храни, да бъдем сред природата, да се научим да освобождаваме стреса, с което да създаваме разнообразен микробиом и здрави черва. 

Има ли решение на проблема? Разбира се, че има. Осемстепенният подход, който ние използваме, включва:

  • Тествай
  • Отстрани
  • Добави 
  • Разнообрази – микробиом
  • Възстанови – чревната мукоза
  • Изгради здравословни навици
  • Тествай отново
  • Запази резултатите

Основните пунктове са:

  • Модифицирана елиминационна диета
  • Мултивитамини/мултиминерали/фитонутриенти
  • Омега-3 мастни киселини
  • Витамин D
  • Пробиотици
  • Органични плодове и зеленчуци
  • L-аланил-L-глутамин, цинк, ВСАА

Разбира се, всеки пациент еволюира и на базата на индивидуалните му клинични резултати и цели се изграждат персонализирани препоръки. 

Уебсайт: https://ivfpleven.com/contact/

Контакти на МЦ КИРМ “Св. Елисавета” – Пловдив:

Адрес: ул. „Свети Горазд“ 6, етаж 1

Телефони: 032 / 280 054; 032 / 312 200; 0882 386 426 – регистратура

Е-mail: [email protected]

Контакти на МЦ КИРМ “Св. Елисавета” – Плевен:

Адрес: бул. “Генерал Скобелев” 20

Телефони: 064/ 804 790; 0876 759 881 – регистратура

Е-mail: [email protected]

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Discover more from Забъркай се!

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Scroll to Top