Често срещани съставки във козметичните продукти, които ви причиняват повече вреда, отколкото полза.1
Ако трябва да погледнете асортимета си с козметични продукти, вероятно ще намерите поне няколко продукта за грижа за кожата, чиято покупка е на база съставки. Помислете за това – купувате продукти, базирани на активни съставки, но замисляте ли се често какво не трябва да има в грижата за кожата ви? Тревожното е, че списъкът е доста дълъг. Представям Ви подготвен от експерти изчерпателен списък с най-често срещаните козметични съставки, заради които трябва да се замислите следващия път, когато четете етикетите на козметичните си продукти.
Алкохол
Алкохолът в нашата козметика се дели да „добър“ и „лош“. Може да прочетеш повече за всичките му разновидности, свойства и кой какъв е ТУК. Обикновено се среща в продукти като парфюми, стягащи средства, лосиони, кремове и серуми. Когато се използва във високи концентрации, алкохолът може да причини прекомерна сухота, да причини лющене на кожата и също така да разруши нейната структурна цялост. Той също така стимулира производството на мазнини в кожата – причина за безпокойство при склонна към акне кожа. Вместо това се оглеждайте за „добрите“ алкохоли в състава, за които може да научите в статията по-горе.
Оксибензон
Според дерматолозите една от най-тревожните съставки в слънцезащитните продукти е оксибензонът, който се използва като химически филтър. Когато се абсорбира от кожата, може да причини алергии и хормонални смущения. Д-р Yuti Nakhwa, дерматолог и основател на Elixir Skin and Hair Clinic особено съветва да държите бременни жени и деца далеч от него. „По-добре е да използвате минерални или физични слънцезащитни продукти – техните формули съдържат титанов диоксид или цинков оксид, които ви предпазват, като отклоняват слънчевата светлина.“
Парабени
Това е може би най-често срещаният виновник, за който сте чували, дори ако сте новак в красотата. Просто казано, парабените са синтетични съединения, които се използват като консерванти, за да осигурят по-дълъг срок на годност на вашите продукти. За съжаление, много малко козметични продукти са лишени от тях – те се намират във всичко – от шампоани до гелове за бръснене, кремове до грим и дори паста за зъби. Нови изследвания откриха връзки между парабените и раковите заболявания, алергиите, хормоналните смущения и проблемите с плодовитостта. Според д-р Никета Сонаване, дерматолог и основател на Ambrosia Aesthetics, докато парабените, използвани в козметиката, са в изключително ниски концентрации, кумулативната абсорбция се увеличава с продължително излагане на множество продукти с течение на времето. Някои по-безопасни алтернативи според д-р Наир включват екстракти от семена на грейпфрут, розмарин и нийм, етерични масла от мащерка, риган и чаено дърво, феноксиетанол и калиев сорбат.
Формалдехид
Въпреки че може би сте запознати с формалдехида, той често може да остане незабелязан на етикетите за красота, тъй като се нарича още формалин, глиоксал и бронопол. Това съединение обикновено се среща в лак за нокти, лепило за мигли, серуми за коса, основи и мистове. Също така е вероятно да сте чували името по време на изправяне в салона. Освен че причинява възпаление на очите, носа и гърлото, то се свързва и с хрипове, гадене и дразнене на кожата. Мощен консервант, д-р Наир посочва, че се употребява при запазване на човешки трупове. Освен това д-р Сонавана го обозначава като известен канцероген и разрушител на хормоните. Вместо това д-р Наир предлага да търсите продукти, съдържащи мед, зехтин, кокосово масло и рициново масло.
Талк
Какъв е този шум около талка, си мислиш? Е, много, ако вашият талк съдържа азбест. „Известно е, че вдишването на азбест причинява рак в и около белите дробове“, споделя д-р Наир. Талкът обикновено се намира в пудрите, както и в грима на основата на прах като сенки за очи и ружове. По-безопасните алтернативи според д-р Наир включват нишесте, получено от царевица, арарут, тапиока, овес или сода за хляб.
Фталати
Фталатите обикновено се използват като свързващи агенти, разтворители и консерванти в продукти като спрейове за коса, парфюми, дезодоранти, шампоани, гелове и лосиони. Д-р Наир определя това като опасен химикал, тъй като е свързан с респираторни, неврологични, поведенчески и репродуктивни проблеми и предлага да се избягва напълно.
Аромати
Друга съставка, с която трябва да внимавате в козметиката, са ароматите, особено ако сте човек, който има тенденция да развива алергии. „Терминът „аромат“ е наметало-невидимка за потенциално опасни съставки – нямате представа какво има в него. Може също така да съдържа фталати“, казва д-р Сонавана. Независимо дали са синтетични или естествени, ароматите могат да предизвикат алергии, астма и обриви. Най-добре е да ги избягвате изобщо в грижата за кожата и грима.
Тежки метали
Често гримът съдържа тежки метали като олово, живак и цинк. Те се използват във всичко – от червила до очни линии – и те са това, което им придава този метален блясък. Според д-р Наир рисковете, свързани с тежките метали, включват рак, ендокринни разстройства, забавяне на развитието и неврологични разстройства. „Изберете по-безопасни алтернативи като естествени сурми и бои на базата на нюанси, за да премахнете оловото от грима си“, препоръчва тя. Също така е препоръчително да използвате по-неутрални нюанси в грима, тъй като колкото по-силни са пигментите, толкова по-силни са химикалите.